TRAVERSE CITY — The Big North Conference girls tennis season reached its conclusion with the conference tournament Thursday and it did not pass without some drama. 

Traverse City West was holding the conference lead over Traverse City Central heading into Thursday's BNC championships at TC Central but the Trojans had other plans. 

TC Central was able to take the top spot in the tournament with 27 points to inch back and tie TC West for the conference title.

The Trojans won five of nine flights played to earn the share of the crown. The Titans placed second in the tournament with 21 points, winning the No. 1-doubles and No. 3-doubles flights. Petoskey, who placed third in the conference regular season and tournament, won the No. 2-singles and No.4-singles flights. 

TC Central flight winners and conference champions included Ivy Walker at No. 1-singles, Alexis Smith at No. 3-singles, Kyle Welch and Natalie Bourdo at No. 2-doubles, Mari Linck and Carly Galsterer at No. 4-doubles, and Sierra Batcha and Zoe Galan won at No. 5-doubles. 

The Titans saw conference titles at No. 1-doubles thanks to Alexa Wonacott and Hailey Siles and at No. 3-doubles thanks to Ella Cerny and Madelyn Johnson. Chelsea Shampine won the No. 2-singles flight for Petoskey and Annabel Wilcox won the No. 4-singles flight for the Northmen. 

Regular season results: 1. Traverse City West; 2. Traverse City Central; 3. Petoskey; 4. Cadillac; 5. Alpena.

Tournament team scores: 1. Traverse City Central 27; 2. Traverse City West 21; 3. Petoskey 16; 4. Cadillac 10; 5. Alpena 6. 

SOFTBALL 

Gaylord 10 13

Alpena 0 1

Game 1: Gaylord — Jayden Jones WP, 5 IP, 3 H, 0 R, 4 K; Braleigh Miller 2-4, R, 2 SB; Addison Wangler 2-3, 2 RBI, 2B; Haylee DePew H, R, 2 RBI; Avery Parker H, 2 R, RBI; Alexis Kozlowski H, 2 R. 

Game 2: Gaylord — Parker WP, 6 IP, 2 H, R, 0 ER, 4 K; Abby Radulski 2B, RBI, R; Jones 4-4, 3 R, RBI, 2 3B; Parker 3 RBI, 2 H, 2 R; Wangler 2-4, RBi, R; Kozlowski 2-4, 3B, RBI, 3 R. 

Kalkaska 7 8

TC Central 6 5

Game 1: Kalkaska — Mia Miller WP, 8 IP, 4 H, 4 R, 2 ER, 6 K, 4 BB; Lauren Juss H, R; Maddy Wilkinson H, 3 RBI, R; Alli DeVol 2-4, 2 RBI. TC Central — Lexi Hamstra H, 2 R, 3 RBI, 2B; Cate Heethuis H, R; Mackenzie Reed LP, 8 IP, 6 H, 5 R, 2 ER, 4 K; Evie Nowicki H, RBI. 

Game 2: Kalkaska — Michelle Michelin WP, 6 IP, 5 H, 5 R, ER, K; Wilkinson 3-4, HR, 2 RBI, 2 R, SB; DeVol 2B, RBI, R; Mia Miller H, RBI; Jordyn Disbrow 2-4, R, RBI. TC Central — Rory Miller 6 IP, 8 H, 8 R, 0 ER, 4 K; Daisy Brewer H, 2 R, RBI; Heethuis H, R, RBI; Hannah Fellows H, RBI. 

Cadillac 17 23

McBain 0 9

Game 1: Cadillac — Ashlyn Lundquist WP, 3 IP, H, 8 K; Lundquist 3-4, 3 RBI, 3 R, HR, SB; Stella Belcom H, R, 2 RBI; Alana Hoffert 3-3, 2 R, RBI; Brooklyn Hoffert 2-3, 3 RBI, R; Layke Sims 2-3, 2 R, RBI; Molly McKeever H, R, RBI; Mady Smith 2-3, 2 R, 3 RBI, HR; Marisa Wilde 2-2, 2R, RBI; Maddy Stange 3B, 2 R. 

Game 2: Cadillac — Brooklyn Hoffert WP, 2 IP, 6 H, 8 R, 8 ER, 2 K; Lundquist 4-5, 5 R, 3 RBI, HR; Stella Belcom 5 R, H, RBI; Alana Hoffert 2-2, 5 R, 2 RBI, HR; Brooklyn Hoffert H, 2 RBI, 2 R; Molly McKeever HR, 5 RBI, R; Marisa Wilde 2-3, 3 R. 

