MALE OVERALL WINNER

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Ryan Decook Washington MI 11:44 40:57:00 16:46 09:24.7

2 Jeff Smoke Niles MI 12:40 44:20:00 14:17 11:16.0

3 Dennis Paull Cheboygan MI 12:15 46:20:00 14:48 13:21.7

FEMALE OVERALL WINNER

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Jamie Endicott Traverse City MI 13:07 49:04:00 19:41 21:50.2

2 Abigail Paul Buchanan MI 14:18 52:05:00 21:28 27:49.5

3 Mandy Paull Cheboygan MI 14:05 55:11:00 20:29 29:43.0

SUP DIVISION MALE WINNER

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Daniel Novak Traverse City MI 12:50 46:31:00 21:08 20:28.7

2 Daniel Dekorne Kalamazoo MI 13:34 48:07:00 25:22:00 27:01.1

3 Brian Hunter Boulder CO 15:08 51:20:00 23:43 30:09.8

SUP DIVISION FEMALE WINNER

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Jill Burden Traverse City MI 14:07 51:58:00 32:06:00 38:08.8

2 Marci Bultemeier Traverse City MI 18:29 53:39:00 29:56:00 42:02.5

3 Heather House Maple City MI 14:59 50:12:00 38:29:00 43:38.1

MALE AGE GROUP 1 - 19

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Jacob Dean Traverse City MI 11:55 47:35:00 25:20:00 24:47.7

2 Andrew Amato Suttons Bay MI 13:34 54:03:00 19:22 26:57.3

3 Owen Johnson Ann Arbor MI 11:03 55:52:00 21:53 28:46.1

4 Hunter Frank Rochester MI 13:36 50:26:00 28:37:00 32:38.0

5 Matt Redfield Troy MI 15:44 50:21:00 30:00:00 36:04.7

6 Samuel Desloover Gaylord MI 13:23 57:47:00 29:48:00 40:56.7

7 Jack Thompson West Chester OH 12:47 58:56:00 30:18:00 41:59.2

8 Ashton Edson Traverse City MI 17:27 58:40:00 28:50:00 44:55.3

9 Tommy Callaghan Indianapolis IN 14:35 1:03:15 28:44:00 46:32.5

10 Matthew Durocher Traverse City MI 16:11 1:05:35 28:03:00 49:46.9

11 John Redfield Troy MI 14:50 1:04:06 31:50:00 50:44.4

12 Andrew Durocher Traverse City MI 15:47 1:03:38 34:25:00 53:48.7

13 Micah Bauer Traverse City MI 17:55 1:04:25 32:23:00 54:40.9

14 Cole Philipp Mattawan MI 16:24 1:09:16 30:59:00 56:37.7

15 Ethan White Perrysburg OH 15:28 1:05:00 36:41:00 57:07.2

16 Aidan Wise Bloomfield Hills MI 17:07 1:07:35 33:06:00 57:46.9

17 Connor Genschaw Grand Rapids MI 18:54 1:07:57 35:14:00 02:03.3

18 Luca Chisholm Grand Rapids MI 17:01 1:15:09 36:21:00 08:30.3

19 Quinlan White Perrysburg OH 17:06 1:25:06 41:25:00 23:35.9

FEMALE AGE GROUP 1 - 19

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Katie Faber Grand Rapids MI 21:30 1:06:52 27:47:00 56:07.8

2 Holly Thompson West Chester OH 17:16 1:11:18 31:06:00 59:39.5

3 Kaitlyn Fox Grand Rapids MI 18:53 1:07:53 35:18:00 02:03.0

4 Lauren Beck Saint Johns MI 23:17 1:12:24 29:00:00 04:39.3

5 Molly Walton Traverse City MI 20:22 1:14:11 31:37:00 06:09.2

6 Isabela Finila Traverse City MI 17:50 1:12:22 37:14:00 07:24.8

7 Mollie Flook Fowler IN 18:50 1:11:12 39:21:00 09:22.0

8 Hannah Schafer Grand Ledge MI 16:46 1:22:02 38:17:00 17:03.2

9 Megan Schafer Grand Ledge MI 16:46 1:21:56 38:23:00 17:03.9

10 Georgia Fromson Saint Johns MI 26:39:00 1:35:38 44:17:00 46:33.6

MALE AGE GROUP 20 - 24

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Adam Standiford Kalamazoo MI 12:49 50:40:00 22:03 25:30.6

2 Daniel Hunter Denver CO 14:20 53:29:00 24:32:00 32:19.5

3 Ethan Pilarski Traverse City MI 15:08 53:26:00 25:40:00 34:13.1

4 Caleb Philipp Mattawan MI 16:15 1:03:30 14:32 34:15.1

5 Brendan Baker Suttons Bay MI 17:09 53:55:00 26:02:00 37:04.0

6 Eliott Rixe Traverse City MI 14:36 55:05:00 29:45:00 39:24.0

7 Ryan McChesney Traverse City MI 15:21 58:51:00 25:39:00 39:50.3

8 Justin Desloover Gaylord MI 13:56 57:18:00 28:49:00 40:01.6

9 Turner Anderson Lansing MI 16:17 55:25:00 28:34:00 40:15.1

10 Anthony Scarsella White Lake MI 16:32 53:30:00 30:38:00 40:39.2

11 Ryan Kuhn Traverse City MI 16:07 55:34:00 30:03:00 41:42.7

12 Hayden Scott Mount Pleasant MI 18:01 53:12:00 30:40:00 41:51.1

13 Kristopher Lunde Ann Arbor MI 15:27 58:49:00 27:46:00 42:00.2

14 Billy Ulle Novi MI 14:47 59:19:00 28:10:00 42:14.2

15 Jack Costello West Olive MI 14:13 59:12:00 29:06:00 42:30.3

16 William Koester South Bend IN 16:04 58:48:00 28:02:00 42:51.7

17 Kyle Funk Grand Haven MI 14:18 59:43:00 32:11:00 46:09.8

18 Tj Kelly Holt MI 18:07 56:00:00 32:32:00 46:37.2

19 Philip Brown Dearborn MI 15:37 1:03:43 28:41:00 48:00.1

20 Daniel Kubert Chicago IL 16:08 1:02:11 30:48:00 49:04.9

21 Michael Humphrey Crystal Lake IL 18:26 58:41:00 32:28:00 49:33.0

22 Ricky Hadlock Darien IL 16:50 1:01:05 31:48:00 49:41.2

23 David Byl Grand Rapids MI 16:46 1:05:53 28:58:00 51:35.5

24 Kyle Versalle Muskegon MI 16:13 1:09:28 32:24:00 58:03.6

25 Gary Bigger Clarkston MI 17:22 1:10:00 33:11:00 00:31.6

26 Chris Hoban Ann Arbor MI 18:05 1:10:59 32:06:00 01:09.9

27 Jacob Cooper Adrian MI 25:02:00 1:15:10 31:52:00 12:02.9

28 Austin Munroe Fort Myers FL 21:08 1:23:13 32:32:00 16:51.6

29 Christian Celentino Livonia MI 17:34 1:26:33 38:57:00 23:03.2

30 David Schafer Clinton Township MI 22:05 1:24:17 38:10:00 24:30.2

31 Kevin Landwehr Dearborn MI 22:43 1:28:52 41:22:00 32:55.2

32 Sam Kukor Orient OH 30:23:00 1:38:32 38:45:00 47:38.5

33 John Schraft Okemos MI 21:49 2:01:48 33:27:00 57:02.4

FEMALE AGE GROUP 20 - 24

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Jennie Baker Suttons Bay MI 15:57 58:27:00 27:50:00 42:11.8

2 Kelsey Meyer Zeeland MI 15:42 59:01:00 29:38:00 44:19.5

3 Claire Costello Grand Rapids MI 19:11 1:00:04 26:38:00 45:52.0

4 Lauren Hicks Adrian MI 18:16 59:23:00 28:27:00 46:04.6

5 Hannah Davis Traverse City MI 17:31 1:00:56 27:56:00 46:20.6

6 Kelsey Dorgan Mattawan MI 16:07 1:02:50 29:15:00 48:09.4

7 Kelly Milliken Chicago IL 14:43 58:12:00 36:49:00 49:42.9

8 Erin Callaghan New York NY 18:17 1:02:07 30:45:00 51:08.3

9 Veronica Peterson Clarendon Hills IL 16:23 58:23:00 38:06:00 52:50.3

10 Hannah Fisher Gobles MI 18:52 1:05:33 33:18:00 57:41.3

11 Mary Dearing Indianapolis IN 16:34 1:14:24 32:00:00 02:56.6

12 Bethany Kurzynowski Grand Ledge MI 19:53 1:14:27 33:34:00 07:53.0

13 Cait Clough Ypsilanti MI 19:37 1:10:30 38:20:00 08:25.3

14 Allison Cochran Palatine IL 19:13 1:09:43 39:45:00 08:40.0

15 Julia Jaske Ann Arbor MI 21:11 1:14:51 33:09:00 09:09.6

16 Sarah Townsend Traverse City MI 18:59 1:25:18 27:49:00 12:05.2

17 Rachel Fuhrman Rochester MI 20:18 1:16:02 36:56:00 13:14.8

18 Ayanna Williams Saint Louis MI 20:31 1:21:02 34:04:00 15:35.8

19 Natalie Koons East Amherst NY 20:09 1:20:37 39:02:00 19:46.3

20 Rebecka Knox Plymouth MI 21:00 1:28:53 36:43:00 26:34.2

21 Carson Vestergaard East Lansing MI 23:32 1:24:01 40:29:00 28:00.8

22 Lauren Trolz Lake City MI 25:20:00 1:29:37 33:06:00 28:01.0

23 Eileen Hoban Ann Arbor MI 25:35:00 1:35:36 33:07:00 34:16.5

Emily C. Burgess Suttons Bay MI 17:17 1:08:52

MALE AGE GROUP 25 - 29

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Sam Bell Cincinnati OH 13:48 47:31:00 22:28 23:45.7

