Traverse City Record-Eagle

Archive: Tuesday

February 18, 2014

Today in Sports: 02/18/2014

Today’s sports on TV

MEN’S COLLEGE BASKETBALL

7:00 — Kentucky at Mississippi, ESPN

7:00 — Texas at Iowa St., ESPN2

7:00 — NC State at Clemson, ESPNU

7:00 — Villanova at Providence, FS1

7:00 — George Washington at Richmond, NBCSN

9:00 — Iowa at Indiana, ESPN

9:00 — Georgia at Tennessee, ESPNU

9:00 — Butler at St. John’s, FS1

11:00 — Utah St. at San Diego St., ESPNU

NBA

7:30 — Charlotte at Detroit, FSD

SOCCER

2:30 — UEFA Champions League, Barcelona at Manchester City, FS1

WINTER OLYMPICS

At Sochi, Russia

All events taped unless noted as Live

5:30a — Men’s and Women’s Snowboarding - Parallel Giant Slalom Gold Medal Finals; Women’s Cross-Country - Team Sprint Gold Medal Final (LIVE), NBCSN

5:00a — Women’s Curling - Semifinal (LIVE), USA

7:00a — Men’s Hockey - Elimination Round (LIVE), NBCSN

10:00a — Men’s Speedskating - 10,000 Gold Medal Final (LIVE); Men’s Nordic Combined - Individual K-125 Large Hill, Cross-Country, NBCSN

Noon — Men’s Hockey - Elimination Round (LIVE); Women’s Bobsled - Competition, NBCSN

Noon — Men’s Hockey - Elimination Round (LIVE), MSNBC

3:00 — Men’s Speedskating - 10,000 Gold Medal Final; Men’s Nordic Combined - Individual K-125 Large Hill Gold Medal Final, NBC

5:00 — Game of the Day: Hockey, NBCSN

5:00 — Men’s and Women’s Curling - Tie Breaker, CNBC

8:00 — Women’s Alpine Skiing - Giant Slalom Gold Medal Final; Men’s Freestyle Skiing - Halfpipe Gold Medal Final; Women’s Bobsled - Competition; Women’s Short Track - 3000 Relay Gold Medal Final, NBC

Today’s Local Sports

BOYS BASKETBALL — Cadillac at Benzie Central, 7:30; Vanderbilt at Burt Lake NMC, 6; TC St. Francis at Charlevoix, 7; Gaylord at Cheboygan, 7:30; East Jordan at Grayling, 7; Elk Rapids at Harbor Springs, 7; Boyne City at Kalkaska, 7; Manistee at McBain, 7:30; Manistee Catholic Central at Pentwater, 7:30; Petoskey at Sault Ste. Marie, 7:30; Ludington at TC Central, 7; Manton at TC Christian, 7:30

GIRLS BASKETBALL — Boyne Falls at Alanson, 6; Bear Lake at Baldwin, 6; Lake City at Beal City, 7:30; Mancelona at Bellaire, 7:30; Kalkaska at Boyne City, 7; Pentwater at Brethren, 7:30; TC St. Francis at Charlevoix, 5; Grayling at East Jordan, 5; Gaylord St. Mary at Forest Area, 5:30; Manistee at Fremont, 7; Clare at Gaylord, 7:30; Kinross Maplewood Baptist at Harbor Light, 7; Frankfort at Kingsley, 7:30; Northport at Lake Leelanau St. Mary, 6; Buckley at Leland, 6; Onekama at Manistee Catholic Central, 7:30; Benzie Central at Glen Lake, 7:30; McBain at Marion, 7:30; Manton at McBain NMC, 7:30; Suttons Bay at Mesick, 7:30; Joburg at Pellston, 7:30; Sault Ste. Marie at Petoskey, 7:30

HOCKEY — TC Central at Sault Ste. Marie, 7

1
Text Only