tcr-020220-WhitePineStampede

Skiers compete in the White Pine Stampede at Shanty Creek Resort in Mancelona on Saturday.

Full results from the White Pine Stampede Saturday at White Pine Ski Resort in Mancelona. Places are listed in each individual’s category.

50K Results

Place Name Time

Overall CL 50K Winner Female

1 Jennifer Brown 4:57:37

Overall CL 50K Winner Male

1 Ryan Harris 3:21:41

Overall FS 50K Winner Female

1 Emily Blackmer 3:01:52

Overall FS 50K Winner Male

1 Lars Hallstrom 2:39:12

50K CL Male 35 - 39

1 Hunter Avis 5:17:21

50K CL Male 45 - 49

1 Theo von Wallmenich 4:33:52

50K CL Male 55 - 59

1 Allen Sorgenfrei 3:30:32

2 Tom Wernette 4:36:45

50K CL Male 60 - 64

1 Rick Neier 4:36:45

50K CL Male 65 - 69

1 Mike Otto 5:22:22

DNS Michael Gill DNS

50K FS Female 18 - 24

1 Erin Lipp 3:04:05

50K FS Female 25 - 29

1 Elizabeth Callison 3:18:18

50K FS Female 40 - 44

1 Nicole Owens 5:45:51

50K FS Female 50 - 54

1 Rebecca Kalajian 3:28:53

50K FS Male 25 - 29

1 Spencer Eusden 2:41:09

2 Kyle Hanson 2:49:57

3 Jay Woodbeck 2:56:54

4 Scotty Albaugh 3:00:33

5 Matthew Wong 3:05:38

6 Logan Brueck 3:17:48

SC Jorden Wakeley SC

SC Sam Holmes SC

50K FS Male 35 - 39

1 Troy Smits 3:41:13

DNS Matt Miller DNS

50K FS Male 40 - 44

1 Jeff Koch 2:50:32

2 Scott Ries 3:14:39

50K FS Male 45 - 49

1 Charles Moore 3:08:11

2 Robert Smith 3:10:41

DNS Paul Mcmullen DNS

50K FS Male 50 - 54

1 Todd Vigland 2:59:06

2 Kyle Rambo 3:00:56

3 Stephen Smigiel 3:03:32

4 Bruce Daman 3:14:54

DNS Glenn Goodman DNS

50K FS Male 55 - 59

1 James Beebe 3:10:10

2 Dan Wisneski 3:52:57

3 Bill Thom 4:21:34

50K FS Male 60 - 64

1 Donald Fedrigon 3:14:53

2 Greg Worsnop 3:41:39

50K FS Male 65 - 69

1 Ken Dawson 3:11:50

2 Clifford Onthank 3:15:50

3 Don Camp 3:18:05

4 John Harris 3:49:59

5 Fred Mills 3:56:37

DNS Stephen Van Dam DNS

50K FS Male 70 - 74

1 Richard Fultz 3:35:56

2 Jeffrey Shepard 3:48:44

3 Bob Kemp 4:17:53

4 David Barkhausen 4:34:16

20K Results

Place Name Time

Overall FS 20K Winner Male

1 Kevin Tarras 1:03:25

Overall FS 20K Winner Female

1 Sarah Duclos 1:16:38

Overall CL 20K Winner Male

1 Daniel Novak 1:25:27

Overall CL 20K Winner Female

1 Carole Mueller-Brumbaugh 1:55:09

20K CL Female 18 - 24

1 Victoria Varnau 2:35:02

2 Annika Moran 3:14:33

20K CL Female 25 - 29

1 Katie RietKerk-Schut 2:21:17

2 Brooke Bianchini 2:26:16

20K CL Female 50 - 54

1 Clare Tanner 1:57:17

2 Gwenn Stevenson 2:15:56

20K CL Female 60 - 64

1 Paula Dreeszen 2:13:32

2 Mary Alsager 2:34:51

20K CL Female 65 - 69

1 Marnie Sutter 1:58:51

2 Nancy Briggs 2:11:11