2 Eric Rizzio Traverse City MI 12:13 50:23:00 22:56 25:31.0

3 Matthew Bloch Marquette MI 15:58 50:17:00 20:59 27:12.8

4 Nicholas Pisano Sheridan IN 13:34 49:26:00 25:06:00 28:03.6

5 Brad Kurzynowski Grand Ledge MI 14:28 50:12:00 23:31 28:10.2

6 Andrew O’Donnel Traverse City MI 14:36 50:36:00 24:13:00 29:24.3

7 Ethan Goss Saint Johnsbury VT 13:38 52:35:00 23:16 29:27.2

8 William Huddleston Traverse City MI 12:52 51:05:00 29:31:00 33:26.2

9 Andrew Laycock Grosse Pointe MI 14:28 50:52:00 28:34:00 33:53.6

10 Jack Milliken Traverse City MI 13:19 51:00:00 29:58:00 34:16.4

11 Tim Luongo Grand Rapids MI 14:21 56:03:00 24:04:00 34:27.0

12 Charles Cochran Chicago IL 16:25 52:40:00 25:40:00 34:44.8

13 Wesley Long Ferndale MI 13:22 55:03:00 27:54:00 36:17.7

14 Timothy Wright Grand Rapids MI 14:59 57:06:00 24:19:00 36:22.5

15 Thomas Hawley Ann Arbor MI 14:30 55:24:00 26:34:00 36:26.3

16 Anthony Eimers Grand Rapids MI 14:24 53:49:00 28:49:00 37:00.1

17 Richard Witham Muskegon MI 15:34 55:51:00 26:51:00 38:14.9

18 Frank Gray Kalamazoo MI 15:35 54:24:00 28:56:00 38:53.4

19 Patrick Ellis Detroit MI 16:51 55:15:00 27:32:00 39:37.1

20 Kyle Davison Monroe MI 14:37 1:00:16 26:24:00 41:15.2

21 James Hinske Traverse City MI 15:50 56:00:00 29:42:00 41:30.4

22 Nick Pasquale Cincinnati OH 16:44 56:44:00 28:11:00 41:37.3

23 Cole Strange Manton MI 16:03 56:37:00 30:32:00 43:10.6

24 Colby Hemond Traverse City MI 17:27 58:18:00 27:41:00 43:24.6

25 Tyler Elton Waterford MI 18:00 59:12:00 26:41:00 43:51.8

26 Aaron Stine Rosebush MI 17:03 53:34:00 34:08:00 44:44.1

27 Derek Davison La Salle MI 15:07 1:01:13 30:35:00 46:54.5

28 Nathan Wright Grand Rapids MI 16:58 1:01:50 29:00:00 47:46.6

29 Brent Watton Rochester MI 13:34 1:05:00 29:27:00 48:00.0

30 Alex Flees Suttons Bay MI 16:37 1:00:49 31:36:00 49:00.8

31 Michael Shonce Walled Lake MI 17:36 1:03:09 28:39:00 49:22.2

32 Benjamin Coughenour Traverse City MI 17:32 1:01:01 31:12:00 49:43.3

33 Tim Klaus Suttons Bay MI 19:00 1:01:35 30:04:00 50:37.1

34 Keith Wemple Pine Island MN 16:11 1:07:29 27:54:00 51:32.3

35 Jeff Huron Ann Arbor MI 17:18 1:05:38 29:00:00 51:55.2

36 Ryan Olson Traverse City MI 17:51 1:06:49 27:27:00 52:05.1

37 Spencer Raymond Howell MI 17:20 1:06:20 28:48:00 52:25.8

38 Dave Suciu Traverse City MI 17:02 1:08:13 27:38:00 52:51.1

39 Brendan Melling Cleveland OH 16:42 58:53:00 38:01:00 53:34.4

40 Austin Schafer Rochester MI 18:24 1:04:25 31:16:00 54:04.5

41 Derrick Rudolph Traverse City MI 16:32 58:44:00 39:05:00 54:19.9

42 Nicholas Broad Traverse City MI 20:17 1:05:20 28:48:00 54:23.0

43 Jeff Brinker Casco MI 17:49 1:06:16 31:16:00 55:20.6

44 Mitch Assenmacher Hartland MI 16:33 1:07:27 31:29:00 55:27.0

45 Erik Waters Cincinnati OH 18:36 1:06:52 31:42:00 57:07.9

46 Ryan Dunn Farmington MI 18:10 1:01:47 37:17:00 57:12.6

47 Andrew Gil Waterford MI 19:42 1:06:20 31:14:00 57:14.2

48 Matthew Celentino Berkley MI 14:50 1:10:18 33:51:00 58:57.8

49 Tyler Humphrey Chicago IL 18:25 1:04:12 36:35:00 59:10.5

50 Nicholas Couture Harrison Township MI 17:58 1:12:42 28:48:00 59:26.7

51 Tyler Kinsey Saint Johns MI 20:53 1:06:42 33:08:00 00:42.0

52 Josh Boren Ann Arbor MI 17:48 1:13:00 30:51:00 01:38.2

53 Daniel Byl Grand Rapids MI 18:11 1:16:16 27:46:00 02:11.3

54 Christopher Reed Traverse City MI 17:56 1:01:09 44:36:00 03:39.6

55 Kyle Boren Traverse City MI 17:49 1:16:37 30:12:00 04:36.3

56 Kevin Watroba New York NY 17:25 1:13:34 33:57:00 04:54.7

57 Jacob Foor Royal Oak MI 23:05 1:11:14 31:11:00 05:27.9

58 Conner Monroe Scottsdale AZ 22:08 1:16:43 31:20:00 10:08.8

59 Kenneth Nephew Dearborn MI 22:56 1:14:37 34:28:00 11:59.4

60 Nick Shaffran Lake Leelanau MI 19:57 1:23:41 29:55:00 13:31.9

61 Tyler Shaffran Traverse City MI 19:58 1:23:37 30:02:00 13:35.5

62 Tyler Broad Traverse City MI 21:31 1:24:36 29:22:00 15:28.4

63 Michael Celentino Royal Oak MI 18:58 1:19:23 37:15:00 15:34.1

64 Jacob Paul Westland MI 26:29:00 1:17:51 33:24:00 17:42.5

65 Jared Woodend Royal Oak MI 27:13:00 1:20:48 38:03:00 26:02.4

66 David Zemon Franklin MI 27:04:00 1:23:15 38:54:00 29:12.1

67 David Pisano Ann Arbor MI 22:22 1:33:17 33:35:00 29:12.8

68 Stephen Quinn Holt MI 21:50 2:01:50 31:41:00 55:18.7

Luke Griffioen Okemos MI 19:08 1:00:17

FEMALE AGE GROUP 25 - 29

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Natalie Wellman Oak Park MI 14:23 52:06:00 26:37:00 33:04.2

2 Ashley Brown River Falls WI 15:13 51:39:00 30:30:00 37:21.4

3 Sara Hawkins Lake Ann MI 16:24 56:48:00 25:51:00 39:01.1

4 Lindsay Smith Traverse City MI 17:46 59:48:00 28:08:00 45:41.5

5 Rebekah Taylor Traverse City MI 16:09 58:06:00 32:33:00 46:45.6

6 Maggie Milliken Chicago IL 13:49 56:01:00 37:34:00 47:23.4

7 Rebecca Paquin Traverse City MI 16:09 58:03:00 33:43:00 47:53.1

8 Julia Burchell Omaha NE 16:55 1:00:50 33:21:00 51:05.5

9 Amy Derenzy Grayling MI 17:52 58:43:00 34:42:00 51:15.6

10 Olivia Morrison Ann Arbor MI 17:18 1:05:36 30:31:00 53:22.9

11 Katharine Venner Traverse City MI 17:36 1:04:34 32:27:00 54:36.6

12 Victoria Baldyga Westland MI 15:27 1:04:00 37:09:00 56:35.6

13 Emily Martindale Alto MI 20:20 1:07:25 29:41:00 57:24.9

14 Emily Cross Traverse City MI 20:30 1:05:46 31:24:00 57:38.4

15 Lindsey Schimp Vicksburg MI 19:01 1:06:40 32:12:00 57:51.3

16 Shelley Kuhn Midland MI 18:07 1:07:38 32:26:00 58:10.4

17 Layne Marinski Canton MI 16:32 1:08:30 35:19:00 00:19.5

18 Bridget Callaghan New York NY 19:25 1:01:55 39:39:00 00:57.4

19 Amy Bell Royal Oak MI 20:49 1:10:01 30:49:00 01:37.7

20 Leslie Elsen Grand Rapids MI 20:43 1:07:34 34:31:00 02:47.0

21 Abigail Bice Bloomfield Hills MI 19:58 1:11:49 31:21:00 03:06.7

22 Lauren Houghan Traverse City MI 17:56 1:01:16 44:29:00 03:39.5

23 Ella Stanley Detroit MI 20:11 1:12:19 31:19:00 03:46.8

24 Lisa Brinker Casco MI 21:00 1:11:47 31:21:00 04:06.3

25 Sarah Allaben Traverse City MI 19:59 1:13:21 32:15:00 05:32.8

26 Ashley Bach Kingsley MI 20:04 1:09:15 37:02:00 06:19.8

27 Megan Ferlic South Bend IN 20:16 1:10:39 37:51:00 08:44.0

28 Cassandra Herman West Bloomfield MI 19:42 1:14:03 36:44:00 10:27.9

29 Emily Rudorf Royal Oak MI 21:17 1:15:29 34:02:00 10:47.0

30 Rachelle Alcini Ypsilanti MI 33:11:00 1:08:41 31:18:00 13:08.0

31 Danielle Dillon Hastings MI 19:04 1:20:19 34:51:00 14:12.5

32 Katie Thoburn Delaware OH 20:43 1:20:47 34:17:00 15:45.1

33 Caitlin Lake Pine Island MN 21:50 1:20:14 34:24:00 16:27.0

34 Emily Harmon Davisburg MI 20:11 1:19:23 38:03:00 17:35.9

35 Sarah Smith Farmington MI 23:06 1:21:47 33:32:00 18:23.1

36 Paige Gaines Chicago IL 21:31 1:11:44 45:42:00 18:55.7

37 Kelsey McDonald Royal Oak MI 19:40 1:28:18 32:07:00 20:02.6

38 Erin Meagher West Bloomfield MI 19:27 1:28:24 32:39:00 20:27.8

39 Megan Paige Ann Arbor MI 23:08 1:22:23 35:41:00 21:11.2

40 Megan Patterson Birmingham MI 27:11:00 1:20:48 38:06:00 26:02.8

41 Lauren Kubert Cedar MI 25:33:00 1:24:50 35:55:00 26:15.9

42 Tarrah Argiero Royal Oak MI 19:14 1:29:12 39:05:00 27:29.9

43 Elizabeth Zemon Franklin MI 27:05:00 1:23:08 39:01:00 29:12.0

44 Erin Caughey Milwaukee WI 22:01 1:19:19 48:34:00 29:52.0

45 Rachel Gibson Rochester MI 24:08:00 1:36:37 38:52:00 39:36.1

46 Jennifer Evans Waterford MI 27:10:00 1:41:00 34:42:00 42:51.1

47 Shea Griffith Traverse City MI 29:23:00 1:52:59 35:10:00 57:29.4

MALE AGE GROUP 30 - 34

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Ben Laforce Broomfield CO 13:29 42:13:00 21:21 17:02.0

