TRAVERSE CITY — Saturday saw several teams make their way to Elizabeth Ann Seton Middle School for baseball and softball tournaments hosted by Traverse City St. Francis. 

The Gladiators weren't very kind to their visitors as the baseball and softball teams each won their respective tournaments. 

The baseball team took down Benzie Central 6-2 to earn a finals bid where they beat Evart 8-7 in extra innings. The softball team beat Benzie 8-3, Evart 8-5 and Kingsley 12-4. 

Judd Lawson tossed a complete game to beat the Huskies, striking out 13 batters while allowing four hits and only two earned runs. Corbin Domres, Jimmy Muzljakovich and Charlie Peterson each had two hits in the game. Domres added two RBI and Peterson rocked two doubles. 

Dylan Bates only allowed seven hits for Benzie against the Glads but the offense didn't do enough to turn the tides. Bates had two hits and an RBI in the game. 

Peterson earned the win from the mound in the final game against Evart. Peterson came in relief for Jack Hitchens and Cody Richards and allowed only two hits while striking out five. 

Domres added two more RBI for the day but it was Andrew Bankey who saved the day. Bankey had two RBI including the game-winning RBI in the bottom of the first extra inning. 

Josh Groves and Aidan Schmuckal each had two hits and two runs against Evart. 

The Glads (5-2) host Johannesburg-Lewiston, Tuesday. 

Consolation Game 

Benzie Central 12

Oscoda 11

Benzie Central (6-4-2): Sampson Ross walk-off RBI double; Jarred Streeter WP, 2.2 IP, 5 H, 3 ER, 2 BB; Streeter 2-3, 3 R, 3 SB; Dylan Bates 2-3, 3 R, RBI, SB; Chris Dunlop 2-5, 3 RBI, 2 R, SB; Theo Reed 2-2, 2 R, 2 RBI, 2 BB, 2 SB. 

UP NEXT: Benzie Central at Kingsley, Tuesday. 

MORE BASEBALL 

TC Central 7

Saginaw Heritage 5

TC Central: Josh Klug WP, 4 IP, 1 H, 3 R, ER, 6 K, 4 BB; Luke Linder 2 H, R; Reed Seabase 2-3, 2 R, 2 RBI, 2B, 3B; Alex Schmitt H, 2 RBI. 

DeWitt 5

TC Central 1

TC Central: Josef Meyer LP, 3.2 IP, 6 H, 4 R, ER, 5 K; Josh Klug 2-2, RBI; Owen Dawson H; J.J. Dutmers H. 

Frankfort Invitational 

Elk Rapids 4

Frankfort 0

Elk Rapids: Mason Barnhard 2 H; Mark Meade H; Chase DeArment H; Mack Barnhard WP, 5 IP, 10 K. 

Elk Rapids 8

Manton 3

Elk Rapids: Emery Rubert H; Izaak Huhn 3 H; John Hawkins H; Garrett Schell H; Chase DeArment WP, 3.1 IP, ER, 4 K; Mark Meade 2.2 IP, 2 K. 

Manton: Nick Winters LP, 1.1 IP, H, 4 R, 2 ER, 4 BB. 

UP NEXT: Elk Rapids at Lake Leelanau St. Mary, Tuesday

Glen Lake Invitational at Turtle Creek Stadium 

Glen Lake 4

Suttons Bay 1

Glen Lake (2-1): Ryan Flores WP, 2 H, 12 K, 5 IP; Griffin Middleton 2B, RBI; four other Lakers with a hit. 

Suttons Bay: Jake Murphy LP, 3.2 IP, 6 H, 3 R, 3 ER, 6 K, 3 BB; Lucas Gordon 2-2; Murphy R, SB; Michael Wittman H. 

Suttons Bay 12

Lake Leelanau SM 8 

Suttons Bay: Steven Bolger WP, 3 IP, H, 2 K, 0 ER; Murphy 2-3, 3 R, 3 RBI; Bolger H, 3 RBI, 3B; Nate DeVol HR, RBI, 2 R; Hugh Periard 2 R. 

Lake Leelanau St. Mary: Jacob Schaub LP, 2.1 IP, 4 H, 9 R, 8 ER, 8 K; Schaub H, RBI, R, 2 SB; Shawn Bramer 2B; Nick Dashner 3 RBI, 2B. 

Glen Lake 10

Lake Leelanau SM 0

Glen Lake (3-1): Jon Popp WP, 7 K, 0H, 4 IP; James St. Peter 0 H, IP, K; Matteo Gokey 2B; four other Lakers with a base hit. 