Frankfort 6 4

Lk Leelanau SM 1 5

Game 1: Frankfort — Taylor Myers WP, 6 IP, 2 H, 9 K, R, 0 ER; Kinzee Stockdale 3 H, RBI; Mariah Manning 3 H, RBI. Lake Leelanau St. Mary — Hannah Dashner LP, 5 IP, 5 K; Leah Fleis 2-2, 3B. 

Game 2: Frankfort — Myers LP, 6 IP, 3 H, 2 BB, 5 K, 5 R, ER; Myers 2 H, solo-HR; Manning 2 H. LLSM —Audrey Smith 2-4, HR; Violeta Serrano 1-3, 2 RBI; Delana Kirt WP, 6 IP, 2 K. 

UP NEXT: Frankfort (13-6, 6-0 Northwest) hosts Lake City, Friday. 

TC St. Francis 11 16

Grayling 1 1

Game 1: TCSF — Camryn Craig WP, 5 IP, 4 H, R, ER, 10 K; Stephanie Schichtel 2-4, 3B, 2 R, RBI; Maggie Napont H, 3 R; Sophie Hardy 3-4, 4 RBI, 2 R; Craig 3-3, 3 RBI, 2 SB, 2 R; Brooke Meeker H, 2 RBI; Leah Simetz 2-3. 

Game 2: TCSF — Leah Simetz WP, 2 IP, 0 R, 0 H, 4 K; Napont 4-4, 3 R, 6 RBI; Schichtel 2 RBI, R, 3B; Hunter St. Peter H, 2 RBI; Allee Shepherd 2-2, 3 R, 2 RBI. 

Central Lake 20 22

Bellaire 4 2

Game 1: Central Lake — Sydney Fernandez H, 2 RBI; Kylie Grafenauer 2-3, 3 R, 2 RBI; Emma Wollard WP, 4 IP, 7 H, 4 R, 2 ER, 7 K; Katelyn Wolgamott H, 3 R, RBI; Hope Cassio H, 2 R, 2 RBI. Bellaire — Allison Cartwright LP; Delaney Goodwin 2-3, R; Mackenzie Hoogerhyde H, 2 RBI; Katie Decker 2B, R, RBI; Karsyn Fischer RBI. 

Game 2: Central Lake — Fernandez WP, 3 IP, 2 H, 2 R, ER; Fernandez 3B, RBI, 2 R; Wolgamott H, 3 R, 3 RBI; Angel Shaw 2-2, 2 R, 3 RBI; Grafenauer H, 3 R, 2 RBI; Sarah McGuire 3 R, 2 RBI; Ellie Dawson 2-2, 2 R, 3 RBI; Lexi Donaldson 2-2, R, 3 RBI. Bellaire — Cartwright LP; Goodwin H; Decker R; Bella Huffman H; Olivia Watrous RBI. 

BASEBALL 

Cadillac 7 13

McBain 2 2

Game 1: Cadillac — Derek Satchell WP, 2 IP, 0 H, 0 R; Collin Hess 4 IP, 5 H, 2 ER, 5 K; Miles Maury 2-4, R; Cole Jenema 2B, R, 2 RBI; Kaleb McKinley 3-3, 2B, RBI; Nathan Moore 2-3, 2B, RBI; Keenan Siminski H, R, RBI; Collin Johnston 2-3, 2B, R, RBI.

Game 2: Cadillac — Logan McGee WP, 4 IP, 2 H, 2 R, 3 K; Jakin Metzger 3-4, 2 RBI, 2 R; McKinley 2 RBI; Maury 4-5, 3 RBI, 2 R; Jenema 2-4; Fisher Moore 3-4, 3 R, RBI.

Lk Leelanau SM 4 10

Frankfort 1 5

Game 1: Frankfort —Connor Sharp LP, 5 IP, 2 H, 4 R, 2 ER, 9 K; Fletcher Anderson H; Blake Miller H; Connor Lamerson H, R. Lake Leelanau St. Mary — Jacob Schaub WP, 6 IP, 2 H, R, ER, 12 K, 2 BB; Shawn Bramer 1-3, 2B, RBI; Jerry Schaub 2-3, RBI; Joey Leggett R. 