2 Garrett Boyd Traverse City MI 14:15 51:00:00 22:35 27:48.8

3 Nick Hawkins Lake Ann MI 13:44 52:52:00 21:51 28:25.3

4 Tyler Vandemark Traverse City MI 14:00 52:25:00 23:55 30:18.3

5 Ben Gareiss Traverse City MI 15:50 53:11:00 21:32 30:31.1

6 Peter Sanderson Ann Arbor MI 16:42 50:55:00 23:06 30:42.4

7 Stephen Luongo Tampa FL 14:21 53:16:00 23:08 30:43.4

8 Matthew Murrill Birmingham MI 14:44 53:31:00 22:39 30:52.4

9 Kegan Gill Bellaire MI 16:13 48:57:00 26:08:00 31:16.1

10 Erik Lindstrom Traverse City MI 15:31 52:13:00 24:56:00 32:38.4

11 David Vanderlugt Rockford MI 15:12 55:52:00 22:00 33:02.4

12 Kevin Humphrey Chicago IL 15:02 51:06:00 27:49:00 33:56.6

13 Brad Lake Wayland MI 14:19 52:10:00 28:23:00 34:51.2

14 Taylor Thelen Saint Johns MI 15:39 54:20:00 25:08:00 35:05.8

15 Todd McDonald Denver CO 15:08 52:04:00 28:04:00 35:14.8

16 Anton Kharin Traverse City MI 14:49 54:11:00 27:09:00 36:06.7

17 Ethan Morrical Charlevoix MI 15:32 55:09:00 25:27:00 36:06.9

18 Matthew Butterfield Brooklyn NY 14:13 52:49:00 29:18:00 36:17.7

19 Jon Griffo Lima OH 15:15 52:30:00 30:40:00 38:24.6

20 Jonathan Koenigsknecht Saint Johns MI 15:02 51:55:00 32:12:00 39:07.8

21 Grant Van Horn Chicago IL 15:36 54:18:00 29:33:00 39:26.3

22 Erik Warning Elkhart IN 16:36 57:57:00 24:57:00 39:29.0

23 Eric Sika Williamsburg MI 15:16 56:53:00 27:30:00 39:37.8

24 Kyle Killebrew Chicago IL 15:37 54:17:00 29:53:00 39:44.7

25 Todd Nieto Holland MI 15:30 49:41:00 34:46:00 39:55.1

26 Chad Martindale Alto MI 16:01 57:40:00 26:50:00 40:30.1

27 Charles Billingsley Baltimore MD 16:27 56:57:00 27:12:00 40:34.4

28 Zachary Jones Utica MI 16:59 55:40:00 28:36:00 41:14.0

29 Mark Forester Rochester MI 15:25 56:43:00 29:14:00 41:20.7

30 Allen Taylor Traverse City MI 17:49 58:15:00 25:43:00 41:45.5

31 Sam Coughenour Traverse City MI 15:38 1:00:06 26:15:00 41:57.8

32 Colin Riggs Waterford MI 16:37 59:46:00 25:56:00 42:16.6

33 Ryan Wilkins Northville MI 17:21 55:59:00 29:03:00 42:21.2

34 Nathaniel Shuff Lansing MI 14:33 54:38:00 33:14:00 42:23.2

35 Shaun Doty La Salle MI 17:23 57:35:00 27:39:00 42:36.6

36 Dustin Miedema Holland MI 16:44 56:38:00 30:01:00 43:21.2

37 Rob Jelsema Grand Rapids MI 16:08 1:02:48 24:49:00 43:43.0

38 Andrew Socia Gaylord MI 18:42 59:25:00 26:00:00 44:05.9

39 Scott McIntyre Saint Clair Shore MI 17:45 53:25:00 33:46:00 44:53.6

40 Ben Whitely Alto MI 16:42 59:03:00 29:28:00 45:12.0

41 Cody Mayer Chicago IL 17:41 58:40:00 29:24:00 45:43.3

42 Phillip Marin Howell MI 17:50 57:45:00 30:33:00 46:07.2

43 Jason Gierman Okemos MI 17:38 1:00:25 28:20:00 46:21.1

44 Eric Hepler Waterford MI 15:13 1:03:04 28:26:00 46:40.7

45 Nathan Tate Portage MI 23:41 59:47:00 23:30 46:55.7

46 Steven Merchant Williamsburg MI 15:47 1:00:14 31:12:00 47:11.9

47 Daniel Rushman Wyandotte MI 16:14 1:01:28 30:03:00 47:43.9

48 Andrew Palmer Traverse City MI 19:10 58:56:00 29:45:00 47:49.5

49 Jonathan Boutni Caledonia MI 18:07 1:00:09 29:49:00 48:03.3

50 Andrew Barron Grand Blanc MI 16:24 1:02:43 29:52:00 48:57.5

51 Nate Verseput Hudsonville MI 18:13 1:01:58 28:59:00 49:08.5

52 John Noonan Royal Oak MI 16:03 57:13:00 36:05:00 49:20.8

53 Patrick Hensley Livonia MI 19:05 59:24:00 31:15:00 49:42.6

54 Ben Fuson Traverse City MI 19:36 1:03:31 29:24:00 52:29.1

55 Chris Schafer Clarkston MI 18:50 1:03:58 31:11:00 53:58.1

56 Tom Reimink Grand Rapids MI 17:21 1:01:08 35:39:00 54:06.7

57 Christopher Moylan Chicago IL 20:04 1:02:41 31:32:00 54:14.8

58 Gregory Adams Grand Rapids MI 19:29 1:02:25 32:33:00 54:26.5

59 Brian Watroba New York NY 16:49 1:03:43 33:57:00 54:28.0

60 Jonathan Jaime Saginaw MI 19:08 1:01:39 34:05:00 54:50.8

61 Greg Bratkovich Ann Arbor MI 16:08 1:05:06 33:51:00 55:02.9

62 Derek Debusscher Holland MI 20:01 1:07:44 28:07:00 55:51.5

63 Ian Dumont Glenview IL 19:45 1:04:33 32:46:00 57:03.4

64 Stephen Shonce Ann Arbor MI 17:36 1:10:14 29:20:00 57:08.9

65 Sam Katzer Ovid MI 17:38 1:14:34 25:24:00 57:35.0

66 Jason Enright Brant MI 18:15 1:08:27 31:42:00 58:22.5

67 Kyle Anderson Traverse City MI 17:33 55:54:00 45:05:00 58:30.2

68 Greg Hatty Plymouth MI 22:03 1:04:48 32:21:00 59:10.8

69 Dane Carey Traverse City MI 19:38 1:06:52 32:52:00 59:20.3

70 Scott Lawrence Brighton MI 18:38 1:12:44 28:48:00 00:08.0

71 John Boss Lake Ann MI 21:32 1:11:08 30:25:00 03:03.6

72 Aaron Mann Waterford MI 20:12 1:08:09 35:19:00 03:37.3

73 Ryan Scislowicz Rochester MI 23:49 1:06:30 33:28:00 03:45.7

74 Bryson Wilbert Traverse City MI 20:33 1:14:15 29:20:00 04:05.3

75 Alex Philipp Portage MI 18:29 1:11:08 34:57:00 04:32.9

76 Matthew Morris Portage MI 22:07 1:13:30 30:18:00 05:54.1

77 Luan Nguyen Lansing MI 23:31 1:13:41 30:10:00 07:20.5

78 Jeffrey Julius Royal Oak MI 19:42 1:05:43 42:08:00 07:31.5

79 Joey Difranco Traverse City MI 23:40 1:11:17 33:17:00 08:12.4

80 John Batherson Royal Oak MI 20:43 1:18:46 34:29:00 13:55.9

81 Kyle Melling Rocky River OH 25:23:00 1:16:06 34:09:00 15:36.2

82 Jodan Rhodes Ann Arbor MI 19:10 1:08:19 52:51:00 20:19.2

83 Michael Dresser Rochester MI 16:51 1:33:35 38:49:00 29:13.6

84 Robbie Clark Clarkston MI 21:59 1:29:56 37:37:00 29:31.4

85 Luis Flores Miami FL 22:18 1:37:08 39:13:00 38:38.4

86 Arthur McClintic Saint Louis MI 27:05:00 1:34:42 43:07:00 44:52.0

Alex Munns Chicago IL 14:53 54:00:00

Eric Salley Homewood IL 14:00 55:12:00

John Zervos Detroit MI 21:15 1:28:07

FEMALE AGE GROUP 30 - 34

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Rachel Truelove-Tedham Grand Rapids MI 16:30 52:15:00 25:02:00 33:45.5

