Traverse City Record-Eagle

Archive: Sunday

February 2, 2014

White Pine Stampede results

X-C SKIING

WHITE PINE STAMPEDE

50K

Overall Classic Winners

Male

1. Harrington, Jim Petoskey 2:43:03

Female

1. Lundberg, Ingeborg Indianapolis 4:22:08

Overall Freestyle Winners

Male

1. Vanias, Alex Leroy 2:12:33

Female

1. Vigland, Susan TC 2:28:14

Classic

Female 55 to 59

1. Mueller-Brumbaugh, C. Grayling 4:46:37

Male 25 to 29

1. Ellis, Jacob TC 2:57:05

Male 35 to 39

1. Bonga, Roger Grand Rapids 4:44:47

Male 40 to 44

1. Novak, Daniel TC 3:09:44

2. VonWallenich, Theo Alma 3:20:11

Male 45 to 49

1. VanNocker, Steve East Lansing 3:32:08

Beers, Scott Belding

Male 50 to 54

1. Smith, Randy Williamsburg 2:52:06

2. Everts, Mike Petoskey 3:02:56

3. Crowley, Paul TC 3:31:07

Male 55 to 59

1. DeBack, Dave Plainwell 3:09:03

2. Svensson, Kjell Indianapolis 3:13:42

3. Neier, Rick Tawas City 3:40:26

Male 60 to 64

1. White, Ron Independence 3:45:20

2. Momber, Bernie Ada 3:55:11

3. Lundberg, Jan Indianapolis 4:22:16

4. Muniak, Mark Boyne City 4:34:14

Male 65 to 69

1. Kaltz, William Pinckney 3:05:14

2. Ries, Lee Howell 3:22:19

3. Brumbaugh, Ernie Rockford 3:31:51

4. Schmekel, Ray TC 3:36:06

5. Wilson, Terry Central Lake 4:32:59

6. Gralla, Benjamin Lake Bluff 4:38:18

Freestyle

Female 18 to 24

1. Patterson, Kaitlyn Cadillac 2:36:40

Female 25 to 29

1. Frye Colie, Mariah Roscommon 2:44:53

Female 30 to 34

1. Junker, Gwen Grayling 2:52:36

Female 45 to 49

1. Darnton, Cheryl Ann Arbor 2:46:38

2. Wagar, Ann Gaylord 2:46:41

Female 50 to 54

1. Carlson, Brenda Grayling 2:40:27

Roe, Mary Villa Park

Female 60 to 64

1. Van Dam, Jean Boyne City 3:06:19

2. Dawson, Karen Farmington Hills 3:15:14

3. Iwaniec, Maria Petoskey 4:00:24

Male 18 to 24

1. Harris, Ryan Grayling 2:27:26

Male 30 to 34

1. Darnton, Ryan Ann Arbor 3:04:14

Male 35 to 39

1. Ries, Scott South Lyon 2:28:57

Male 40 to 44

1. Smith, Bob Roscommon 2:19:27

Maltby, Chris Mt. Pleasant

Male 45 to 49

1. Goodman, Glenn Bellaire 2:20:06

2. Bunn, Fred East GR 2:21:37

3. Smigiel, Stephen Cedar Springs 2:24:43

4. Seaman, Michael Mount Pleasant 2:27:58

Male 50 to 54

1. Beebe, James Grand Haven 2:23:37

2. James, Jim Ann Arbor 2:32:17

3. Kanaby, Valarian Bad Axe 2:32:50

4. Zordell, Blair Barrien Springs 2:35:21

5. Boone, Dale Suttons Bay 2:57:07

6. Wisneski, Dan Grand Rapids 3:02:11

Male 55 to 59

1. Seager, Steve Grayling 2:25:10

2. Meeker, Walt TC 2:28:01

3. Worsnop, Gregory Paw Paw 2:32:39

4. Weingartz, Chris Petoskey 2:33:35

5. Anderson, Jim Fort Wayne 2:34:03

6. Fedrigon Jr, Don Williamsburg 2:34:27

7. Mills, Fred Roscommon 2:39:46

8. White, Dan Leland 2:57:06

9. Kessler, Randy Milford 3:05:15

Baron, Tom Vermilion

Moller, Lars Wilson

Male 60 to 64

1. Dawson, Ken Farmington Hills 2:27:37

2. Luce, Robin Central Lake 2:31:49

3. Van Dam, Stephen Boyne City 2:35:21

4. Shepard, Jeffery Harbor Springs 2:52:57

5. Ruffner, Spencer Tecumseh 3:36:00

Text Only