3 Linda McGiness 2:33:08

20K CL Male 25 - 29

1 Jason Schut 2:21:18

2 Joseph Bianchini 2:26:17

20K CL Male 30 - 34

1 Dave Borton 1:25:58

2 Kenny Rogers 1:48:32

3 Jeff Julius 3:13:04

20K CL Male 45 - 49

1 Ted Kraimer 1:30:25

20K CL Male 50 - 54

1 Scott Beers 2:33:47

20K CL Male 55 - 59

1 Kip Knight 1:45:56

20K CL Male 60 - 64

1 Paul Ward 2:05:55

2 Tom Gielda 2:33:34

3 Bruce Early 3:44:32

20K CL Male 65 - 69

1 Patrick Loftis 2:10:27

2 Joe Loftis 2:11:47

3 Joseph Lang 2:54:33

DNS Jim Mowry DNS

DNS Michael Stevens DNS

20K CL Male 70 - 74

1 James Monroe 1:46:03

2 Lee Ries 2:06:03

3 Hap Wright 2:10:58

4 Benjamin Gralla 2:46:40

5 Mike Schaeffer 2:52:32

6 Ralph Heid 2:55:09

7 Terry Wilson 2:57:57

8 Jim Loftis 3:33:34

DNS Michael Haley DNS

20K FS Female 18 - 24

1 Olivia Doty 1:46:06

2 Isabelle Salley 2:04:42

20K FS Female 25 - 29

1 Jordyn Ross 1:28:03

20K FS Female 30 - 34

1 Elizabeth Osteen 1:32:04

20K FS Female 45 - 49

1 Laura Tay 1:34:47

20K FS Female 55 - 59

1 Anna Cairns 1:46:18

2 Ceri Faas 1:51:34

3 Tanya Fowler 2:19:41

20K FS Female 60 - 64

1 Amelia Hasenohrl 1:35:28

2 Linda Atkins 1:50:56

3 Julie Raymond 2:00:12

4 Leslie Maclin 2:32:21

20K FS Female 65 - 69

1 Mary-Kay Aufrance 1:21:27

20K FS Female 75 - 79

1 Ellis Boal 2:57:45

20K FS Male 13 - 17

1 Edison Byrum 1:16:06

2 Benoit Le Pottier 1:43:06

20K FS Male 18 - 24

1 Jacob Dean 1:03:32

2 Timothy Donn 1:07:59

3 Nikolai Huotari 1:16:20

4 Luc Le Pottier 1:22:57

5 Jakob Olechiv 1:39:20

20K FS Male 25 - 29

1 Benjamin Brelje 1:24:58

2 Kevin Priestap 1:28:05

3 Xander Johnson 2:11:44

20K FS Male 30 - 34

1 Nathan Uzas 1:59:46

DNS Sean Brabant DNS

20K FS Male 35 - 39

1 James Somerville 1:06:04

2 John O’Hearn 1:06:37

3 Brandon Halcott 1:06:56

4 Dave Smith 1:10:18

20K FS Male 40 - 44

DNS Adam Haberkorn DNS

20K FS Male 45 - 49

1 Ricardo Lung 1:15:18

2 Ray Dean 1:15:35

3 Daniel Stern 1:26:31

4 Nickola Baic 1:28:30

20K FS Male 50 - 54

1 Steven Vreeken 1:15:50

2 Stephen Becker 1:24:28

3 Ian Kennedy 1:25:40

4 Jared Roberts 1:25:48

X-C SKiing

White Pine stampede results

5 Dan Mullins 1:29:40

6 Brian Hallstrom 1:37:46

7 Paul Marek 1:38:34

8 Yves Le Pottier 1:43:10

9 Adam Danes 1:44:56

10 Brad Plymale 1:49:51

20K FS Male 55 - 59

1 Dave Hietikko 1:10:22

2 Mike Everts 1:13:52

3 Mike Temkin 1:22:26

4 Tim Cook 1:26:20

5 Alan Hough 1:27:48

6 Brian Jaffe 1:31:27

7 Tim Faas 1:34:20

8 Tim Fowler 1:35:03

9 Troy Fairbanks 1:40:40

10 James Kowalski 1:41:33

11 John Mckeon 1:51:34

12 Rex O’Connor 1:53:51

13 Toby Jones 2:12:33

20K FS Male 60 - 64

1 Douglas Cornell 1:18:09