2 Adriana Fowler Lake City MI 15:09 53:38:00 25:04:00 33:50.2

3 Meghann Deering Ann Arbor MI 15:48 53:02:00 26:08:00 34:56.4

4 Kelly Kin Traverse City MI 15:29 56:42:00 27:24:00 39:32.9

5 Amber Schnitker Manton MI 15:44 54:42:00 29:32:00 39:56.3

6 Lori Kouza Fenton MI 17:52 58:38:00 26:40:00 43:08.3

7 Genevieve Leet Ann Arbor MI 18:09 1:01:46 24:58:00 44:52.1

8 Alicia Phillips East Peoria IL 19:22 56:07:00 30:10:00 45:37.5

9 Claire Van Horn Chicago IL 17:00 57:00:00 31:42:00 45:40.4

10 Teddy Mayer Denver CO 17:54 58:10:00 31:10:00 47:13.3

11 Taylor Barrett Brighton MI 16:44 1:00:46 30:48:00 48:16.1

12 Raquel Vianna Troy MI 17:08 1:01:02 31:43:00 49:51.4

13 Katie Bruno Ypsilanti MI 18:20 1:01:53 29:53:00 50:04.5

14 Kathleen McInerney Chicago IL 17:08 1:01:41 31:19:00 50:06.3

15 Dana Stob Grand Rapids MI 18:26 1:03:31 29:22:00 51:17.9

16 Laura Evans Waterford MI 18:19 1:00:23 32:53:00 51:32.8

17 Jessica Gibson Perry MI 16:38 56:06:00 39:37:00 52:19.7

18 Nicole Obiecht Mattawan MI 20:24 59:58:00 33:06:00 53:27.0

19 Bonnie Bauman Escanaba MI 18:10 1:07:59 30:44:00 56:51.2

20 Kaylin Dedinsky Indianapolis IN 19:10 1:08:34 29:16:00 56:58.7

21 Alyse Bruszewski Valparaiso IN 21:28 1:06:44 29:00:00 57:10.6

22 Michelle Balmer Des Moines IA 22:53 1:08:31 26:37:00 58:00.7

23 Kelly Apfel Denver CO 17:49 1:05:52 35:57:00 59:36.1

24 Allison Keshishian Ann Arbor MI 21:05 1:08:10 32:13:00 01:27.0

25 Julia McCormick Berkley MI 21:08 1:09:52 31:12:00 02:10.5

26 Erin Stanley Detroit MI 20:10 1:12:19 31:38:00 04:05.6

27 Ashley Applegate Chicago IL 17:14 1:02:42 45:02:00 04:57.1

28 Ashley Welti Birmingham MI 19:30 1:13:05 32:46:00 05:19.9

29 Dominique Charrette Highland Park MI 19:18 1:02:23 43:41:00 05:20.0

30 Amanda Wagner Wapakoneta OH 21:34 1:11:55 32:03:00 05:30.6

31 Michelle Signorello Birmingham MI 19:57 1:12:49 33:14:00 05:58.5

32 Michelle Watson Waterford MI 18:43 1:06:22 40:58:00 06:00.8

33 Anne Miedema Holland MI 22:22 1:10:30 35:54:00 08:44.8

34 Emily Noss Traverse City MI 20:09 1:13:21 35:36:00 09:04.8

35 Ashleigh Chatel Plymouth MI 20:50 1:14:14 35:06:00 10:08.2

36 Margaret Noonan Royal Oak MI 18:47 1:11:52 40:44:00 11:21.6

37 Lisa Ermak Lansing MI 22:21 1:10:20 45:29:00 18:07.5

38 Kate Muller Encinitas CA 21:15 1:23:59 33:14:00 18:26.0

39 Becky Enright Brant MI 20:04 1:21:47 36:56:00 18:45.2

40 Paula Olson Muskegon MI 22:37 1:27:12 30:14:00 20:02.1

41 Ashley Greene Brighton MI 18:57 1:24:54 36:49:00 20:39.0

42 Amanda Lake Wayland MI 22:28 1:24:13 35:36:00 22:16.2

43 Courtney Arends Saint Louis MI 24:22:00 1:22:45 35:24:00 22:29.6

44 Melissa Grimoldby Grawn MI 21:43 1:26:46 35:24:00 23:51.6

45 Shannon Muldowney Detroit MI 23:08 1:23:14 37:56:00 24:15.8

46 Margaret Smith Royal Oak MI 27:12:00 1:20:48 38:03:00 26:02.2

47 Ashley Wykowski Ferndale MI 23:23 1:29:06 34:15:00 26:42.3

48 Stacy Wilkins Northville MI 24:20:00 1:26:26 36:20:00 27:04.8

49 Christina Clark Clarkston MI 22:06 1:29:44 37:42:00 29:31.1

50 Katherine Slanec Lake Leelanau MI 22:53 1:27:06 40:41:00 30:39.6

51 Ashley Mayer Chicago IL 28:56:00 1:23:42 39:58:00 32:34.1

52 Lindsey Gender Grand Rapids MI 23:52 1:31:12 38:32:00 33:34.2

53 Katie Brinker Saint Clair Shore MI 26:49:00 1:42:21 35:04:00 44:13.2

54 Christine Godmer Traverse City MI 25:12:00 1:52:45 34:50:00 52:44.5

55 Ashley Ruth Howell MI 31:54:00 1:49:28 36:43:00 58:03.7

MALE AGE GROUP 35 - 39

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 John Ohearn Traverse City MI 12:21 45:16:00 18:50 16:24.4