Game 2: Frankfort — Miller 2 2B, RBI; Brian McCarthy H, R; Logan Lewis H, RBI, R. Lake Leelanau St. Mary — August Schaub WP, 4 IP, 3 H, 2 R, 2 ER, 3 K; A. Schaub 3-4, 2B, 2 R, RBI; Ja. Schaub H, R; Nick Dashner 2-3, 4 R, RBI; Dylan Barnowski 2-3, 3 RBI, R; Je. Schaub 2 RBI.

Onaway 12 0

Gaylord SM 6 4

Game 1: Gaylord St. Mary — Gavin Bebble 2-4, 2 R; Brody Jeffers H; Dylan Croff H. 

Game 2: Gaylord St. Mary — Conrad Korte WP, 6 IP, 8 K, 3 BB, 4 H, 0 R; Korte 2-3; Devin O'Dell 2-3, RBI; Cam Searsley H, RBI; Jeffers RBI. 

UP NEXT: Gaylord St. Mary (8-6) at Mt. Pleasant Tournament. 

Boyne City 7 4 

Inland Lakes 2 5

Game 1: Boyne City — Sean Little WP, 4.1 IP, 4 H, 2 R, 2 ER, 5 K, 4 BB; Kaden Jewett H, 2 R, 2 RBI; Aaron Bess 3B, 2 RBI, R; Mason Wilcox H, RBI. 

Game 2: Boyne City — Gavin Hewett LP, 1.1 IP, H, 2 R, ER; Bess H, R; Jack Neer H, RBI. 

Glen Lake 18 14

TC Christian 5 2

Game 1: Glen Lake — Jackson Ciolek IP, 3 H, 3 R, 3 ER, 2 K; Luke Daniels WP, 3 IP; Connor Ciolek H, 3 R, RBI; Jon Popp H, 2 R; Sean Galla 2-4, 2 R, RBI; Jackson Ciolek 3-4, 5 RBI, 2B, 2 R; Ryan Flores 2 H. TC Christian — Brock Broderick LP, 5 IP, 8 H, 4 ER, 3 K; Jaron Hensley 2-4, R; Broderick 2-3, R, 2 RBI; Austin Rubin H, RBI; Colin Slack 2B, RBI. 

Game 2: Glen Lake — Popp WP, H, R, 4 K; Flores 3 H; Popp 3 H; Jacob Dezelski H, RBI. TC Christian — Isaiah Valliere 1.1 IP, 3 H, 8 ER; Slack H; Hansen H, R. 

UP NEXT: Glen Lake (15-1) hosts Suttons Bay, Friday.  

TC St. Francis 11 11

Grayling 1 0

Game 1: TCSF — Jack Prichard WP, 3 IP, 4 H, R, 0 ER, K; Jack Hitchens 2-4, 4 RBI, SB; Charlie Peterson 2B, 2 RBI, R; Josh Groves 2-3, 3 R, 4 SB; Cody Richards 2-3, 2B, RBI, R. Grayling — Reid Cvitkovich LP, 4.1 IP, 7 H, 11 R, 2 ER, K; Owen Triebold H; Jake Huspen H, R; Drew Kanary H, RBI. 

Game 2: TCSF — Corbin Domres WP, 2 IP, H, 0 R, ER; Aidan Schmuckal 3-4, 2 R, 3 RBI, 3B, SB; Hichens 2B, 2 RBI; Peterson 2B, 2 R; Ayden Ferris 2-3, 2 R, RBI; Jake Witczak R, RBI. Grayling — Ben Gonzales LP; Joe Armstrong H; Kanary H; James Potter H; Trevor Cvitkovich H.  

Bear Lake 8 14

Brethren 5 0

Game 1: Bear Lake — Jake Griffis WP, 5 IP, 4 H, 4 R, ER, 11 K; Jack Cook 2-4, 3 R; Bryce Harless 2-3, 3 R, RBI; Jake Griffis 2-4, R, RBI; Zach Griffis H, RBI. 

Game 2: Bear Lake — Cook WP, 2 H, 0 R, 5 K; Cook 2-4, RBI, 2 R; Harless 202, RBI, 2 R; Z. Griffis 3-3, 3 RBI, 2 R; Nate Sanderson H, RBI, R; Tate Aultman H, 2 R. 

Central Lake 17 14

Bellaire 2 3

Game 1: Central Lake — Alex Harvey H, 2 RBI, 2 R; Garrett Purdy H, RBI; Austin Bay 2 R, RBI; Purdy WP, 4 IP, 2 H, 2 R, 8 K.

