BOWLING

Bowling Leaders

Top scores in this week’s Lucky Jack’s leagues.

MEN’S SERIES

738 (247-223-268) Marcus Oien

707 (229-247-231) Tim Brien

695 (217-246-232) Jim Simmons

681 (213-231-237) Brian Percy

678 (236-215-227) Andy Radtke

676 (258-210) Harold Green

664 (232-217-215) Gary Greenman

659 (279) Keith Weber

659 (211-244) Jay Langler

654 (297) Brandon Smith

642 (264) Jon Lichty

629 (245) Tim Banyai

628 (213-225) John Hubbard

627 (226-211) Ray W. Horton

626 (216-231) Eric Porter

624 (222) Raymond D. Horton III

622 (216) Kellor Flees

621 (214) Mike Beaver

620 (225) Brad Wozniak

620 (214-217) Mike Gunderson

620 (212-213) Frank McClellan

619 (223) Chip Culbertson

617 (211) Jonathon Loomis

614 (238) Dave Foisie

613 (212-236) Roger Dirkse

609 (220) Jason Sawyer

607 (236) Brad Wheat

607 (224) Bob Esman

602 (215-237) Steve Flees

600 (218-226) Jim Palmer

600 (215) Tom Altobello

MEN’S GAME

255 Jon-Paul Allgaier

246 John Sivek

242 Chris Sirois

235 Ron Ebenhoeh

234 Bob Girvan

234 Dave Payne

225 Al Scriver

225 Eddie Zagunis

224 Victor Vreeland

221 Dave Tanner

221 Jon Parent

219 Marv Siewert

215 Paul Martin

214 Les Anderson

214 Kurt Roberge

213 Chad Fetterman

213 Adam Jankowski

213 Leo Dutton

212 Larry Ball

211 Jim Ames

WOMEN’S SERIES

606 (216-226) Angie Daniel

594 (213-202) Angie Daniel

554 (202) LouAnn Hurst

WOMEN’S GAME

234 Heather Ameel

215 Ruth Blick

213 Neva McGee

207 Barb Anderson

205 Lisa Pearson

200 Linda Veliquette

200 Neva McGee

199 Wendy Wiederhold

198 Leslie Hays

195 Barb Anderson

191 Trina McClellan

WNBA

Playoff Glance

(x-if necessary)

First Round

Wednesday, Sept. 11

No. 8 Phoenix at No. 5 Chicago, 8 p.m.

No. 7 Minnesota at No. 6 Seattle, 10 p.m.

Second Round

Sunday, Sept 15

TBD at No. 3 Los Angeles, 3 p.m.

TBD at No. 4 Las Vegas, 5 p.m.

Semifinals

(Best-of-5)

No. 1 Washington vs. TBD

Tuesday, Sept. 17: TBD at Washington, 8:30 p.m.

Thursday, Sept. 19: TBD at Washington, 8:30 p.m.

Sunday, Sept. 22: Washington at TBD, TBA

x-Tuesday, Sept. 24: Washington at TBD, TBA

x-Thursday, Sept. 26: TBD at Washington, TBA

No. 2 Connecticut vs. TBD

Tuesday, Sept. 17: TBD at Connecticut, 6:30 p.m.

Thursday, Sept. 19: TBD at Connecticut, 6:30 p.m.

Sunday, Sept. 22: Connecticut at TBD, TBA

x-Tuesday, Sept. 24: Connecticut at TBD, TBA

x-Thursday, Sept. 26: TBD at Connecticut, TBA

Finals

(Best-of-5)

Sunday, Sept. 29: TBD

Tuesday, Oct. 1: TBD

Sunday, Oct. 6: TBD

x-Tuesday, Oct 8: TBD

x-Thursday, Oct. 10: TBD

ncaa football

AP Top 25 Fared

No. 1 Clemson (2-0) beat No. 12 Texas A&M 24-10. Next: at No. 21 Syracuse, Saturday.