2 Gavin Ferlic South Bend IN 13:28 48:21:00 24:51:00 26:38.9

3 Shaun Jordan Howell MI 12:48 52:03:00 22:42 27:32.2

4 Nicholas Douville Ann Arbor MI 12:39 49:46:00 25:19:00 27:43.4

5 Javier Marquez Chattanooga TN 15:34 51:01:00 22:00 28:33.3

6 Christian Schultz Traverse City MI 15:43 51:32:00 22:12 29:26.0

7 Jeff Owen South Lyon MI 14:25 50:10:00 24:56:00 29:30.0

8 Chad Van Der Hulst Holland MI 16:04 49:24:00 25:03:00 30:30.2

9 John Fahey Traverse City MI 13:44 51:12:00 25:59:00 30:53.9

10 Ryan Tiderington Suttons Bay MI 14:15 53:31:00 23:18 31:03.0

11 Jon Adams Cedar MI 14:18 52:52:00 24:24:00 31:32.4

12 Steven Stock Kingsley MI 17:23 51:16:00 23:44 32:21.5

13 Peter Deperro Saint Clair Shore MI 16:19 54:37:00 21:57 32:51.6

14 Jesse Schnitker Manton MI 14:03 53:42:00 25:38:00 33:21.2

15 Adam Mock Traverse City MI 15:15 55:24:00 23:36 34:13.2

16 Robert Flewelling Rochester MI 15:23 54:39:00 24:56:00 34:56.9

17 Bob Needham Maple City MI 14:12 54:05:00 26:50:00 35:05.5

18 Brandon Meloche Chicago IL 15:06 53:43:00 26:44:00 35:32.1

19 Andrew Bond Bloomington IL 14:26 54:17:00 27:38:00 36:19.0

20 Travis Parkinson Traverse City MI 15:17 51:58:00 29:42:00 36:56.4

21 Ward Yoder Alexandria VA 15:52 56:16:00 24:51:00 36:57.9

22 Dustin McKellar Cedar MI 16:39 56:19:00 24:53:00 37:49.6

23 J Bays White Lake MI 17:30 56:42:00 23:49 38:00.1

24 Evan Chopp Ypsilanti MI 15:15 56:38:00 26:43:00 38:34.7

25 Ben Langhorst Franklin MI 16:11 58:06:00 25:31:00 39:47.2

26 Ryan Heinbuch Commerce Township MI 17:55 56:41:00 25:41:00 40:16.2

27 Ryan Hogan Milford MI 14:31 1:00:06 26:21:00 40:57.0

28 Jonathan Koop Zeeland MI 17:30 55:55:00 28:05:00 41:28.6

29 Mark Sassin Bloomfield Hills MI 17:50 57:43:00 26:15:00 41:46.4

30 Ryan Schanz Zeeland MI 16:02 57:38:00 29:05:00 42:43.2

31 Howard Sieplinga Grand Rapids MI 17:23 58:57:00 26:32:00 42:50.8

32 Darren Mullen Plymouth MI 15:33 56:35:00 30:59:00 43:04.8

33 Parker Crutchfield Kalamazoo MI 18:11 58:29:00 26:53:00 43:31.5

34 Mark Dodge Grand Rapids MI 15:58 58:46:00 29:04:00 43:46.9

35 Jeff Eardley Ada MI 15:56 58:47:00 29:05:00 43:47.1

36 Mark Adams Cedar MI 17:51 59:13:00 27:34:00 44:37.0

37 David Herlihy Grand Rapids MI 17:37 1:01:00 26:12:00 44:48.4

38 Aaron Heindl Traverse City MI 17:00 57:52:00 30:15:00 45:06.7

39 Shawn Reil Middleville MI 16:44 1:01:18 27:31:00 45:31.8

40 Mark Dekorne Grand Rapids MI 17:45 55:51:00 32:15:00 45:49.7

41 Stephen Burke Livonia MI 18:14 57:24:00 30:20:00 45:56.2

42 Thomas Dawson Lowell MI 17:33 58:57:00 30:08:00 46:35.8

43 Nickolas Stickovich Elkhart IN 19:25 58:42:00 29:00:00 47:05.6

44 James Smith Goodrich MI 17:55 58:52:00 30:45:00 47:29.6

45 David Blahnik Grand Rapids MI 16:42 59:51:00 31:02:00 47:34.2

46 Ellery Sagert Grosse Pointe MI 16:00 54:33:00 37:32:00 48:03.5

47 Eric Render Williamsburg MI 18:07 58:09:00 32:00:00 48:13.6

48 Jeffrey Killen Midland MI 16:15 1:05:24 26:54:00 48:31.9

49 Jason Taylor Milford MI 19:23 1:00:48 28:39:00 48:48.6

50 Mike Howe Traverse City MI 18:20 59:14:00 31:31:00 49:04.3

51 Birch Bayly Traverse City MI 21:42 58:15:00 30:27:00 50:22.9

52 James Lilla Chicago IL 17:10 1:02:20 31:30:00 50:59.4

53 Michael Billingsley Grand Rapids MI 17:31 1:03:10 30:34:00 51:13.8

54 George Shumar Traverse City MI 23:28 1:00:19 27:40:00 51:25.6

55 Patrick Carden Livonia MI 17:40 1:02:14 32:03:00 51:55.6

56 Scott Cabble Canton MI 18:27 1:03:27 30:04:00 51:56.4

57 Matthew Menghini Lake Orion MI 18:17 1:06:06 28:55:00 53:15.9

58 Trevor Schlicht Traverse City MI 17:22 1:01:44 34:50:00 53:54.3

59 Chris Willoughby Lapeer MI 19:51 1:03:06 31:27:00 54:22.6

60 Ron Zibbell Jr Concord MI 19:23 1:03:30 31:33:00 54:24.7

61 Brad Abar Flat Rock MI 19:16 1:03:14 33:04:00 55:32.5

62 Robert McCleary Waterford MI 21:57 1:04:06 29:31:00 55:32.7

63 Jeff Michaelis Andover KS 17:04 1:02:52 35:49:00 55:43.0

64 Brad Haudan Ann Arbor MI 18:05 1:08:31 29:28:00 56:02.1

65 John Dekorne Jenison MI 22:32 1:04:19 29:31:00 56:20.7

66 Nick Noorman Grand Haven MI 19:28 1:05:49 31:16:00 56:31.5

67 Jonathan Hill Fowlerville MI 20:12 1:05:53 30:34:00 56:37.5

68 Joe Galardi Dewitt MI 18:41 59:14:00 38:54:00 56:46.9

69 Rob Filipp Berkley MI 18:52 1:06:59 31:12:00 57:02.1

70 Jason Dirkx Chicago IL 20:12 1:04:42 33:21:00 58:13.0

71 Josh Vo Zeeland MI 20:49 1:03:59 33:37:00 58:23.4

72 John Joutras Arlington Heights IL 16:55 1:07:21 36:36:00 00:51.1

73 Jesse Woodruff Lansing MI 18:36 1:09:11 34:16:00 02:01.5

74 Chris Mutnansky Grand Rapids MI 19:55 1:08:28 33:47:00 02:08.2

75 Michael Pietrzak Waterford MI 22:33 1:08:34 32:37:00 03:41.9

76 Jake Tabor Byron Center MI 19:22 1:11:41 33:06:00 04:07.2

77 John Lowry Columbus OH 19:43 57:49:00 49:28:00 06:58.2

78 Corey Ballmer Grand Rapids MI 14:48 1:07:25 44:54:00 07:05.0

79 Jon Reimink Grand Rapids MI 25:25:00 1:16:30 30:47:00 12:40.5

80 Justin Jaime Saginaw MI 23:42 1:16:33 33:58:00 14:11.6

81 Aaron Weisenborn Byron Center MI 22:00 1:10:40 42:03:00 14:41.9

82 Dave McCollom East Lansing MI 22:28 1:18:35 34:38:00 15:39.1

83 Barry Dodson Rochester MI 21:58 1:15:22 39:24:00 16:42.4

84 Dustin Willander Oklahoma City OK 22:27 1:10:25 45:56:00 18:47.6

85 Andy Atkins West Olive MI 21:26 1:12:27 45:01:00 18:53.1

86 Charles Brinker Grosse Pointe MI 26:22:00 1:19:19 34:06:00 19:45.0

87 Ryan Fiebig Alto MI 23:16 1:15:19 41:41:00 20:14.0

88 Steve Wichmann Saline MI 21:03 1:26:21 34:05:00 21:28.6

89 Jason Jaime Saginaw MI 25:47:00 1:19:31 36:21:00 21:38.2

90 Tim Cryderman Southgate MI 25:44:00 1:36:23 34:55:00 37:00.2

91 Nathan Roberts Saint Clair Shore MI 19:01 2:00:37 33:28:00 53:03.6

FEMALE AGE GROUP 35 - 39

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Laura Bauer Traverse City MI 17:01 57:02:00 24:27:00 38:27.7

2 Jennifer Chopp Ypsilanti MI 15:15 56:37:00 26:37:00 38:28.4

3 MacKenzie Bickel Traverse City MI 15:43 54:53:00 29:21:00 39:54.9

4 Kristen Berlacher Glen Arbor MI 18:34 59:50:00 28:07:00 46:29.7

5 Lauren Nielsen West Bloomfield MI 15:58 1:05:30 27:13:00 48:39.5

6 Kim Lapham Okemos MI 16:04 1:04:49 28:57:00 49:48.0

7 Kimberly Billingsley Grand Rapids MI 18:42 1:01:04 30:29:00 50:13.2

8 Bea Rox Traverse City MI 21:16 1:00:46 28:34:00 50:34.1

9 Laura Trainer Waterford MI 18:12 1:02:16 30:56:00 51:23.3

10 Audra Bildeaux Traverse City MI 18:46 1:02:54 31:34:00 53:12.6

11 Dawn Dirkx Chicago IL 18:22 1:04:36 31:40:00 54:36.7

12 Erica Heller Traverse City MI 20:54 1:01:48 32:07:00 54:47.4

13 Colleen Powers Traverse City MI 17:40 59:20:00 38:24:00 55:22.6

14 Heather Ichord Brookline MA 17:53 1:05:16 32:44:00 55:51.9

15 Lisa Noorman Grand Haven MI 19:29 1:05:46 31:17:00 56:30.7

16 Mary Jacobsen Holt MI 18:00 1:09:19 29:32:00 56:48.6

17 Caroline Gersch Traverse City MI 19:23 1:04:59 32:48:00 57:08.2

18 Stephanie Heinbuch Commerce Township MI 20:02 1:06:32 31:20:00 57:53.1

19 Linda Zeratsky Traverse City MI 19:28 1:07:09 31:41:00 58:17.4

20 Katrina Baeverstad Chicago IL 19:47 1:07:43 32:27:00 59:55.5

21 Elizabeth Mitchell Grand Rapids MI 18:56 1:07:26 33:40:00 00:00.7

22 Jennifer Kachinski New Albany IN 18:00 1:09:53 32:17:00 00:08.0

23 Gina Render Williamsburg MI 19:36 1:06:40 33:53:00 00:08.2

24 Zelene Jue Troy MI 19:20 1:09:25 32:10:00 00:54.5

25 Bethany Dugan Traverse City MI 18:57 1:13:53 28:56:00 01:44.1

26 Nichole Martinson Dewitt MI 17:08 1:08:31 36:41:00 02:18.0

27 Julie Fiebig Alto MI 19:54 1:08:25 34:19:00 02:36.8

28 Megan Holt Troy MI 19:55 1:13:11 30:07:00 03:11.9

29 Dana Parent Grand Rapids MI 21:21 1:12:25 32:23:00 06:07.5

30 Melissa Wadsworth Byron Center MI 22:02 1:07:10 37:14:00 06:24.2

31 Meredith McDonald Traverse City MI 19:42 1:10:53 37:07:00 07:40.6

32 Rachel Kast Commerce Township MI 20:11 1:18:31 29:01:00 07:41.2

33 Christina Ley Rochester MI 22:33 1:15:11 32:20:00 10:02.7

34 Brittany Schoneman Waterford MI 18:42 1:24:52 27:03:00 10:35.8

35 Danielle Charrette Highland Park MI 20:39 1:14:13 36:56:00 11:46.0

36 Carla Winteringham Boyne City MI 22:58 1:10:24 38:27:00 11:47.4

37 Lacey Charboneau Lowell MI 20:10 1:21:02 30:54:00 12:03.5

38 Amanda Nephew Ann Arbor MI 24:00:00 1:18:07 31:52:00 13:58.2

39 Nikky McCollom East Lansing MI 22:28 1:21:32 33:29:00 17:27.4

40 Heidi Easter Brighton MI 23:07 1:22:41 37:20:00 23:07.2

41 Meredith Slanec Oxford MI 22:54 1:27:09 40:38:00 30:39.4

42 Pamela Cryderman Southgate MI 23:49 1:39:03 34:10:00 37:00.7

43 Jessica Tomlinson Ferndale MI 29:12:00 1:35:16 36:24:00 40:50.1

44 Kat Naish Rochester MI 28:44:00 1:48:51 33:12:00 50:46.0

MALE AGE GROUP 40 - 44

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Nicholas Murray Leland MI 16:03 50:18:00 16:41 23:01.2

