TODAY'S SPORTS ON TV

Saturday, May 4

AUTO RACING

9:00a — NASCAR Monster Energy Cup Series: practice, Dover, Del., FS1

10:00a — NASCAR Xfinity Series: qualifying, Dover, Del., FS1

Noon — NASCAR Monster Energy Cup Series: final practice, Dover, Del., FS1

1:30 — NASCAR Xfinity Series: The Allied Steel Buildings 200, Dover, Del., FS1

2:00 — Lucas Oil off Road Racing Series: The General Tire SoCal Shootout, San Bernardino, Calif., CBS

9:55 — Monster Energy Supercross: The AMA Supercross season finale, Las Vegas, Nev., USA

BOXING

10:00 — Top Rank Boxing: Main Event, Beterbiev-Kalajdzic, Stockton, Calif., ESPN

COLLEGE BASEBALL

Noon — Missouri at Tennessee, SEC

3:00 — Ohio State at Minnesota, BTN

3:00 — Mississippi State at Texas A&M, SEC

8:00 — Vanderbilt at South Carolina, ESPNU

8:00 — Alabama at Auburn, SEC

COLLEGE BEACH VOLLEYBALL (WOMEN'S)

2:00 — NCAA Tournament: Teams TBD, Dual 9, ESPN2

3:00 — NCAA Tournament: Teams TBD, Dual 10, ESPN2

4:00 — NCAA Tournament: Teams TBD, dual 11, ESPN

6:00 — NCAA Tournament: Teams TBD, Dual 12, ESPN2

COLLEGE LACROSSE (MEN'S)

10:00a — MAAC Tournament: Quinnipac vs. Marist, Championship, ESPNU

Noon — America East Tournament: UMBC vs. Vermont, Championship, ESPNU

2:00 — ACC Tournament: Notre Dame at Virginia, Championship, ESPNU

4:30 — Big East Tournament: Georgetown vs. Denver, Championship, CBSSN

7:00 — Big 10 Tournament: Penn State vs. Johns Hopkins, Championship, BTN

COLLEGE LACROSSE (WOMEN'S)

Noon — Patriot League Tournament: Navy vs. Loyola Maryland, Championship, CBSSN

2:30 — Big East Tournament: Denver vs. Georgetown, Championship, FS2

COLLEGE RUGBY

9:00 — D1A Rugby: California vs. Life University, National Championship, CBSSN

COLLEGE SOFTBALL

1:00 — Michigan at Maryland, BTN

4:00 — Northwestern at Minnesota, ESPN2

6:00 — Auburn at Arkansas, ESPNU

6:00 — Alabama at LSU, SEC

8:00 — Oklahoma State at Oklahoma, ESPN

COLLEGE VOLLEYBALL (MEN'S)

8:00 — NCAA Tournament: Hawaii vs. Long Beach State, Championship, ESPN2

GOLF

1:00 — PGA Tour Golf: Wells Fargo Championship, third round, Charlotte, N.C., TGC

3:00— PGA Tour Golf: Wells Fargo Championship, third round, Charlotte, N.C., CBS

3:00 — PGA Tour Champions Golf: Insperity Invitational, second round, Houston, Texas, TGC

6:00 — LPGA Tour Golf: Mediheal Championship, third round, Daly City, Calif., TGC

12:30a — European Tour Golf: China Open, final round, China, TGC

HORSE RACING

Noon — Kentucky Derby Prep: Derby undercard races from Churchill Downs, Louisville, Ky., NBCSN

2:30 — The Kentucky Derby: The 145th Kentucky Derby from Churchill Downs, Louisville, Ky., NBC

MLB BASEBALL

1:00 — Minnesota at NY Yankees, MLBN

4:00 — St. Louis at Chicago Cubs, FS1

4:10 — Kansas City at Detroit, FSD

7:00— Oakland at Pittsburgh, FS1

10:00 — LA Dodgers at San Diego OR Arizona at Colorado (games joined in progress), MLBN

NBA PLAYOFFS

8:30 — NBA Playoff: Golden State at Houston, Western Semifinals, Game 3, ABC

NHL PLAYOFFS

7:15 — Stanley Cup Playoff: Columbus at Boston, East 2nd Round, Game 5, NBC

10:00 — Stanley Cup Playoff: Colorado at San Jose, West 2nd Round, Game 5, NBCSN

RUGBY

10:00a — Pro14: Munster vs. Benetton, semifinal qualifier, ESPN2

7:30 — Premiership: Saracens vs. Exeter (taped), NBCSN

SOCCER (MEN'S)

7:25a — Premier League: Tottenham at Bournemouth, NBCSN

9:30a — Bundesliga: Hannover at Bayern Munich, FS2

9:55a — Premier League: Fulham at Wolves, NBCSN

12:30 — Bundesliga: Borussia Dortmund at Werder Bremen, FS2

12:30 — Premier League: Cardiff City at Crystal Palace, NBC

2:00 — MLS: Los Angeles Galaxy at New York Red Bulls, ESPN

2:45 — Premier League: Liverpool at Newcastle United, NBCSN

10:00 — Liga MX: Puebla at Tijuana, FS1

RADIO

3:45 — MLB, Kansas City at Detroit, AM-1310

TODAY'S LOCAL SPORTS

BASEBALL — TC Central at Grand Rapids Christian Invite, 10a; Petoskey at TC St. Francis; Grayling Invitational, 9a; Frankfort, Mancelona, Manistee at Manton Wood Bat Tournament, 9a; Suttons Bay at Birch Run Invitational, 10a; Mancelona at Val Kapture Memorial (Johannesburg-Lewiston), 10a; Brethren at Lake City Invite

SOFTBALL — TC West at Stars Tournament (Grand Blanc); Petoskey at St. Johns, 10a; Grayling Invitational, 9a; Suttons Bay at Birch Run Invitational, 10a; Mancelona at Val Kapture Memorial (Johannesburg-Lewiston), 10a; GT Academy at Lake Leelanau St. Mary Invitational; Marion at Manton Invitational, 9a; Brethren at Lake City Invite

SOCCER — Boyne City at Charlevoix, 9a; Birmingham Seaholm at Glen Lake (scrimmage), 11a; North Bay at Brethren Invitational, 10a

TENNIS — TC Central at TC West quad, 10a; Petoskey at Mason quad, 8:30a

GOLF — Big North (plus Glen Lake) at Gaylord (Otsego Club), 9a

LACROSSE — Warren DeLaSalle at TC United, 2; Bay City Western at Petoskey (Boyne Mtn.), 2; Holland West Ottawa at TC St. Francis, 6