No. 2 Alabama (2-0) beat New Mexico State 62-10. Next: at South Carolina, Saturday.

No. 3 Georgia (2-0) beat Murray State 63-17. Next: vs. Arkansas State, Saturday.

No. 4 Oklahoma (2-0) beat South Dakota 70-14. Next: at UCLA, Saturday.

No. 5 Ohio State (2-0) beat Cincinnati 42-0. Next: at Indiana, Saturday.

No. 6 LSU (2-0) beat No. 9 Texas 45-38. Next: vs. Northwestern State, Saturday.

No. 7 Michigan (2-0) beat Army 24-21, 2OT. Next: at No. 17 Wisconsin, Saturday, Sept. 21.

No. 8 Notre Dame (1-0) did not play. Next: vs. New Mexico, Saturday.

No. 9 Texas (1-1) lost to No. 6 LSU 45-38. Next: at Rice, Saturday.

No. 10 Auburn (2-0) beat Tulane 24-6. Next: vs. Kent State, Saturday.

No. 11 Florida (2-0) beat UT-Martin 45-0. Next: at Kentucky, Saturday.

No. 12 Texas A&M (1-1) lost to No. 1 Clemson 24-10. Next: vs. Lamar, Saturday.

No. 13 Utah (2-0) beat Northern Illinois 35-17. Next: vs. Idaho State, Saturday.

No. 14 Washington (1-1) lost to California 20-19. Next: vs. Hawaii, Saturday.

No. 15 Penn State (2-0) beat Buffalo 45-13. Next: vs. Pittsburgh, Saturday.

No. 16 Oregon (1-1) beat Nevada 77-6. Next: vs. Montana, Saturday.

No. 17 Wisconsin (2-0) beat Central Michigan 61-0. Next: vs. No. 7 Michigan, Saturday, Sept. 21.

No. 18 UCF (2-0) beat FAU 48-14. Next: vs. No. 23 Stanford, Saturday.

No. 19 Michigan State (2-0) beat Western Michigan 51-17. Next: vs. Arizona State, Saturday.

No. 20 Iowa (2-0) beat Rutgers 30-0. Next: at No. 25 Iowa State, Saturday.

No. 21 Syracuse (1-1) lost to Maryland 63-20. Next: vs. No. 1 Clemson, Saturday.

No. 22 Washington State (2-0) beat Northern Colorado 59-17. Next: at Houston, Friday.

No. 23 Stanford (1-1) lost to Southern Cal 45-20. Next: at No. 18 UCF, Saturday.

No. 24 Boise State (2-0) beat Marshall 14-7, Friday. Next: vs. Portland State, Saturday.

No. 25 Iowa State (1-0) did not play. Next: vs. No. 20 Iowa, Saturday.

No. 25 Nebraska (1-1) lost to Colorado 34-31, OT. Next: vs. Northern Illinois, Saturday.

Boxing

Fight Schedule

Sept. 13

At Madison Square Garden, New York, Devin Haney vs. Zaur Abdullaev, 12, for the interim WBC World lightweight title; Michael Hunter vs. Sergey Kuzmin, 10, for Hunter’s WBA Inter-Continetal heavyweight title.

Sept. 14

At London, Sunny Edwards vs. Hugo Rosendo Guarneros, 12, for Edwards IBF International super flyweight title; Brad Foster vs. Lucien Reid, 12, for Foster’s British super bantamweight title; Dec Spelman vs. Shakan Pitters, 10, for Spelman’s BBBofC English light heavyweight title; Zak Chelli vs. Kody Davies, 10, light heavyweights.

At T-Mobile Arena, Las Vegas, Tyson Fury vs. Otto Wallin, 12, heavyweights; Emanuel Navarrete vs. Juan Miguel Elorde, 12, for Navarrete’s WBO junior featherweight title; Jose Pedraza vs. Jose Zepeda, 10, junior welterweights; Isaac Lowe vs. Ruben Garcia Hernandez, 10, featherweights; Felix Valera vs Vyacheslav Shabranskyy, 10, light heavyweights.

