Prep roundup: Blue Devils top Central 2-1; Gustafson drives in 7 vs. Grayling; Walters hits 5th HR of season

Traverse City Central goalkeeper Annie Ferguson (33) saves a shot in front of Gaylord's Rebecca Ross (11) during the first half of Thursday's game. The Blue Devils won 2-1.

TRAVERSE CITY — Gaylord's Allie Pensyl assisted on both of Rebecca Ross' goals to help the Blue Devils to a 2-1 Big North Conference girls soccer victory Thursday.

Gaylord goalkeeper Kate Mumford made four saves, while Central's Annie Ferguson stopped 10.

Anna Wuerfel's assist on Dutmers' goal was her 30th for her career, bringing her within two of the Trojans' record of 32 held by Lauran (Gentry) Pinto. Emily Rogers is second at 31.

Gaylord (6-2-2, 3-2-1 BNC) hosts Cadillac on Tuesday, while the Trojans (3-9, 1-4 BNC) host Birmingham Seaholm for a varsity-only contest Friday at 7 p.m.

SOCCER

TC West 2

Cadillac 0

TC West: Jaelyn Dobrowolski goal; Jayden Rawlin goal; Emma Gustafson assist; Kendall Weymouth assist; Kendall Marshall 5 saves.

UP NEXT: The Titans (9-0-2, 4-0-1 Big North) travel Tuesday to Petoskey.

TC St. Francis 8

Grayling 0

TC St. Francis: Brooke Alfaro 3 goals, assist; Maddy Wierda 3 goals; Sam Berta goal; Abby Kopplow goal; Stella Warnes 2 assists; Mary Nowasacki shutout.

UP NEXT: The Gladiators (6-4) travel Monday to Harbor Springs.

Kingsley 5

Benzie Central 0

Kingsley: Jacie King 2 goals, assist; Haley Swinehart goal, assist; Miranda Acre goal; Jane Dunlap goal; Abby Valentine assist; Avrie Martell assist; Daisy Stewart 1 save; Lauren Davis 3 saves.

UP NEXT: The Stags (4-2-2, 4-0-2 Northwest Conference) host Kalkaska, Friday.

Elk Rapids 3

Charlevoix 0

Elk Rapids: Kyle Pryde 2 goals; Gabby Krakow goal, assist; Amanda Trierweiler assist; Jenna Greene assist; Drew Antcliff 5 saves.

UP NEXT: The Elks (8-4, 6-2 Lake Michigan) travel Monday to Boyne City.

Leland 4

North Bay 1

Leland: Mollie Grishaw goal, assist; Tatum Kareck goal; Mattie Burda goal; Mia Osorio goal; Olivia Lowe in net.

North Bay: Paige Kohler goal.

UP NEXT: The Comets (4-5-1, 1-3-1 Northwest) travel Friday to Harbor Springs.

Cadillac JV 6

TC West JV 1

TC West: Audrey Wolff goal; Tegan Elkins 2 saves.

BASEBALL

Suttons Bay 5 6

TC Christian 2 3

Game 1: Suttons Bay — Luke Murphy (WP) 3 IP, 1 H, 0 ER, 5 K, 1 BB; Jake Murphy 2.2 IP, 4 H, 0 ER; Steve Bolger 0.1 IP, 0 H; 0 ER; Bolger 2-3, RBI, 2 R, 2 SB; Michael Loucks 2-3, RBI, R; Hugh Periard 1-3, R, SB; Bryce Opie 1-2, RBI, R, 2B, 2 SB; Ben Murphy 1-2; TC Christian — Jaron Hensley (LP) 6 H, 11 K, 2 BB; Hensley 1-4, SB; Brock Broderick 1-2, R, BB; Jeremy Hansen 1-2, R, BB; Austin Rubin 1-3; Nick Rampe 1-2, BB; Gavin Hidalgo BB, RBI.

Game 2: Suttons Bay — Bolger 2 IP, 1 H, 0 ER; 2 K, 1 BB; Periard (WP) 3 IP, 0 H, 0 ER, 6 K, 0 BB; Opie 1 IP, SV, 0 H, 0 ER, 1 K, 1 BB; J. Murphy 1-3, R; Lucas Mikesell 2-3, 2 R, RBI, SB; Bolger 2-2, RBI, R, 2 2B, SB; Opie 1-2, 2B, RBI, 2 R, SB; L. Murphy 1-2, 2 RBI; TC Christian — Hensley 1-2, R, BB; Jacob Blanco R; Broderick R, RBI, SB; Colin Slack RBI, SB.