2 Dan Rasey Northport MI 13:23 48:29:00 22:54 24:45.0

3 Zachary Rohrer Ann Arbor MI 17:21 49:27:00 18:21 25:07.8

4 Michael Adams Cedar MI 14:27 53:09:00 23:16 30:50.3

5 Jim Coneset Traverse City MI 15:18 55:35:00 22:14 33:05.8

6 Ryan Pellerito Alma MI 15:41 50:37:00 27:15:00 33:31.7

7 Patrick Redman Northville MI 14:02 52:12:00 28:30:00 34:42.3

8 Nick Koeniqsknecht Saint Johns MI 16:19 50:19:00 28:14:00 34:50.3

9 Robert Dodde Portage MI 17:12 52:13:00 26:38:00 36:01.0

10 Scott O’Neal Canton MI 17:20 54:48:00 24:16:00 36:22.4

11 Darrell Skolly Camlachie ON 16:52 53:12:00 26:47:00 36:49.3

12 Jacob Burden Traverse City MI 14:41 51:07:00 31:35:00 37:21.7

13 Scott Zajac Saint John IN 16:41 51:21:00 29:26:00 37:26.9

14 Christian A. Niles Caledonia MI 16:28 55:07:00 26:29:00 38:02.3

15 Neil Seabase Alpena MI 18:07 56:37:00 24:08:00 38:50.9

16 Brent Felton Okemos MI 17:28 56:41:00 25:58:00 40:04.6

17 James Hannigan Zionsville IN 17:25 55:00:00 28:04:00 40:27.5

18 Tom Verhovshek Indianapolis IN 18:41 57:05:00 24:51:00 40:34.8

19 Andrew Weir Traverse City MI 16:05 45:06:00 40:13:00 41:23.0

20 Matt Laughlin Spring Lake MI 17:48 57:15:00 26:35:00 41:36.4

21 Brad Kaminski Ada MI 18:14 55:43:00 28:34:00 42:29.3

22 Andrew Kozal Grand Rapids MI 20:02 59:00:00 25:11:00 44:11.9

23 Mac Calder Traverse City MI 17:19 58:21:00 28:42:00 44:20.7

24 Vinson Ulep Manistee MI 19:10 58:52:00 27:07:00 45:07.2

25 Todd Moroz New Albany OH 17:50 55:53:00 31:38:00 45:19.7

26 Joe Hanson New Baltimore MI 15:53 56:47:00 33:09:00 45:47.7

27 Mark Strayer Rockford MI 22:19 54:09:00 29:23:00 45:49.6

28 Chris Pierce Chicago IL 18:33 58:37:00 29:41:00 46:50.0

29 James Every Mason MI 17:14 56:13:00 33:43:00 47:09.1

30 Ryan Sullivan Traverse City MI 16:52 1:00:33 30:00:00 47:23.9

31 Bradley Glessner Three Rivers MI 17:49 59:29:00 30:18:00 47:34.8

32 Matthew O’Rourke Toledo OH 17:34 58:53:00 32:43:00 49:08.5

33 David McCormick Birmingham MI 19:15 1:03:57 26:05:00 49:15.2

34 Andrew Bowerman Traverse City MI 18:10 1:01:27 30:45:00 50:19.8

35 Keith Bandli Traverse City MI 19:36 1:03:35 28:35:00 51:44.4

36 Nathan Keever Traverse City MI 20:20 1:05:18 27:46:00 53:22.8

37 Joe Jacobson Allen TX 18:31 1:05:16 29:52:00 53:37.2

38 Billy Cannon Wilmette IL 21:21 58:28:00 33:50:00 53:37.6

39 Parin Gohel Grand Rapids MI 21:07 1:01:38 31:11:00 53:54.8

40 Josh Kitchin Ozark MO 17:54 1:06:21 31:15:00 55:28.5

41 Andrew Corwin Holland MI 19:14 1:07:11 30:22:00 56:45.4

42 Justin Anes Grant MI 20:46 1:06:46 30:47:00 58:17.4

43 Brad Przysiecki South Lyon MI 20:12 1:10:29 28:01:00 58:40.2

44 Daniel Gregart Vicksburg MI 18:41 1:11:19 30:33:00 00:31.7

45 Mac Vanstratt Traverse City MI 22:24 1:05:52 33:23:00 01:37.1

46 Jeremy Tiedt Fennville MI 20:30 1:04:34 36:48:00 01:50.7

47 Daniel Zwolak Birmingham MI 19:37 1:10:53 31:40:00 02:08.3

48 Bill Wadsworth Byron Center MI 19:50 1:07:01 35:44:00 02:33.3

49 Jacob Wheeler Traverse City MI 21:59 1:03:57 39:22:00 05:16.6

50 Adam Naish Rochester MI 23:23 1:08:43 33:19:00 05:23.3

51 Russ Ryba Traverse City MI 24:07:00 1:08:43 32:57:00 05:46.0

52 Christopher Vandeven Grand Rapids MI 24:58:00 1:08:38 32:27:00 06:02.1

53 Kevin Vrondran Boyne City MI 22:51 1:08:13 38:48:00 09:50.7

54 Ryan Barry Huntersville NC 22:00 1:16:07 36:32:00 14:37.3

55 Jason Hunt Kalamazoo MI 30:39:00 1:26:44 35:09:00 32:29.7

FEMALE AGE GROUP 40 - 44

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Amy Coneset Traverse City MI 15:15 52:31:00 22:08 29:53.3

2 Tara Young Buchanan MI 16:35 55:11:00 22:57 34:41.9

3 Jen Casey Traverse City MI 16:04 52:31:00 28:30:00 37:03.1

4 Emilie Collins Grand Rapids MI 16:39 52:12:00 29:37:00 38:26.1

5 Shannon Walter South Lyon MI 16:26 53:51:00 28:54:00 39:09.9

6 Bethany Pellerito Alma MI 17:22 56:39:00 26:35:00 40:34.7

7 Kathryn Murphy Northport MI 14:40 53:56:00 36:32:00 45:06.4

8 Natalie Bourdon Macon GA 17:50 59:39:00 29:35:00 47:02.4

9 Susan Greiner Harrison Township MI 17:32 1:01:37 31:19:00 50:26.7

10 Stoimenka Mitovski New Baltimore MI 20:10 1:03:01 30:23:00 53:31.9

11 Jennifer Bowerman Traverse City MI 17:11 1:03:29 33:06:00 53:43.9

12 Emily Leuenberger Honor MI 20:50 1:02:08 30:50:00 53:46.6

13 Katarzyna Muras Birmingham MI 17:55 1:04:05 32:28:00 54:27.3

14 Julie Miller Harrison Township MI 17:33 1:03:00 34:29:00 55:01.5

15 Tara Orourke Toledo OH 20:11 1:01:20 33:57:00 55:26.8

16 Michelle Hemeyer Hartland MI 20:39 1:04:19 31:03:00 56:00.2

17 Kelly Jacobson Allen TX 18:28 1:08:08 30:50:00 57:24.1

18 Stephanie Lamphere Traverse City MI 19:28 1:07:08 31:37:00 58:11.6

19 Jodie Glessner Three Rivers MI 19:00 1:07:20 34:55:00 01:14.1

20 Sarah Vandeven Grand Rapids MI 24:57:00 1:08:28 32:39:00 06:02.4

21 Belinda Smith Williamsburg MI 19:29 1:16:07 30:57:00 06:30.8

22 Karen Davidson Sidney OH 21:35 1:11:54 35:37:00 09:04.9

23 Kristine Frias Birmingham MI 20:08 1:15:46 33:16:00 09:08.9

24 Elizabeth Gohel Grand Rapids MI 24:28:00 1:11:14 33:35:00 09:15.3

25 Sarah Kanitz Ludington MI 21:45 1:16:37 36:44:00 15:04.6

26 Aislinn Willander Oklahoma City OK 22:28 1:10:26 45:56:00 18:47.6

27 Brita Siepker Glen Arbor MI 22:55 1:21:44 35:23:00 20:01.0

28 Beckie Andrews Toledo OH 21:36 1:26:37 35:01:00 23:12.0

29 Tricia Delude Clarkston MI 21:30 1:19:41 42:55:00 24:04.2

30 Myra Ebarb Livonia MI 23:41 1:24:43 37:00:00 25:22.2

31 Candace Sardelli Royal Oak MI 25:40:00 1:36:12 35:01:00 36:51.3

32 Jill Norris Grand Rapids MI 23:18 1:45:48 37:05:00 46:09.8

33 Suzanne Fromson Saint Johns MI 26:47:00 1:35:29 44:18:00 46:33.0

MALE AGE GROUP 45 - 49

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Dave Scott Traverse City MI 12:26 47:02:00 19:13 18:39.5

2 Bradley Johnson Ann Arbor MI 13:22 49:42:00 18:51 21:53.3

3 Tim Costello West Olive MI 14:31 50:48:00 25:06:00 30:23.0

4 Michael Palmer Granger IN 14:28 52:43:00 28:25:00 35:34.7

5 Christian Cook Bloomfield Hills MI 15:44 50:52:00 29:03:00 35:38.0

6 John Quail Evanston IL 19:35 52:58:00 23:18 35:48.8

7 Gregory Kunik Saginaw MI 19:37 53:52:00 23:37 37:04.6

8 Ben Coe Williamsburg MI 18:07 55:57:00 24:13:00 38:15.3

9 Pete Alvarado Traverse City MI 18:50 55:00:00 24:43:00 38:31.4

10 Brian Heeringa Traverse City MI 16:36 58:06:00 24:56:00 39:36.9

11 Mark Dingman Royal Oak MI 15:54 57:58:00 26:30:00 40:20.3

12 Paul Miller Muskegon MI 20:43 54:38:00 26:48:00 42:06.8

13 Ricardo Singson Royal Oak MI 17:56 52:47:00 31:32:00 42:12.9

14 Mike Boros Traverse City MI 17:05 58:52:00 27:15:00 43:09.7

15 Matt Taylor Manchester MI 18:16 1:00:14 25:27:00 43:56.4

16 Jon Vande Vrede Howard City MI 18:49 57:02:00 30:15:00 46:04.6

17 Michael Sullivan Paw Paw MI 20:41 59:40:00 25:49:00 46:09.3

18 Daryl Desloover Gaylord MI 18:47 1:03:00 24:31:00 46:16.8

19 Tom Squires Petoskey MI 15:50 59:21:00 31:31:00 46:40.7

20 Charles May III Arcadia MI 22:06 59:59:00 27:48:00 49:50.8

21 Greg Trombley Madison Heights MI 17:12 1:04:56 28:22:00 50:28.3

22 Eric Strong Clarkston MI 21:05 56:46:00 32:53:00 50:42.4

23 Paul Iamarino South Lyon MI 20:09 1:01:24 29:39:00 51:09.9

24 Tim Hawkins Allen TX 18:40 1:04:11 30:37:00 53:26.4

25 Tim Wharton Traverse City MI 19:14 59:25:00 36:11:00 54:49.4

26 David Long Monroe MI 19:51 1:03:53 32:48:00 56:29.8

27 Josh Blunt Howell MI 24:55:00 1:05:05 28:08:00 58:05.5

28 Jamie Laferriere Traverse City MI 19:37 1:06:21 32:29:00 58:25.9

29 Brett Weiler MacOmb MI 22:29 1:07:38 30:46:00 00:51.1

30 Chris May New Baltimore MI 24:20:00 1:07:44 28:50:00 00:52.4

31 George Nicholson Rockford MI 21:22 1:12:59 27:07:00 01:27.1

32 Brian Bastien Troy MI 20:20 1:09:29 32:19:00 02:06.9

33 Peter Kuzmich River Forest IL 18:26 1:08:50 37:53:00 05:07.7

34 Loren Angelo Ashburn VA 19:18 1:08:12 38:17:00 05:45.1

35 Jeff Kim Birmingham MI 22:59 1:06:19 37:04:00 06:20.4

36 Jeff Dees Cedar Lake IN 18:47 1:13:20 36:06:00 08:11.7

37 Glenn Munroe Fort Myers FL 21:56 1:15:40 33:30:00 11:05.5

38 John Franklin Howell MI 21:40 1:13:31 38:01:00 13:11.6

39 Ryan Eash Chesterton IN 23:08 1:12:27 38:02:00 13:36.3

40 Michael Schafer Grand Ledge MI 16:46 1:21:57 38:22:00 17:03.6

41 Michael Godmer Traverse City MI 25:12:00 1:25:57 27:31:00 18:39.1

42 Chris Noel Birmingham MI 20:40 1:23:40 35:37:00 19:55.4

FEMALE AGE GROUP 45 - 49

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Monica Brennan Alma MI 19:11 1:00:52 26:49:00 46:50.8

