Traverse City Record-Eagle

October 16, 2013

Prep Roundup: 10/16/2013

FROM STAFF REPORTS
Traverse City Record-Eagle

---- — GAYLORD — Traverse City Central put four runners in the top six of the cross country all-league team for the first time in the Big North Conference’s 17-year history.

The Trojan boys accomplished the feat Tuesday in the league’s third and final jamboree — which counted double in the standings — at the Gaylord Country Club.

Four teams had previously put four runners in the top seven.

Central also had the top three runners for the third time in BNC history, joining the 2004 Petoskey Northmen and 2008 Trojans as the only others to accomplish it.

Central won the jamboree with 28 team points, followed by TC West (49), Alpena (100), Petoskey (117), Cadillac (118), Gaylord (122) and Ogemaw Heights (189) to bring back the BNC crown for the second straight year and eighth in 17 seasons.

Senior Kyle Dotterrer was the top overall finisher at 16:38.6 as the Trojans’ top three were all within 0.8 seconds.

Junior Cam McAuliffe was second at 16:39.3 and sophomore Anthony Berry third in 16:39.4. Junior Keifer Edwards was ninth in 17:27 to take the sixth spot on the all-league team. Central’s other top finishers were Tyler Sepanik (13th in 17:35), Graham Bevier (17th in 17:43) and Blake Beyer (25th in 18:08).

The other runners on the all-conference team included TC West’s Nick Hirschenberger in the fourth spot, Cadillac’s Phillip Merrell fifth and Gaylord’s Sterling McPherson with the final first-team spot. The second-team consisted in order from eighth to 14th of West’s Joe Hughes, Alpena’s Mitch Day, Petoskey’s Mark Smith, West’s Jimmy Seekamp, Cadillac’s Trevor Thiebaut, West’s Nick Amato and Alpena’s Elisha Martin.

MORE X-C

TC Central girls complete conference championship

Behind six first-team all-Big North Conference honorees, the Traverse City Central girls cross country team completed its run through the league season with a first-place finish at the final league Jamboree at the Gaylord Country Club.

Ashley Ko, Molly Peregrine, Graceanne Tarsa, Joy Matterella, Emmalyne Tarsa and Joy Reist were all named first-team all-conference for the Trojans, after winning each of the league meets this season.

The Trojans, who took the league title for the 16th time in the 17-year history of the league, scored 17 points at Tuesday’s meet. Ko, who won all three Big North races, ran a winning time of 19:06. Peregrine was second in 19:12 followed by Graceanne Tarsa in third (19:30). West’s Jessica Gockley, who also was on the all-conference first team, led the Titans with a fourth-place time of 19:38 as the Titans came in second with 65 points. Matterella was fifth (19:41), Emmalyne Tarsa was sixth (19:50), Reist was eighth (20:02) and Katie Moses rounded out Central’s varsity with an 11th-place time of 20:35. The Trojans run at the Gaylord Northern Michigan Championships at Michaywe on Saturday.

West’s other finishers were: Quinn Hall (10th, 20:35), Emily O’Leary (12th, 20:52), Corinn Schrotenboer (15th, 21:15), Abby Hull (24th, 21:58), Alyssa O’Hanesian (25th, 22:00) and Amanda Fouchey (27th, 22:03). Hall, O’Leary and Schrotenboer were each named to the all-Big North second team.

Cadillac was third in the league with 90, Gaylord was fourth (100), Petoskey fifth (113), Ogemaw Heights sixth (173) and Alpena seventh (192).

In the junior varsity race Central had the top 10 finishers, led by Courtney Stewart’s winning time of 19:35. The rest of Central’s top 10 included Kalina Pfannenstiel (2nd, 20:02), Hannah Keyser (3rd, 20:41), Mady Basch (4th, 20:46), Hayley Padden (5th, 21:05.0), Lauren Bruno (21:05.6), Lauren Marsh (7th, 21:08), Erin Lipp (21:32), Zita Hafner (9th, 21:35) and Ellie Taylor (10th, 21:36).

West had the next two junior varsity finishers as Janese Gockley took 11th (21:36) and Kate Melvin was 12th (21:38).

Rams, Rayders claim LMC crowns

Harbor Springs won the Lake Michigan Conference girls championship on a tiebreaker over Traverse City St. Francis.

The Rams and Gladiators each finished atop the field with 44 team points. Charlevoix was third with 57, followed by Boyne City (121), Elk Rapids (128) and Kalkaska (174).

The Rayders’ Amber Way was medalist with a time of 18:23. She finished 21 seconds ahead of TCSF’s Holly Bullough, who was in her first race after three weeks off due to a hip issue.

Emily Gallagher finished seventh in 21:04 to join Bullough on the first-team all-LMC team. Erin McDonnell was ninth (21:05) and Annie Lyman 11th (22:15), giving each second-team honors. Gabby Fournier was 21st (23:07).

On the boys’ side, Charlevoix won the conference title with 28 points, well ahead of runner-up Harbor Springs (67) and followed by Boyne City (78), East Jordan (104), St. Francis (124) and Kalkaska (128).