UP NEXT: The Norsemen (5-7) play at the Big Cat Classic (Birch Run), Saturday; the Sabres (2-6-2) host Onekama, Monday.

Grayling 9 2

Kalkaska 7 2

Game 1: Grayling — Nick Cicerone 2 IP, 3 H, 2 ER, 1 K; Jayden Russell (WP) 3.2 IP, 2 H, 6 K, 0 BB, 0 ER; Ryan Anderson 0.1 IP, 1 K, 0 H; Connor Brill 3-3, 3 R, 2 SB; Nick Hunter 1-2, RBI, 2 R, 3 SB; Anderson H, 2 RBI, 2 R; Devin O'Dell 2 RBI, R, SB; Justin Youngblood RBI.

Game 2: Called after four innings by darkness. Grayling — Youngblood (ND) 4 IP, 1 H, 0 ER, 3 K; Anderson 2-3, RBI; Hunter H, RBI, R; Cicerone 2B.

UP NEXT: The Vikings (6-7-1) host their own tournament Saturday.

Brethren 10 13

Bear Lake 1 1

Game 1: Brethren — Jake Riggs (WP) 3.2 IP, 10 K; Adrian Dean 2.1 IP, 3 K; Skylar Wojciechowski 2-2; Troy Macurio 1-1; Bear Lake — one hit each by Andre Brown, Levi Ledford, Tate Aultman-Cook.

Game 2: Brethren — Dean 1.1 IP, 1 K; Wojciechowski (WP) 3 IP, 7 K; Tyler Guinan 1 IP, 3 K; Wojciechowski 3-3, 4 R; Hunter Wojciechowski 2-3; Riggs 3-3, 2B, 3B; Jalen Guenther 2-3; Noah Bradford 2-3; Bear Lake — Ledford RBI; Brown SB, 2 BB.

UP NEXT: The Bobcats (8-2, 4-0 West Michigan D) play in Saturday's Lake City Invite.

Joburg 7 10

Forest Area 2 0

Game 1: Johannesburg-Lewiston — Tanner Shimel (WP) 6 IP, 6 H, 2 ER, 9 K, 4 BB; Austin Carroll 2B, 2 RBI, 2 R; Shimel H, 2 RBI, 3 SB; Dan Runyan 2-2, 2B, R; Kevin Gehringer 1-2, RBI, 2 R, SB; Sheldon Huff 2 BB, HBP, 2 SB; Forest Area — Patrick Hulwick HR, RBI, R; Chase Ingersoll 2-2, RBI, 2B; Robert Perkins 1-2, 2B, R, SB.

Game 2: Johannesburg-Lewiston (6-4) — Huff (WP) 5 IP, 1 H, 0 ER, 10 K, 2 BB; Carroll H, 3 RBI, R, 3 SB; Tyler Madej 1-2, 2 RBI, 2 R; Preston Marlatt 2-3, 2 R, 2B; Runyan 3-3, RBI, R; Matt Ross 2 RBI; Forest Area — Ingersoll H.

Inland Lakes 2 10

Central Lake 1 5

Game 1: Central Lake — Bret Dewey (LP) 6 IP, 3 H, 4 K, 3 BB; Grant Papineau R;

Game 2: Central Lake — Papineau 2 H, 2B; Skyler Spangler 2B, R; Marvin Kline H.

UP NEXT: The Trojans (4-9, 0-4 Ski Valley) host Johannesburg-Lewiston, Monday.

McBain 15 15

Mesick 11 5

Game 1: Mesick — Robert Spoor 3-4, 3 R, 2 SB; Kyle Clough 2-3, 2 2B, 2 R, RBI; Cole Spencer 1-3, RBI, R, 2 SB; Tanner Ford 2B, RBI, R; Gabe Parrish 1-2, 2 RBI, 2B, R, SB; Dalton Sabo 2-3, 2B, SB, R.

Game 2: Mesick — One hit each by Ford (2B), Sabo, Parrish, Clough, Spencer, Connor Simmer.

UP NEXT: The Bulldogs (4-10) host Mason County Eastern, Friday.

Onaway 5

Mancelona 0

Game 1: Mancelona — Trace Miller 1 IP, 0 H, 0 BB, 0 ER; Ethan Stiltner 3 IP, 6 H, 4 ER, 2 K; Ethan Lanning H; Devan Letts 2 BB; Marshall Meyer 2 BB, 3 SB; Stiltner BB, SB.