2 Bryce Dreeszen 1:20:26

3 Anthony Percha 1:22:42

4 Jim Pryor Jr. 1:24:30

5 Mike Muha 1:24:38

6 Bradferd Miller 1:25:04

7 Jeffois Moore 1:27:02

8 Devan Thielfoldt 1:32:08

9 Paul Blanchard 1:32:25

10 Gregory Kil 1:35:52

11 Dave Atkins 1:39:08

12 Scott Redman 1:41:12

20K FS Male 65 - 69

1 John Gravlin 1:11:54

2 Tom Aufrance 1:17:17

3 Robin Luce 1:20:12

4 Daniel Nolan 1:33:19

5 Scott Hotchkiss 1:44:37

DNS Dennis Murphy DNS

20K FS Male 70 - 74

1 Tom Sutter 1:19:13

2 John Todd 1:29:09

3 John Randall 3:13:44

20K FS Male 75 - 79

1 Ken Masck 1:34:39

10K Results

Place Name Time

10K CL Female 18-24

1 Anna Skelley 1:04:39

10K CL Female 25-29

1 Abby Maat 0:59:11

10K CL Female 40-44

1 Trisha Young 1:04:27

2 Amanda Serocke 1:14:41

3 Rachel Hadley 1:26:41

10K CL Female 50-54

1 Dolores Trese 0:55:37

2 Kimberly Kihnke 0:59:32

10K CL Female 55-59

1 Christine Carpenter 1:07:00

2 Victoria Baumer 1:14:15

3 Cassie Axtell 1:14:59

4 Lori Pflugrad 1:18:07

5 Liz Thompson 1:54:06

10K CL Female 60-64

1 Linda Maat 1:01:36

2 Laura Jolly 1:04:36

3 Sue Wisneski 1:07:14

4 Lisana Mann 1:09:01

5 Adele Forbrig 1:16:54

6 Kathleen Parraghi 1:16:56

7 Janet Obear 1:18:05

8 Barabara Iverson 1:18:15

9 Ruth LaFontaine 2:04:38

DNS Kathy Dugan DNS

10K CL Female 75-79

1 Janet Stuhlmann 1:36:09

10K CL Male 13-17

1 Olin Kasperowicz 0:51:31

2 Campbell Young 1:17:56

10K CL Male 30-34

1 Phillip Vandenberge 0:59:40

DNS Luke Polcyn DNS

10K CL Male 35-39

1 Patrick Cooney 1:01:36

2 Travis Williams 1:08:14

10K CL Male 40-44

1 Daniel Hadley 1:05:30

2 Rob Serocke 1:08:16

10K CL Male 45-49

1 Jason Hullman 0:56:06

DNS Craig Hallstrom DNS

10K CL Male 50-54

1 Russell Carpenter 0:52:07

2 Julian Rose 1:03:58

DNS Patrick Skelley DNS

10K CL Male 55-59

1 Dave Boccia 1:00:20

2 Edward Johnson 1:01:58

3 Paul Schemanski 1:03:03

4 Robert Schulte 1:40:59

DNS David J Bassett DNS

10K CL Male 60-64

1 David Chown 1:00:43

2 Bill Beals 1:01:08

3 Bill Maat 1:02:53

4 Richard Axtell 1:02:57

5 Raymond Baumer 1:07:23

6 Chris Iverson 1:09:37

7 Stephen Pawloski 1:09:44

8 Ron Jolly 1:13:12

10K CL Male 65-69

1 Bill Ahrenberg 0:50:40

2 Chris Doubek 0:57:48

3 Bruce Nyenhuis 0:59:03

4 Roger Timermanis 0:59:37

5 Larry Dyer 1:01:21

6 Steven Macwilliams 1:02:30

7 Don Hirt 1:02:45

8 Mark Muniak 1:02:55

9 Robert Bouws 1:09:52

10 Don Otten 1:10:58

11 Jim Veenema 1:10:59

12 Gary Forbrig 1:16:39

13 Casimer Nowak 1:16:53

14 William Flores 1:28:35

15 Doug LaFontaine 1:38:05

16 Ronald Cieslak 1:47:01

10K CL Male 70-74

1 Jon Hunter 0:52:55

2 John Geiger 1:06:25

10K CL Male 75-79