2 Wendin Smith Arlington VA 20:55 1:00:59 25:32:00 47:24.1

3 Sherri Schoenemann Plymouth MI 18:33 1:00:42 29:44:00 48:57.3

4 Annette Kavanaugh Ann Arbor MI 18:47 59:03:00 32:49:00 50:38.1

5 Jeri Ward Evanston IL 18:32 1:03:46 30:09:00 52:26.2

6 Kristen Johnson Ann Arbor MI 18:59 1:02:30 31:20:00 52:47.0

7 Ranae Dejonge Holland MI 21:10 1:10:48 30:58:00 02:54.4

8 Terri Crawford Newark OH 21:23 1:10:00 32:29:00 03:49.7

9 Tammy Stearns Franklin MI 21:21 1:07:59 34:54:00 04:13.0

10 Dawn Meihn Franklin MI 21:22 1:07:56 35:22:00 04:38.4

11 Denise Angelo Ashburn VA 21:24 1:06:08 38:15:00 05:45.6

12 Jessica Morgan Sears MI 22:10 1:11:15 33:21:00 06:44.7

13 Stacie Comiskey Pinckney MI 19:18 1:12:57 34:34:00 06:47.7

14 Chris Byrne Traverse City MI 22:58 1:15:12 32:22:00 10:30.9

15 Kristen Wise Bloomfield Hills MI 19:49 1:19:45 34:45:00 14:17.6

16 Dede Beck Saint Johns MI 26:48:00 1:14:49 35:39:00 17:14.8

17 Jennifer Boyer East Jordan MI 22:56 1:13:10 41:17:00 17:21.8

18 Christina Nicholas Rochester MI 23:22 1:22:13 33:20:00 18:53.5

19 Sue Johnson Algonac MI 21:19 1:20:14 40:59:00 22:31.0

20 Julie Janaszak Frankfort IL 20:33 1:24:29 37:57:00 22:58.5

21 Denise Whitney Traverse City MI 22:55 1:27:10 40:37:00 30:39.8

22 Pamela Houtteman Glen Arbor MI 31:53:00 1:29:39 32:44:00 34:14.6

MALE AGE GROUP 50 - 54

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Mike Von Wihl West Bloomfield MI 15:03 47:34:00 20:52 23:28.0

2 Doug Brandt Hudsonville MI 16:41 50:59:00 23:39 31:17.3

3 Jeff Duprey Ada MI 14:38 53:12:00 23:51 31:40.0

4 Keith Conway Traverse City MI 16:51 49:13:00 26:44:00 32:47.0

5 Michael Pezzetti Northville MI 14:37 53:02:00 28:20:00 35:58.1

6 Ted Stilber Pinckney MI 16:24 51:16:00 29:21:00 36:59.5

7 Bruce Reeves Linden MI 19:23 55:51:00 27:07:00 42:20.7

8 Jacques Burgess Suttons Bay MI 19:54 55:32:00 28:32:00 43:56.7

9 Steve Gilbert Commerce Township MI 18:15 55:52:00 30:02:00 44:06.5

10 Rich Inez Birmingham MI 18:33 57:50:00 27:56:00 44:18.2

11 Edward Scarbrough Traverse City MI 18:55 56:48:00 31:22:00 47:03.8

12 Jeff Comiskey Pinckney MI 19:19 56:06:00 31:59:00 47:23.1

13 Mike Bolles Whitehall MI 20:27 58:28:00 29:18:00 48:11.9

14 Brian Janssen Rockford MI 18:54 59:57:00 30:39:00 49:28.0

15 Cary Morin Davison MI 20:12 1:03:26 25:57:00 49:33.6

16 Paul Mann Rochester MI 19:07 1:01:16 29:28:00 49:49.5

17 Gerald Philipp Mattawan MI 20:45 1:00:32 30:10:00 51:25.9

18 Ronald White Perrysburg OH 16:49 58:18:00 36:27:00 51:32.0

19 Paul Dugan Traverse City MI 21:22 1:01:36 29:23:00 52:20.0

20 Roderick Bernosky Dewitt MI 19:11 1:03:28 29:59:00 52:36.8

21 Ron Bittker West Bloomfield MI 20:44 1:01:52 32:10:00 54:44.8

22 Anthony J. Camill Venetia PA 19:48 1:00:39 34:34:00 54:59.2

23 James McManus Traverse City MI 19:51 1:01:13 34:44:00 55:47.4

24 Joel Whalen Monroe MI 19:51 1:06:29 30:27:00 56:45.6

25 Scott Oliver Kalamazoo MI 21:26 59:54:00 35:55:00 57:13.5

26 James Callaghan Callaghan Indianapolis IN 18:40 1:02:27 37:27:00 58:32.1

27 Patrick Manning Walled Lake MI 20:08 1:03:11 35:57:00 59:15.6

28 Eric Claeys Newark OH 19:26 1:10:19 30:59:00 00:42.6

29 Terry Trolz Lake City MI 20:24 1:12:21 31:34:00 04:17.9

30 Mark Mann Rockville MD 21:00 1:12:00 32:53:00 05:51.6

31 Paul Gerovac Ludington MI 21:58 1:04:31 39:29:00 05:56.3

32 Tom Carr Lapeer MI 20:46 1:13:51 31:41:00 06:15.9

33 Tom Thompson West Chester OH 18:27 1:12:38 38:13:00 09:16.7

34 Kirk Fisher Columbus OH 20:01 1:17:34 33:37:00 11:10.6

35 Keith Hansen Jackson MI 22:16 1:13:05 36:03:00 11:22.0

36 Thomas Pezzetti Traverse City MI 26:30:00 1:12:56 32:04:00 11:27.8

37 Christopher Oliver Troy MI 21:27 1:19:59 31:02:00 12:27.2

38 Phil Santoro Glen Arbor MI 21:58 1:16:11 35:06:00 13:13.7

39 Gregory Blizman Lincoln Park MI 27:08:00 1:14:57 32:01:00 14:04.1

40 Eric Alessandri Dearborn Heights MI 20:25 1:15:05 40:28:00 15:56.2

41 Bill Keller Howell MI 22:22 1:14:19 40:27:00 17:06.3

42 Kevin Mojek Oxford MI 23:00 1:21:22 41:53:00 26:13.3

FEMALE AGE GROUP 50 - 54

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Liz Vandersloot Portage MI 18:36 59:03:00 29:19:00 46:56.6

2 Susan Townsend Traverse City MI 19:00 1:06:53 26:01:00 51:53.0

3 Mari Raphael Suttons Bay MI 17:58 1:04:31 29:26:00 51:53.7

4 Denise Forester Bloomfield Hills MI 20:14 1:01:24 32:32:00 54:08.7

5 Jill Petkash Ann Arbor MI 21:29 1:03:37 32:40:00 57:44.5

6 Amy Gutting Findlay OH 19:27 1:06:54 31:37:00 57:56.2

7 Emily Adams Alma MI 18:57 1:06:49 32:25:00 58:10.0

8 Lynne Calais Gambrills MD 21:13 1:09:55 28:20:00 59:26.0

9 Tracey Clark Traverse City MI 20:14 1:09:34 30:27:00 00:14.5

10 Renee Christophersen Beulah MI 20:54 1:04:15 35:17:00 00:24.5

11 Cheryl Bartholic East Lansing MI 19:52 1:12:50 29:01:00 01:40.8

12 Denise Mondloch Ann Arbor MI 19:32 1:12:26 31:06:00 03:02.4

13 Wendy Busse Syracuse IN 20:02 1:11:42 33:10:00 04:52.6

14 Jill Cooley Birmingham MI 22:18 1:13:06 32:19:00 07:41.1

15 Kim Holmes Cedar Springs MI 23:37 1:13:02 31:12:00 07:49.5

16 Jennifer House Glen Arbor MI 23:20 1:09:47 35:47:00 08:51.6

17 Cara Culver Birmingham MI 21:14 1:13:53 34:02:00 09:07.3

18 Laura Oliver Kalamazoo MI 22:37 1:13:38 34:41:00 10:55.9

19 Linda Wood Romeo MI 22:33 1:15:12 34:03:00 11:46.8

20 Kelly Reynolds Sparta MI 22:51 1:11:36 38:31:00 12:56.7

21 Kim Keller Howell MI 22:22 1:14:20 40:26:00 17:06.2

22 Rhonda Kirchhoff New Baltimore MI 21:18 1:20:16 40:59:00 22:31.5

23 Jennifer Martin Lincoln Park MI 31:38:00 1:24:06 29:35:00 25:18.4

24 Diane Kuhn Traverse City MI 24:17:00 1:31:49 32:22:00 28:27.1

MALE AGE GROUP 55 - 59

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Doug Endicott Traverse City MI 16:55 49:07:00 19:34 25:34.8