UP NEXT: The Ironmen play at Johannesburg-Lewiston, Saturday.

Pellston 7 3

Bellaire 1 8

Game 1: Bellaire — Jater Castle 2-3, R; Luke Niepoth 2-3, RBI.

Game 2: Bellaire — Andrew Dennis (WP) 6 IP, 4 H, 1 ER, 5 SO, 3 BB; Mitch Lampman H, 2 RBI, R; Connor Niepoth H, RBI, 3 R; Castle H, RBI, R; L. Niepoth H, RBI; Bryce Baeckeroot H, R; Cole Robinson 2 BB, R.

TC West JV 6 11

Glen Lake JV 7 1

Game 1: TC West — No stats reported.

Game 2: TC West — Jeremy Decker (WP) no-hitter, 5 IP, 0 ER, 6 K, 2 BB; Baylor Baldwin 2-3, RBI; Charlie Jeffrey 1-1, 2 RBI, 2B; Sam Reynolds H, 3 SB, R; Aidan Rapin 1-2, RBI, 2 R, SB; David Dimondo 1-1, RBI, R, SB; Will Gaston 2 BB, RBI, 2 R, SB; Daniel Rosa 1-3, RBI, R; Decker 1-3, R.

TC St. Francis JV 3 4

Boyne City JV 2 3

Game 1: TCSF — Judd Lawson (WP) 5 IP, 2 H, 2 ER, 7 K; Casey Donahue 2 BB, R; Ayden Ferris 1-2, R, RBI.

Game 2: TCSF (12-1) — Charlie Peterson (WP) 5 IP, 4 H, 2 ER, 7 K; Jack Hitchens 1-2 ,sac fly RBI; Ferris BB, sac bunt; Charlie Schmude RBI.

SOFTBALL

TC Central 8 14

Kingsley 1 1

Game 1: TC Central — Olivia Fiebing (WP) 6 IP, 8 K, 2 H, 0 BB, 0 ER; Maddie Alger 2-4, 2 R, 2B; Fiebing 1-3, R; Jessica Behler 2-4; Heidi Walters 1-4, RBI, R; Olivia Fiebing BB, SB, R; Lexi Hamstra 1-4, RBI, R; Mackenzie Hurley 1-2, BB, R; Gabby Haddix 1-1, 2 BB, R; Aubrey Haddix 1-3, 2 RBI, R, SB; Kingsley — Leslie Hamilton 2B; Adriana Reed H, R; Malena Kain RBI.

Game 2: TC Central — Taylor Sears (WP) 5 IP, 4 K, 4 H, 1 ER, 4 BB; Walters 2-3, HR (5), 4 RBI, 3 R, 3 SB; Hurley 2-3, HR (3), 2B, 2 RBI, 3 R, 2 SB; Fiebing 3-4, 2 R, 3 SB; A. Haddix 1-2, 2 RBI, R; Siiri Asiala 1-2, R, SB; Kingsley — Lark Jankewicz 2-2; Reed 2-3; Avery Hawkins RBI, Karly Roelofs 1-2.

UP NEXT: The Trojans (14-7) host Bay City Western, Monday; the Stags (9-9) host Suttons Bay, Tuesday.

Kalkaska 15 18

Grayling 5 2

Game 1: Kalkaska — Sam Michelin (WP) 5 IP, 3 H, 5 K, 3 ER; Angela Iott 2-3, HR, 2 RBI, BB, 4 R, 2 SB; Lauren DeVol 2-2, 2 R; Loren Schwab 1-3, HR, 2 RBI, SB; Jamie Potter 1-3, RBI, R; Jordyn Disbrow 1-2, RBI, R; Baylee West 1-1; Grayling — No stats reported.

Game 2: Kalkaska — Schwab (WP) 4 IP, 3 H, 2 ER, 6 K, 1 BB; Kayla Cavanaugh 2-3, 2 RBI, 3 R, 2B; Schwab 2-3, 2 RBI, 4 R, HBP; Iott 2-4, 2 RBi, 2 R, 2B; Ayla Gustafson 2-4, grans slam HR, 7 RBI, R; Potter 1-2; Disbrow 3-4, RBI, 2 R; Alli DeVol 2-3, RBI, 2 R; L. DeVol 1-2, R; Hannah Rhoades 1-1, R; Grayling — No stats reported.

UP NEXT: The Blazers (13-3) host Elk Rapids, Monday.