1 Robert Greene 0:56:43

2 Ned Rambo 1:43:31

10K CL Male 80 & Up

1 Dick Thompson 1:54:07

10K FS Female 13-17

1 Arielle Jean 0:31:53

2 Ashley Chmielewski 0:31:55

3 Gwendolyn Urbain 0:33:40

4 Allison Chmielewski 0:33:41

5 Tess Crowley 0:33:41

6 Josie Fairbanks 0:35:00

7 Sage Brown 0:36:39

8 Audrey Braund 0:36:52

9 Suzy Carpenter 0:37:35

10 Lilah Laninga 0:39:07

11 Abigail Paul 0:40:04

12 Natalie Crowley 0:41:17

13 Wave Spence 0:41:48

14 Maci Ricks 0:45:14

10K FS Female 18-24

1 Samantha Maldonado 0:39:16

2 Kaija Hornburg 0:41:59

10K FS Female 30-34

1 Kimberly Cerano 0:47:11

10K FS Female 45-49

1 Alicia Greenough 1:34:07

10K FS Female 50-54

1 Fern Spence 0:37:33

10K FS Female 55-59

1 Michelle Russell 1:03:10

10K FS Female 65-69

1 Michele Macwilliams 0:58:08

10K FS Female 70-74

1 Daryl Allison-Busch 1:02:05

10K FS Male 12 & U

1 Branden Morley 0:40:03

2 Liam Crimmins 0:50:37

3 Thor Steinorth 1:09:21

10K FS Male 13-17

1 Joseph Thuente 0:28:01

2 William Haapala 0:28:44

3 Benjamin Thelen 0:29:28

4 Carter Dean 0:29:52

5 Luke Venhuizen 0:30:57

6 Gavin Dyer 0:31:24

7 Kai Reimers 0:31:24

8 Joshua Kerr 0:31:35

9 Josh Fairbanks 0:31:40

10 Nicholas Thuente 0:31:45

11 Ryan Donnell 0:31:49

12 Ezekiel Martin 0:32:25

13 Gabriel Howard 0:32:35

14 Elijah Klee 0:32:57

15 Dominic Greenough 0:33:07

16 Mikel Cuenca Bericochea 0:33:18

17 Drew Jaskowski 0:34:54

18 Alex Thiel 0:35:04

19 Gregory Koontz 0:35:38

X-C SKiing

White Pine stampede results

20 Jett Reimers 0:35:40

21 Ethan Roe 0:35:58

22 Koyer Birkmeier 0:36:18

23 Brian Kilbourn 0:36:21

24 Max Forbrig 0:37:52

25 Carl Madion 0:39:17

10K FS Male 18-24

1 Mark Smith 0:32:40

2 Luke Rasper 0:35:14

3 Anthony Greenough 0:35:34

10K FS Male 25-29

1 Andrew Mangiapane 0:33:32

2 Alex Axtell 0:38:47

3 Aleks Bruce 0:54:36

10K FS Male 30-34

1 Jacob Ellis 0:36:02

2 Zach Piscopo 0:53:05

10K FS Male 35-39

1 Adam Galea 0:36:53

10K FS Male 40-44

1 Nils Lindwall 0:33:23

10K FS Male 45-49

1 Cal Steinorth 1:09:05

10K FS Male 50-54

1 David Greenough 0:35:35

2 Chris Christensen 0:41:23

3 Chris Byezek 0:45:38

10K FS Male 55-59

1 Blair Zordell 0:37:18

2 Mark Saunders 0:46:35

3 James Troeslin 0:54:15

10K FS Male 60-64

1 Peter Bigford 0:37:36

2 Mark Madorski 0:48:28

3 Geary McLaughlin 0:51:02

4 Peter Block 0:56:24

5 Dennis Mann 0:56:45

10K FS Male 65-69

1 Tom Baron 0:36:46

2 Greg Priestap 0:39:48

3 Robert Logee 0:49:32

4 Alan Morgan 2:48:17

10K FS Male 70-74

1 Bud Ward 0:35:59

2 Ernie Brumbaugh 0:40:37

10K FS Male 75-79

1 Carl Ridgway 0:55:01

Trending Video

Recommended for you