At Dignity Health Sports Park, Carson, Calif., Jaime Munguia vs. Patrick Allotey, 12, for Munguia’s WBO World super weltereight title; Ryan Garcia vs. Avery Sparrow, 10, lightweights.

Sept. 20

At La Hacienda Event Center, Midland, Texas (SHO), Ruben Villa vs. Enrique Vivas, 10, for Villa’s WBO International featherweight title; Michael Dutchover vs. Thomas Mattice, 10, lightweights.

Sept. 21

At Rabobank Theater, Bakersfield, Calif. (FS1), Jeison Rosario vs. Bakhram Murtazaliev, 12, super welterweights; Peter Quillin vs. Alfredo Angulo, 12, super middleweights; Chris Colbert vs. Miguel Beltran Jr., 10, featherweights; Thomas Dulorme vs. Terrel Williams, 10, welterweights; Jesus Ramos vs. Rickey Edwards, 10, super lightweights.

Sept. 28

At Staples Center, Los Angeles (PPV), Errol Spence Jr. vs. Shawn Porter, 12, for Spence’s IBF/WBC World welterweight titles; Anthony Dirrell vs. David Benavidez, 12, for Dirrell’s WBC World super middleweight title; Mario Barrios vs. Batyr Akhmedov, 12, for the vacant WBA World super lightweight title; Josesito Lopez vs. John Molina Jr., 10, welterweights; Robert Guerrero vs. Jerry Thomas, 10, welterweights.

Oct. 1

At Osaka, Japan, Hiroto Kyoguchi vs. Tetsuya Hisada, 12, for Kyoguchi’s WBA Super World light flyweight title.

Oct. 5

At Madison Square Garden, New York, Sergiy Derevyanchenko vs. Gennady Golovkin, 12, for the vacant IBF middleweight title.

Oct. 12

At Leeds, England, Josh Warrington vs. Sofiane Takoucht, 12, for Warrington’s IBF featherweight title; Zelfa Barrett vs. Jordan McCorry, 12, for Barrett’s Commonwealth super featherweight title; Lyndon Arthur vs. Emmanuel Anim, 12, for the vacant Commonwealth light heavyweight title; Michael Ramabeletsa vs. Jack Bateson, 10, super bantamweights; Troy Williamson vs. Nav Mansouri, 10, super welterweights.

Oct. 19

At Charleroi, Belgium, Ryad Merhy vs. Imre Szello, 12, for Merhy’s interim WBA World cruiserweight title; Mikalai Vesialou vs. Abdul Khattab, 12, for Vesialou’s WBA Continental middleweight title.

Oct. 25

At TBA, South Africa, Chayaphon Moonsri vs. Simpiwe Konkco, 12, for Moonsri’s WBC World/IBO minimumweight titles.

Oct. 26

At O2 Arena, London, Josh Taylor vs. Regis Prograis, 12, for Taylor’s IBF/WBA Super World/WBC Diamond super lightweight titles; Dereck Chisora vs. Joseph Parker, 12, heavyweights; Ricky Burns vs. Lee Selby, 12, lightweights; Yves Ngabu vs. Lawrence Okolie, 12, cruiserweights; James Tennyson vs. Craig Evans, 10, lightweights.

Nov. 2

At Dignity Health Sports Park, Carson, Calif. (ESPN), Miguel Berchelt vs. Jason Sosa, 12, for Berchelt’s WBC World super featherweight title.

Nov. 7

At Saitama, Japan, Naoya Inoue vs. Nonito Donaire, 12, for Inoue’s IBF and Donaire’s WBA bantamweight titles (World Boxing Super Series final); Nordine Oubaali vs. Takuma Inoue, 12, for Oubaali’s WBC World bantamweight title.

Dec. 7

At Diriyah, Saudi Arabia, Andy Ruiz Jr. vs. Anthony Joshua, 12, for Ruiz’s IBF/WBA Super World/WBO/IBO heavyweight titles.

Recommended for you