Suttons Bay 7 4

GT Academy 3 5

Game 1: Suttons Bay — Grace Periard (WP) 6 IP, 5 H, 2 ER, 9 K, 2 BB; Marissa Kohler 1-3, HR, 2 RBI, R; Laura Hursey 2-3, RBI, 2 R, 2B, 2 SB; Tori Smith 1-3, RBI; Sophia Anderson 1-3, RBI; Grace Marshall 2-3, 2 R, SB, 2B; Natalie Ingwersen 1-3, 2 R, RBI, 3B; GT Academy — Ema Ferguson 2 H; Sydney Broderick inside-the-park HR.

Game 2: GT Academy — Broderick (WP) 7 K, 6 IP, 5 H; Broderick 2B; Abbey Brower 2B, 2 RBI; Anabelle Cherup two-run 1B; Kira 2 H; Suttons Bay — Hursey H, RBI, R; Anderson H, RBI; Katie Lint H, RBI, R; Ingwersen H, SB, R.

UP NEXT: The Norse (5-7) play at the Big Cat Classic (Birch Run), Saturday; the Mustangs (6-4) travel Saturday to Lake Leelanau St. Mary.

Benzie Central 12 14

Lake City 1 10

Game 1: Benzie Central — Macy Kunkel (WP) 1 H, 9 K, 2 BB; Janae Bevis 4-4; Haley Wynegar 3B; Malia Lorenz 2 H; Kylie Streeter 2 H, 3B.

Game 2: Benzie Central — Kunkel (WP) 3 IP, 4 K; Amy McCall 2B; Bevis 3-4, 2 2B; Emily Jelikowski 2 H.

UP NEXT: The Huskies (10-6-1) travel Friday to Mason County Central.

Mesick 8 11

McBain 11 8

Game 1: Mesick — McKensey Kendall 2-4; Shanna Fisk 2-4.

Game 2: Mesick — Kailie Fitt (WP) 5 K; Grace Quiggan 3-4, 3 2B, 2 RBI; Noelle Parrish 2-3; Fitt 2-4, 3 RBI.

UP NEXT: The Bulldogs (7-5, 2-0 West Michigan D) host Mason County Eastern, Friday.

Joburg 18 17

Forest Area 2 6

Game 1: Johannesburg-Lewiston — Jessalyn Marlatt (WP) 4 IP, 3 H, 2 ER, 6 K, 3 BB; Grace Boden 3-4, 5 RBI, 3 R, 2B, 3B; Holly Kussrow 3-3, grand slam HR, 4 RBI, 3 R; Jamie Burke 2-3, 3 R; Emma Johnson H, RBI, 2 R; Emily Crandell 1-1, 2 RBI; Forest Area — one hit each by Caitlyn Liebengood, Zoe Goldsmith, Trinity Nelson; Lauren Lange 2 SB; Nelson RBI.

Game 2: Johannesburg-Lewiston — Maggie Wells (WP) 5 IP, 6 H, 3 ER, 7 K, 4 BB; Boden HR, 2 RBI, 4 R, 2 BB; Alyce Vermilya 2 BB, H, 3 R; Marlatt 2-3, 2 RBI, 2 R, 2B; Autumn Vermilya 2-3, R; Arielle Vermilya 1-3, 2 RBI, R; Kussrow 1-2, 2 RBI; Burke 3-4, RBI, 3 R; Forest Area — Liebengood 2-3, RBI, R; Chloe Dimon 1-2, RBI; Goldsmith 1-1, 2 BB, RBI, R, 2 SB; Maycey Turner 1-3, R, 2 SB.

UP NEXT: The Cardinals (9-1) travel Monday to Central Lake; the Warriors (2-12) visit Onekama, Friday.

Bear Lake 16 20

Brethren 0 3

Game 1: Bear Lake — Hayley May (WP) perfect game, 3 IP, 5 K; Shaely Waller 4-4, 3 3B, 3 RBI, R; Abby Cross 1-2, 2 R, 2B, 2 SB; May 2 R, SB; Alyssa Eisenlohr 1-1, 3 R, 2 BB, SB; Zoey Sutton 2-2, 3 RBI, 3 R; Lili Brown 2-3, 5 RBI; Haley Omar 2-2, 3 RBI, SB; Kalissa Swanson 1-2, 2 R.