Lake Leelanau St. Mary: August Schaub LP, H, 4 R, 2 ER, 4 K, 5 BB. 

UP NEXT: Glen Lake hosts Manton, Tuesday. 

Boyne City 14

Rogers City 5

Boyne City: Sean Little WP, 5 IP, 3 H, 5 R, 0 ER, 8 K, 4 BB; Kaden Jewett 2B, 2 RBI, R; Jacob Bush 2-4, 3 R, 2 RBI, 2 2B; Mason Wilcox 2-2, 3 RBI, R; Michael Deming 2-3, 3 RBI. 

Kingsley 16

Brethren 0 

Kingsley (3 innings): Evan Douglass WP, 2 IP, H, 4 K; Dante Crossley 2-3, RBi, R; Douglass 2-3, 3 R, RBI; Beau LaTulip 2-2, 2 R, 3 RBI, 2B, 3B; Brett Peterson 3B, RBI, 2 R. 

Kingsley 11

Montabella 1

Kingsley: Joe Lewis WP, 5 IP, 0 H, R, 12 K, BB; Owen Graves 3-4, 2 R, 2B, RBI; Lewis HR, R, RBI; LaTulip 2-3, 2 RBI, 2B; Peterson 2B, 2 R; Joe Moran 2-3, 2 R, 2 RBI. 

SOFTBALL 

TCSF wins Coach Doriot Softball Tournament

TC St. Francis 8

Benzie Central 3

Benzie Central: Autumn Skiver LP, 2 K; Skiver H; Autumn Wallington H; Nonna Schultz 2B, H, 2 RBI. 

TCSF: Allee Shepherd WP, 3 IP, 4 H, 3 R, ER, 5 K; Maggie Napont 2-2, 2 R, RBI; Stephanie Schichtel 3-3, 2 R; Camryn Craig 2-2, 2 RBI, 2 2B, 2 R; Hunter St. Peter H, R, RBI. 

Kingsley 12

Benzie Central 4

Benzie Central: Kelli Jones LP, 2 K, 6 H; Skiver H; Wallington 2B, RBI; Riley Sanchez H; Kaylee Jelakoskey H; Emma Jones H; Marie Readlinger H. 

Kingsley: Grace Lewis WP, 3.1 IP, 0 H, 0 R, 6 K; Avery Hawkins 2-4, RBI; Leslie Hamilton H, 2 R, 2 RBI; Hannah Grahn 2B, 2 R. 

Kingsley 2

Evart 0

Kingsley: Karly Roelofs WP, 6 IP, 3 H, 0 R, 8 K; Hamilton 2-2, 2 R; Roelofs 2-3, 2 RBI; Alexa Sweat 2-2, 2B. 

Evart 3

Benzie Central 0

Benzie Central (2-9-1): Olivia Bailey LP, 3 H, K; Sanchez 2B; Schultz H; Bailey H. 

UP NEXT: Benzie Central at TC St. Francis, Monday. 

TC St. Francis 8

Evart 5

TCSF: Camryn Craig WP, 6 IP, 3 H, 5 R, 2 ER, 5 K; Maggie Napont 2-3, 3 R; Craig HR, 4 RBI, R; Quinn Boyle 2-3, RBI. 

TCSF 12

Kingsley 4

TCSF: Leah Simetz WP, 5 IP, 5 H, 3 ER, 2K; Napont 2-4, RBI; Brooke Meeker HR, 3 RBI; Craig 3-4, 2 RBI, 2B; Reagan Bryant 2B, 2 RBI, R; Shepherd 2 H, 2 R. 

Kingsley: Roelofs LP, 2.2 IP, 7 H, 8 R, 5 ER; Hamilton 2-3, 2 R, 2B; Roelofs 1-3, R, 2 RBI; Lexie Coxon H, RBI; Hawkins 2B, RBI. 

TC Central goes 3-0 at Grand Ledge Invite 

TC Central 17

Williamston 2

TC Central: Katelyn Gaylord WP, 7 IP, 5 H, 2 R, 0 ER, 7 K; Lexi Hamstra 4-5, 6 RBI, HR, 2B, 5 R; Jessica Behler 3-5, 3 R; Cate Heethuis 2-4, 3 R, 4 RBI, 2B, 3B; Evie Nowicki 2-5, 2 RBI, R. 

