TODAY'S SPORTS ON TV

Saturday, Dec. 15

AUTO RACING

6:30a — FIA Formula E, Ad Diriyah ePrix, Saudi Arabia, FS1

BOBSLEDDING/SKELETON

7:00 — IBSF World Cup, women's skeleton, Germany, NBCSN

COLLEGE BASKETBALL

Noon — Bucknell at Ohio State, BTN

Noon — Villanova at Kansas, ESPN

Noon — Tennessee at Memphis, ESPN2

Noon — SMU at Georgetown, FS1

1:30 — Crossroads Classic, Notre Dame vs. Purdue, CBS

2:00 — Western Michigan at Michigan, BTN

2:00 — HOF Boardwalk Classic, NC State vs. Penn State, ESPNU

2:00 — Rutgers at Seton Hall, FS1

3:45 — Crossroads Classic, Butler vs. Indiana, CBS

4:00 — Charleston at VCU, NBCSN

5:00 — Utah at Kentucky, ESPN2

5:30 — Southern Mississippi at Wichita State, CBSSN

6:00 — Arizona State at Georgia, SEC

7:00 — Northern Iowa at Iowa, BTN

7:00 — Gonzaga at North Carolina, ESPN2

7:00 — HOF Boardwalk Classic, Washington vs. Virginia Tech, ESPNU

7:30 — Auburn at UAB, CBSSN

8:00 — Eastern Kentucky at Xavier, FS1

8:30 — Cincinnati at Mississippi State University, SEC

9:00 — USC at Oklahoma, ESPNU

11:00 — Baylor at Arizona, ESPN2

11:00 — MGM Resorts Showcase, LSU vs. St. Mary's, ESPNU

COLLEGE FOOTBALL

Noon — Air Force Reserve Celebration Bowl: North Carolina A&T vs. Alcorn State, ABC

1:30 — AutoNation Cure Bowl: Tulane vs. Louisiana-Lafayette, CBSSN

2:00 — New Mexico Bowl: North Texas vs. Utah State, ESPN

2:00 — NCAA FCS Semifinal, Maine at Eastern Washington, ESPN2

3:30 — Mitsubishi Motors Las Vegas Bowl: Fresno State vs. Arizona State, ABC

4:00 — NCAA Division II Championship, Ferris State vs. Valdosta State, ESPNU

5:30 — Raycom Media Camellia Bowl: Georgia Southern vs. Eastern Michigan, ESPN

9:00 — R&L Carriers New Orleans Bowl: Tennessee State vs. Appalachian State, ESPN

GOLF

4:30a — European Tour Golf, Alfred Dunhill Championship, third round, South Africa, TGC

10:00 — Asian Tour Golf, Indonesian Master, final round, Indonesia, TGC

4:30a (Sunday) — European Tour Golf, Alfred Dunhill Championship, final round, South Africa, TGC

MIXED MARTIAL ARTS

5:00 — UFC Fight Night Prelims: Lee vs. Iaquinta 2, FS1

8:00 — UFC Fight Night: Lee vs. Iaquinta 2, FOX

NBA BASKETBALL

5:00 — Utah vs. Orlando, Mexico City, NBATV

7:00 — Boston at Detroit, FSD

NFL FOOTBALL

4:30 — Houston at NY Jets, NFL

8:20 — Cleveland at Denver, NFL

NHL HOCKEY

7:00 — Los Angeles at Pittsburgh, NHL

7:00 — Detroit at N.Y. Islanders, FSD+

RODEO

10:00 — PRCA Rodeo, Wrangler National Finals, CBSSN

RUGBY

12:30 — European Champions Cup, Leinster vs. Bath, NBCSN

SKIING

8:00 — FIS Alpine World Cup, men's downhill, Italy, NBCSN

SWIMMING

9:00 — FINA World Championships, Day 5 of the 25m finals, China, NBCSN

SOCCER

7:25a — Premier League, Manchester City vs. Everton, NBCSN

7:50a — FIFA Club World Cup, quarterfinal, Kashima vs. Chivas de Guadalajara, FS2

9:30a — Bundesliga Soccer, Hannover vs. Bayern Munich, FS1

9:55a — Premier League, Tottenham vs. Burnley, NBCSN

12:20 — Bundesliga, Werder Bremen vs. Borussia Dortmund

12:30 — Premier League, Fulham vs. West Ham, NBC

WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL

4:00 — LSU at Rutgers, BTN

WOMEN'S COLLEGE VOLLEYBALL

9:00 — NCAA Championship, Nebraska vs. Stanford, ESPN2

RADIO

4:00 — NFL, Houston at N.Y. Jets, FM-106.7/FM-105.5

8:00 — NFL, Cleveland at Denver, FM-106.7/FM-105.5

TODAY'S LOCAL SPORTS

BOYS HOOPS — Grand Rapids Kenowa Hills at TC St. Francis, 4; Marquette at TC West, 3.

GIRLS HOOPS — Marquette at TC West, 1:30.

ICE HOCKEY — Livonia Franklin at Cadillac, Noon; Gaylord at Flint Powers, 8; TC Bay Reps at Marquette, 3; White Lake Lakeland at Petoskey, 2.

WRESTLING — Ludington at Grayling, 9a; Manton at Hart, 9:30a; TC St. Franics at Marquette, 9:30a.