Game 2: Bear Lake — May (WP) 4 IP, 4 H, 6 K, 1 ER, 1 BB; Waller 1-3, 2 R, 2 RBI, 3B, SB; Eisenlohr 1-3, RBI, 2 R; May 3-5, 2 R, 3B, 2B; Brown H, 3 RBI, 2 R; Cross 2 BB, H, 3 R, SB; Julia Schmidt 1-1, 3B, 2 RBI, R; Omar 3-3, 3 R, SB; Sutton 2-4, 4 RBI, 3 R, 2B.

UP NEXT: The Lakers (5-3, 5-1 West Michigan D) travel Monday to Manistee Catholic.

Onaway 14 11

Mancelona 0 5

Game 1: Mancelona — Emily Archambault 1-2; Alli Meeder BB, 2 SB.

Game 2: Mancelona — Meeder 2-2, 2 R, SB; Elizabeth Nichols 1-3, RBI, 2 R, 2B; Cora Jenkins 1-2, 2 RBI, 2B.

UP NEXT: The Ironmen (6-2) play at Johannesburg-Lewiston, Saturday.

Inland Lakes 13 16

Central Lake 3 0

Game 1: Central Lake — Kaiya Willson 1-3, R, 2B; Autumn Michaels 1-2, 2B; Angel Shaw BB, SB, R.

Game 2: Central Lake (3-9) — Willson 1-1, BB.

Bellaire 9 14

Pellston 8 15

Game 1: Bellaire — Rachel Witowski (WP) 6 IP, 7 H, 5 ER, 6 K; Mackenzie Hoogerhyde 2-3, 2 RBI, 2 R, 2B, HR; Abby Boyd 2-3, 2 R; Kaitlyn Denoyer 2B, 2 RBI; Katie Decker H, 2 RBI, R.

Game 2: Bellaire — Delaney Goodwin 2-4, 2 R; Decker 2-3, 2 2B, 3 RBI, 2 R; Witowski 2-2, RBI, 2 R; Hoogerhyde 2-4, 3 RBI, 2 R; Denoyer 2-4, RBI, 2 R; Kiersten Seaman H, 2 RBI, R, 2 SB; Boyd 2 SB, R, H; Zhanna Dewey 1-1, RBI, 2 BB, R, SB.

UP NEXT: The Eagles (1-9) travel Monday to Forest Area.

TC West JV 18 16

Glen Lake JV 3 1

Game 1: TC West — Samantha Spangler (WP) 4 IP, 3 H, 3 K, 0 ER, 0 BB; Addie Nicoloau 2-3, 2 RBI, 2 R, 2B, 3 SB; Stephanie Schichtel 3-3, 2 RBI, 4 R, 3 2B, 5 SB; Emma Schleede 1-1, RBI, R, 2 SB; Spangler 1-2, RBI, R, 2B; Carly Strickland 2-2, RBI, 2 R, 3B.

Game 2: TC West (3-4-1) — Savanna Yuncker (WP) 4 IP, 4 H, 1 K, 2 BB, 2 ER; Ava Tiesworth 2-3, 3 RBI, 2 R, 2B, 2 SB; Nicoloau 2-3, 2 R, SB; Yuncker 3-4, 3 R, 3 SB; Schichtel RBI, 2 BB, 2 R, 4 SB; Hannah MacIver 2-3, 2 RBI, 2 R, 2B, 2 SB; Riley Sanchez 2-3, RBI, 2 R; Ania Soto 2-2, 3 RBI, 3B, R, SB; Schleede 2-4, 2 R, SB.

GOLF

Central JV 2nd at Falcon Invite

Top JV team scores: 1. Ogemaw Heights; 2. TC Central A 398; 3. Ogemaw heights B 405; 4. Petoskey 441; 5. TC Central B 500.

TC Central JV A leaders: Jack McNamara 93 (T-1st); Julien Dittmers 98 (T-3rd); Scott Harvey 99 (7th); Grant Neuhardt 108.

TC Central JV B leaders: Trevor Seward 110; Matthew Colombo 119; Zachary Childs 130; Jackson Coe 141.

Varsity top teams: 1. Cadillac 314; 2. Gaylord 318; 3. Cheboygan 341; 4. Petoskey 342; 5. Alpena 386; 6. Charlevoix 402.

UP NEXT: The Trojan varsity (and TC West) play Friday at The Loop at Forest Dunes in Roscommon and in Saturday's Big North event at Gaylord.

*Deadline for prep calls is 10 p.m. Monday-Friday, 7:30 p.m. Saturday. Please give scores, stats with names spelled when leaving a message.*