Game 2: Central Lake — Purdy H, R, 2 RBI; Logan Eckhardt 2-3, RBI.

TC West JV 9 10

Benzie Central JV 2 0

Game 1: TCW JV — Mike Healy 2-3, 2 RBI, 2 R; Jack Griffiths 1-2, RBI; Griffiths WP. 

Game 2: TCW JV — Isaac Kelsey 1-2, 2 RBI; Hunter Eltham 2-3, RBI; Ben MacWilliams 2-3, 2 RBI; Tristan Simaru WP.

UP NEXT: TC West JV at Kingsley Tournament, Saturday.

SOCCER 

Elk Rapids 6

Harbor Springs 0

Elk Rapids (10-2, 7-1 Lake Michigan): Lauren Bingham 4 goals; Mary Gregorski goal; Logan Reasoner goal; Gabby Krakow 2 assists; Jorja Jenema 2 saves. 

UP NEXT: Elk Rapids hosts Glen Lake, Friday.

Boyne City 7

TC St. Francis 0 

Boyne City — Megan Harmeling goal; Jordan Noble 2 goals, assist; Jaelyn Jarema assist; Inanna Hauger 2 goals, assist; Reagan Woodall goal; Taylor Noble goal, assist; Ally Herrick assist, 1 save, shutout. 

TC West JV 4

TC Central JV 1

TC West JV (9-1): Hayley Buttleman goal, assist; Mia Dungan assist, goal; Lizzy Burzynski 2 goals. 

TC Central JV (7-5-1): Amelia Werner goal; Phoebe Humphrey 3 saves. 

UP NEXT: TC West JV hosts Ludington, Friday; TC Central JV at Gaylord, Saturday. 

Kingsley 10

Mason Co. Central 2

Kingsley (4-10, 3-4 Northwest): Avrie Martell 6 goals, 4 second-half goals; Brigitte Sabourin 2 goals, assist; Payton Gallo goal, 2 assists; Claire Dutton assist; Maddy Johns assist; Cylie Jones first career goal; Lauren Davis 10 saves.

UP NEXT: Kingsley hosts Grayling, Friday. 

LACROSSE 

TC United 14

Petoskey 6

TC United (11-3): Tanner Daray 2 goals, 3 assists; Kyle McCrumb 5 goals; Matt Ochoa 4 goals; Austin Sill goal; Parker Schmidt goal; Kurt Sheehan goal, 2 assists; Keegan Opper 7 saves; Ethan Gerber 2 saves; Parker Kolody led defense.

UP NEXT: TC United at Zeeland West, Monday. 

TENNIS 

TC St. Francis 8

Boyne City 0

TCSF flight winners: 1S — Lilly Bobrowski wins 6-0, 6-0; 2S — Alexi Lewis wins 6-0, 6-0; 3S — Jillian Sodini wins 6-0, 6-0; 4S — Mary Chittle by forfeit; 1D — Lilly Andrews/Christina Piche wins 6-1, 6-3; 2D — Caroline Lee/Sarah David wins 6-0, 6-2; 3D — Ava Pomaranski/Sage Lambdin wins 6-0, 6-0; 4D — Michelle Xia/Audrey Lee wins 6-1, 6-0. 

TC Central JV Black 5

Midland Dow JV 3

TCC JV Black flight winners: 2S — Mackenzie Marshall wins 6-1, 6-4; 1D — Sophia Hagerty/Audrey Parker win 6-1, 6-0; 2D — Sarah Beattie/Leah Ufer 6-3, 6-0; 3D — Emma Turnquist/Kathryn Wade wins 4-6, 6-2, (10-7); 4D — Ellie Carlson/Audrey Burnside 6-4, 7-5 (6).  

UP NEXT: TC Central JV Black at Big North Tournament, Tuesday. 

GOLF 

TC West beats TC Central, TCSF 

Team scores: TC West 331; TC Central 333; Cheboygan 336; TC St. Francis 344; TC Central Black 362; Petoskey 364.

TC West: Murphy Kehoe 75; Tyler Frechette 86; Steven Gourlay 85; Brian Wilson 85.

TC Central: Shea Harmeson 80; Zach Galan 84; Michael Beattie 82; Cam Peters 87.

TCSF: Tommy Puetz 85; Garrett Mawson 76; Adam Gerberding 89; Jagger Smith 94.

UP NEXT: BNC Meet at Gaylord Country Club.

Follow Jake on Twitter @JakeAtnip

Trending Video

Recommended for you