The Glads were led by Matt Mawby in 19th place (18:56) and Andy Fitzpatrick in 22nd (19:23).

In the first running of the LMC middle school championships, St. Francis had the top two finishers in the two-mile race — Katelyn Duffing (12:35) and Madelyn Taylor (12:59).

The Gladiators return to action Saturday in the Manistee National Invitational.

VOLLEYBALL

Kingsley 3

Frankfort 0

Kingsley wrapped up at least a share of the Northwest Conference title after take a match from Frankfort, 25-15, 25-11, 25-14.

The Stags (37-6-5, 6-0 Northwest) can win the crown outright when it hosts Mesick on Tuesday.

Pacing the Kingsley win were: Lilly Travis (eight kills, nine digs, 12-for-12 serving); Autumn Goggin (eight kills, 27 digs); Molly Franke (four kills, three blocks); Leah Hall (four kills, 30 assists, 20-for-20 serving); Lindsey Weber (13 digs, 10-for-11 serving); and Alysia Folkersma (seven kills, two blocks, three aces).

TC Christian captures Cherryland title

Traverse City Christian captured the Cherryland Conference championship with wins over Grand Traverse Academy and Northport.

The Sabres topped host GT Academy 25-17, 25-13, 25-20 before a 25-8, 25-13, 25-16 victory over the Wildcats to clinch the title.

Leading the way for TC Christian were Abryanna Cannon (20 kills, six blocks, five aces), Maddie White (13 kills, eight aces), Rylee Price (seven kills, one block, nine aces), Mikayla Brett (six kills, three blocks, five aces), Aubrey Heersema (three kills, 43 assists, three aces), Shannon Ufer (six aces), Kyra Tosiello (five aces) and Sydney Gilmore and Olenka Alekseyenko with 100-percent serving.

The Sabres (16-13-8, 3-1 CL) travel Thursday to Leland for a quad meet featuring TC Central and TC St. Francis.

Boyne City clinches LMC top seed

Boyne City earned the No. 1 seed in Saturday’s Lake Michigan Conference tournament with a narrow 25-23, 29-27, 25-20 home win over Traverse City St. Francis.

The Ramblers (7-0 LMC) will be the top seed and the Gladiators (24-12-1, 6-1 LMC) the second seed in Saturday’s tourney at Boyne that determines the league champion.

St. Francis was led by Madeline Rysztak (10 kills, 14 digs), Megan Knudsen (12 assists, 16 digs), Sophie Spencer (eight kills, nine digs) and Haley Bussell (12 digs).

The Glads play in Thursday’s quad at Leland before the LMC tournament.

Leland 3

Buckley 0

Leland swept a match from host Buckley, 25-15, 25-16, 25-16.

The Comets (21-10-8) had good performances by Brianna Henning (two kills, two digs, one block); Eva Grobbel (two kills, one block); Jessica Fleis (five assists); Kati Katelus (one ace); and Jaden Prevost (one ace).

Leland hosts a quad on Thursday that includes TC Christian, TC Central and TC St. Francis.

Central Lake 3

Forest Area 1

Central Lake took a Ski Valley Conference match against Forest Area, 25-21, 14-25, 25-7, 25-22.

Leading Forest Area (16-17-4, 3-4 Ski Valley) was Alyssa Birgy (12 digs), Dani Johne (11 assists) and Jackie Hyatt (outstanding floor game).

Onaway 3

Bellaire 0

Bellaire dropped a match against Onaway in three straight games, 20-25, 16-25, 24-26.

For the Eagles, Brandy O’Neal had 20 digs and three kills, Chloe Niepoth had 21 digs and three kills, Tiffany Clovis had 20 digs and Renee LaLone had four kills and three blocks.

Suttons Bay 3

Mesick 1

Suttons Bay (20-14-5) defeated Mesick in a Northwest Conference match, 25-22, 20-25, 25-22, 25-15.

Leading the Norse victory were: Delaney Kaufman (8-for-11 serving, nine kills, six digs); Jayne McFarlane (31-for-32 serving, 13 aces, 25 assists, three digs); Jessica Hunt (12-for-12 serving, four aces, four kills, three blocks); Kyra Vezina (five kills, three digs); Rachel Pasche (seven kills, four digs); and Veronica Anderson (14-for-15 serving, four aces, four kills and four digs).

SOCCER

Bellaire 3

Harbor Springs 2

Hunter Rowe’s penalty kick goal with 6:37 left in the first half proved to be the game-winner in Bellaire’s 3-2 district first-round contest against Harbor Springs.

Bellaire (20-1) held a 2-0 lead 13 minutes into the game on back-to-back goals from Adam Underwood, the second with an assist going to Rowe. But Harbor Springs battled back and tied the game with goals by John Bailey 10 minutes apart, the first on a header at the midpoint of the half and the second off a direct kick with 10 minutes to go.

Nic Underwood made nine saves in goal for Bellaire, which advances to face Burt Lake Northern Michigan Christian at 5 p.m. on Thursday.

— Compiled by James Cook and Chris Dobrowolski