2 Steve Bluhm Maple City MI 17:11 53:16:00 20:29 30:55.4

3 Jeff La Force Littleton CO 14:56 50:12:00 28:38:00 33:44.0

4 George Baibak Toledo OH 17:57 54:40:00 23:17 35:51.8

5 Richard Kaczanowski Rochester MI 15:52 55:52:00 25:29:00 37:10.4

6 Steve Hollington Traverse City MI 17:26 55:19:00 24:40:00 37:23.9

7 Bryan Cross Wheeler MI 19:16 55:59:00 25:18:00 40:30.7

8 Paul Howard Grandville MI 18:39 1:00:35 22:06 41:18.6

9 Paul Zagata Manton MI 17:26 59:49:00 25:38:00 42:51.9

10 Ed Hunt Gaylord MI 17:16 59:32:00 26:59:00 43:45.5

11 Roger Pozeznik Kalamazoo MI 19:27 55:39:00 29:14:00 44:18.7

12 Rick Baum Toledo OH 19:38 56:35:00 29:56:00 46:07.2

13 James Stanski Wheatley ON 18:08 55:56:00 32:22:00 46:24.7

14 Kirk Carlson Plymouth MI 17:52 1:02:10 27:52:00 47:52.7

15 Harvey Johnson Saint Joseph MI 19:53 57:22:00 30:53:00 48:06.3

16 Mike Mlynarek Holland MI 16:44 58:57:00 33:36:00 49:16.1

17 Ben Mondloch Ann Arbor MI 17:41 1:02:39 29:39:00 49:57.3

18 Greg Rademacher Waterford MI 19:30 59:10:00 31:35:00 50:12.3

19 Jim Waters Northport MI 20:13 1:01:26 28:47:00 50:24.4

20 Fredric Gale Evanston IL 18:47 1:02:49 29:04:00 50:37.9

21 Gregory Waters Vermilion OH 20:15 1:03:16 28:30:00 51:58.5

22 Matthew Mulligan Traverse City MI 21:25 1:01:31 32:12:00 55:06.4

23 Jeff Foor Rochester MI 21:14 1:02:33 33:14:00 56:59.3

24 David Wilkins Glen Arbor MI 22:43 1:02:34 32:16:00 57:31.2

25 Bill Pumphrey Ann Arbor MI 21:56 1:05:18 31:06:00 58:18.3

26 Tim Ramberg Saint John IN 23:31 1:05:50 33:10:00 02:29.7

27 David Meier Paris MI 24:42:00 1:09:07 33:24:00 07:11.5

28 Dale Mosier Tipp City OH 22:58 1:15:55 29:00:00 07:50.9

29 Bill Kurzynowski Grand Ledge MI 19:54 1:14:26 33:34:00 07:52.0

30 Douglas Byl Grand Rapids MI 22:54 1:18:02 27:41:00 08:36.1

31 Chip Humitz Plymouth MI 25:10:00 1:12:44 31:13:00 09:04.9

32 William Harmon Davisburg MI 20:10 1:19:20 30:09:00 09:37.4

33 Scott Monroe Westland MI 22:09 1:16:42 31:19:00 10:08.7

34 Arthur Kubert Novi MI 21:55 1:13:51 34:45:00 10:29.2

35 Terry Lake Chapin SC 20:52 1:17:21 32:32:00 10:43.8

36 Timothy Hoban Ann Arbor MI 23:48 1:08:47 38:12:00 10:45.2

37 Peter Seoane Indianapolis IN 19:11 1:17:24 34:26:00 11:00.0

38 Randin Bernosky San Antonio FL 21:08 1:15:53 34:13:00 11:11.9

39 Keith Schofner Birmingham MI 23:11 1:16:20 32:11:00 11:41.1

40 Warren Wood Romeo MI 24:50:00 1:13:18 34:48:00 12:54.5

41 Michael Baker Suttons Bay MI 26:30:00 1:16:52 30:01:00 13:22.0

42 Mark House Maple City MI 21:56 1:11:49 40:42:00 14:24.8

43 Dave Baer Dewitt MI 24:49:00 1:15:29 37:09:00 17:26.1

44 Kenny Difranco Dayton OH 28:49:00 1:21:24 35:10:00 25:21.6

45 Felipe Kohn Bloomfield Hills MI 22:32 1:16:31 49:45:00 28:47.6

46 Eric Schroeder Grand Haven MI 35:16:00 1:25:39 36:37:00 37:30.5

Chet Czaplicka Northville MI 16:54 1:00:25

FEMALE AGE GROUP 55 - 59

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Mary Lishewski Arlington VA 17:05 56:35:00 26:29:00 40:07.3

2 Patty Cobb Louisville KY 18:55 56:28:00 25:38:00 40:59.9

3 Kelly Fisher Mattawan MI 17:34 57:16:00 30:45:00 45:33.9

4 Natalie Maj Grandville MI 18:58 1:04:21 29:14:00 52:32.6

5 Rhonda Toogood Wyoming MI 20:40 1:03:28 32:47:00 56:52.9

6 Terri Kelty Suttons Bay MI 20:32 1:05:22 31:37:00 57:29.2

7 Wendy Icard Grand Rapids MI 22:21 1:03:38 31:38:00 57:36.4

8 Barbara Overlander-Afton Portage MI 19:21 1:03:12 35:22:00 57:52.5

9 Andrea Nerbonne Hersey MI 20:35 1:01:49 35:34:00 57:56.4

10 Cherie Ewigleben Hudsonville MI 21:27 1:04:46 34:09:00 00:20.7

11 Pam Darling Traverse City MI 24:04:00 1:10:06 30:37:00 04:45.9

12 Terri Meier Paris MI 24:42:00 1:09:10 33:21:00 07:11.6

13 Linda Lynch Birmingham MI 21:50 1:10:02 35:33:00 07:23.8

14 Carolynne Allaben Grand Rapids MI 22:43 1:14:50 31:09:00 08:40.7

15 Susanne Mosier Tipp City OH 23:01 1:15:54 30:25:00 09:18.3

16 Jan MacKenzie Ann Arbor MI 20:08 1:13:15 37:36:00 10:58.0

17 Lisa Hesse Ann Arbor MI 17:48 1:06:13 49:14:00 13:13.4

18 Robin Emineth Rockford MI 26:16:00 1:13:37 35:57:00 15:48.4

19 Kathleen Smith Farmington MI 23:06 1:25:26 35:06:00 23:37.1

20 Dina Santoro Glen Arbor MI 23:56 1:25:48 35:05:00 24:48.0

21 Becky Keena Kingsley MI 26:59:00 1:25:30 40:18:00 32:45.9

22 Dawn Lintjer Grand Haven MI 35:14:00 1:25:38 36:31:00 37:21.7

MALE AGE GROUP 60 - 64

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Chris Bloch Grand Rapids MI 17:38 49:44:00 21:56 29:16.3

2 Jerry Pearson Empire MI 17:23 53:12:00 25:03:00 35:35.8

3 Alan Kostrzewa Traverse City MI 18:13 52:25:00 25:47:00 36:23.3

4 George Townsend Traverse City MI 17:14 59:17:00 21:52 38:21.1

5 Pat Applin Monroe MI 18:36 57:07:00 26:55:00 42:37.3

6 Ed Strach Saline MI 20:47 1:00:39 27:16:00 48:40.6

7 Michael Monroe Belleville MI 19:24 1:00:54 30:05:00 50:21.4

8 Kevin Aucello Honolulu HI 23:24 59:56:00 27:24:00 50:42.9

9 Gregory Monroe Northville MI 19:34 1:02:47 29:15:00 51:34.6

10 John McCormick Frankfort MI 18:21 1:03:13 30:11:00 51:43.0

11 Jeff Thorne Woodstock GA 20:56 1:00:27 33:21:00 54:42.2

12 Andy Morgan Alto MI 19:40 59:11:00 36:53:00 55:42.1

13 Mike Owens Holland MI 19:42 1:06:37 30:34:00 56:52.5

14 Alan Heidt Traverse City MI 20:32 1:03:56 32:39:00 57:05.4

15 Michael Raymond Key West FL 18:21 1:07:28 31:37:00 57:24.4

16 Jim Steinebach Rockford MI 19:22 1:04:52 34:47:00 58:58.9

17 Richard Suciu Warrenton VA 25:18:00 1:07:47 25:56:00 58:59.0

18 William Camden Evanston IL 19:12 1:08:23 32:10:00 59:43.7

19 Robert Van Essen Hudsonville MI 21:28 1:03:41 35:12:00 00:20.8

20 Michael Celentino Livonia MI 19:40 1:04:29 38:52:00 02:58.8

21 James Gendernalik Luzerne MI 20:54 1:06:07 36:49:00 03:49.2

22 Brian Boyle Chicago IL 24:27:00 1:08:41 39:30:00 12:35.9

23 David Miller Livonia MI 22:15 1:15:06 36:33:00 13:52.8

24 David Redfield Grosse Pointe MI 27:47:00 1:14:03 32:34:00 14:23.1

25 Michael Humphrey Crystal Lake IL 23:34 1:19:52 32:03:00 15:27.1

26 Ken Debusscher Traverse City MI 23:53 1:16:07 35:50:00 15:48.2

27 Robert Watton Commerce Township MI 21:44 1:19:29 37:06:00 18:17.8

28 Jim Calkins Monroe MI 28:35:00 1:27:07 31:05:00 26:46.2

29 David Kirchhoff New Baltimore MI 24:18:00 1:27:47 37:53:00 29:56.9

FEMALE AGE GROUP 60 - 64

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Mimi Ransick Cincinnati OH 20:47 59:52:00 27:38:00 48:14.9

2 Sandy Tate Memphis TN 19:45 58:49:00 34:55:00 53:27.7

3 Susan Barthels Grand Rapids MI 20:44 1:01:57 31:30:00 54:10.3

4 Jean Redfield Grosse Pointe MI 20:18 1:10:14 30:00:00 00:29.8

5 Kimberly A Carnes Haslett MI 20:52 1:11:31 30:59:00 03:21.1

6 Judy Peterson Haslett MI 21:57 1:09:54 33:18:00 05:08.2

7 Raye Hicks Alma MI 26:19:00 1:13:24 28:48:00 08:28.4

8 Sue Wisneski Grand Rapids MI 22:11 1:17:24 36:04:00 15:38.3

9 Wendy Cole Gaylord MI 20:17 1:18:38 37:42:00 16:34.7

10 Mae Keller Dexter MI 25:21:00 1:27:13 39:35:00 32:06.4

11 Karen Crawforth Rochester MI 27:39:00 1:30:55 34:24:00 32:56.8

12 Brenda L Evans New Boston MI 31:38:00 1:32:12 31:04:00 34:52.8

13 Natalie Cottle Gaylord MI 30:54:00 1:27:21 36:53:00 35:06.7

14 Marjorie Kukor Orient OH 30:24:00 1:38:34 38:43:00 47:39.5

MALE AGE GROUP 65 - 69

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Rob Meyer Empire MI 19:14 53:45:00 21:40 34:37.3

2 Chuck Grzanka Harbor Springs MI 19:36 52:37:00 23:49 36:00.1

3 Robert Flewelling Waterford MI 16:52 56:07:00 23:12 36:10.0

4 Ralph H Dollhopf Traverse City MI 18:49 1:00:38 25:05:00 44:31.0

5 Terry Schowe Saint Charles IL 19:13 58:02:00 30:31:00 47:45.1

6 Mark Noss Traverse City MI 20:25 59:37:00 31:57:00 51:57.2

7 Donald Wurtzel Jr. Saline MI 22:23 59:06:00 30:45:00 52:12.5

8 Bryan Dunlop Manistee MI 20:01 1:03:12 29:15:00 52:26.3

9 Marc Keshishian Ann Arbor MI 23:27 1:06:13 31:10:00 00:48.6

10 Richard Gendernalik Battle Creek MI 20:55 1:05:16 37:45:00 03:55.4

11 David Bahr Miamisburg OH 22:27 1:12:17 30:51:00 05:33.5

12 Jim Cole Gaylord MI 21:02 1:17:56 37:39:00 16:35.3

13 Evan Smith Traverse City MI 27:44:00 1:27:46 38:30:00 33:59.3

14 Michael Brown Pompano Beach FL 27:45:00 1:27:54 38:23:00 33:59.6

FEMALE AGE GROUP 65 - 69

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Rebecca Smith Cincinnati OH 22:44 1:15:21 34:16:00 12:19.5

MALE AGE GROUP 70 - 99

Place Name City State Run Bike Paddle Time

1 Stephen Plaisted Grand Rapids MI 21:49 1:00:34 23:56 46:17.7

2 Gary McRay Williamsburg MI 21:45 1:11:47 30:54:00 04:25.5

3 Daniel Hill Traverse City MI 22:06 1:15:39 30:10:00 07:54.1

4 Dennis Moroz Glen Arbor MI 27:31:00 1:10:30 31:20:00 09:20.1

5 Michael Tanielian Bonita Springs FL 31:51:00 1:29:36 32:48:00 34:14.4

6 William Johnston Traverse City MI 48:08:00 22:30.1