TC Central 13

Haslett 2

TC Central: McKenzie Reed WP, 5 IP, 4 H, 2 R, 2 ER, 2 K, 2 BB; Behler 2-4, 3 R; Cate Heethuis 3-4, 2 R, 2 HR, 6 RBI; Nowicki 2-3, 2 RBI, R; Gaylord 2-3, R; Gabby Haddix H, R, 2B. 

TC Central 11 

Grand Ledge 10 

Covert gets walk-off hit for TC Central 

TC Central: McKenzie Reed WP, 6.2 IP, 5 H, 10 R, 1 ER, 7 K, 4 BB; Heethuis 3-4, RBI, 3 R, 2 2B, 3B, SB; Hamstra 3-4, 2 R, 4 RBI; Gabby Haddix H, 2 RBI; Izzy Covert 2 H, RBI, R. 

Gaylord 13

Boyne City 1

Gaylord: Jayden Jones WP, 5 IP, 6 K, 4 H, ER; Alexis Shepherd 3-4, 3 R, 3 RBI; Addison Wangler 3-4, 2 RBI, R; Jones 3B, 2 RBI, R. 

Gaylord 16

Rudyard 1

Gaylord (5 innings): Abby Radulski WP, 5 IP, 4 H, R, ER, 2 K; Shepherd 2-3, 2 R, 2 RBI; Jones 2-4, 2 R, 4 RBI; Alexis Kozlowski 2-4, 2 R, 2 RBI; Wangler 2-4, 2 R 2 RBI; Radulski 2-3, 2 RBI; Taylor Moegenberg 2-3, R, 2 RBI. 

Gaylord 22

Marquette 0 

Gaylord (4 innings): Radulski WP, 2 H, 0 R, 2 K; Shepherd 4-5, 5 R, 3 RBI; Hali Lenartowicz 2 H, 4 RBI, 2 R; Jones 3-4, 3 R, HR, 4 RBI; Kozlowski 3-4, 2 R, 3 RBI; Radulski 3-4, 2 RBI; Caitlin Robbins 3-4, 4 R, SB, RBI. 

Granville 6 7

TC West 4 4

TC West: Game 1 — Brittany Steimel LP, 6 IP, 10 H, 6 ER, 7 K, BB; Steimel 2B, 2 R; Ava Tiesworth 3-3, 2 RBI, 2B; Lydia Heymes 2B, 2 R, SB. Game 2 — Bell Gulliver LP, 1.1 IP, 5 H, 5 R, 2 ER, 3 BB; Steimel 3-4, 2B, RBI; Heymes 3-4, 2B, RBI; Janie Suliecki HR, RBI, R; Jordan LaFleur RBI. 

Petoskey 12

Fowler 2

Petoskey: Hope Hopkins WP, 4.1 IP, 2 H, 1 ER, 8 K, 3 BB; Brooke Bixby 2-4, HR, 6 RBI, R; Raija Gross 2-3, 2 R, 2 RBI; Hopkins 2-3; Kenzie Bromley 2-3, 2 R, RBI. 

DeWitt 15

Petoskey 6

Petoskey: Hopkins LP, 7 IP, 10 H, 15 R, 3 ER, 11 K, 5 BB; Bixby 4-4, 2 R, RBI; Laira Novenske 2-4, 2B, 2 RBI, 2 R; Mallory Haley H, 2 RBI. 

Onekama 14 

Ludington 4

Onekama: Sophie Wisniski WP, 5 IP, 8 H, 4 R, 2 ER, 8 K; Wisniski 2-3, 4 R, 2 RBI, 2B; Julia Lapp 2 2B, RBI, R; Coriena Maxey 2 RBI, R; Ellie McIsaac 2-3, 2 R, 2 RBI. 

Manton 11

Elk Rapids 4

Manton: Shelby Bundy WP, 6 IP, 4 R, 3 ER, 7 K; Aysia Taylor 3-4, 4 RBI, 2 R, 2 HR; Sam Powers H, 3 R, 3 RBI, HR. 

Elk Rapids: Riley Merchant LP, 5 IP, 11 R, 7 ER, 6 BB, 4 K; R. Yocom HR, 2 R, RBI. 

Manton 10

Sault Ste. Marie 2

Manton: Bundy WP, 5.2 IP, H, 2 R, ER, 5 K; Taylor 2-3, 2 2B, 3 RBI; Bundy H, 2 RBI; Powers H, 3 R, RBI. 

Follow Jake on Twitter @JakeAtnip

Trending Video

Recommended for you