Traverse City Record-Eagle

Sports

April 27, 2014

Wood Memorial Trout Run results

RUNNING

Wood Memorial Trout Run

Saturday at Kalkaska

10k results

FEMALE OVERALL

Place Name, City Finish

1 Dena Johnson, Kingsley 46:48.09

FEMALE 20-29

Place Name, City Finish

1 Katie Finfrock, Traverse City 1:04:00.30

FEMALE 30-39

Place Name, City Finish

1 Lindsey McCarty, Kalkaska 53:10.12

2 Makenzie Kreiner, Portage 54:01.48

3 Darcy Shetler, Kalkaska 1:00:39.02

FEMALE 40-49

Place Name, City Finish

1 Dena Johnson, Kingsley 46:48.09

2 Tina Schelich, Kingsley 46:59.69

FEMALE 50-59

Place Name, City Finish

1 Penny Coon, Elmira 55:04.17

2 Lisa Fragomeli, Manistee 1:42:32.00

MALE OVERALL

Place Name, City Finish

1 Kyle Kiel, Rapid City 35:33.06

MALE 1-14

Place Name, City Finish

1 Seth Patterson, Grayling 41:55.70

MALE 20-29

Place Name, City Finish

1 Daniel Birgy, Lake Ann 41:01.76

MALE 30-39

Place Name, City Finish

1 Benji Walker, Fremont 38:49.05

2 Warren Zimostrad, Grand Rapids 39:43.39

3 Michael Southwell, Mancelona 41:45.54

4 Christo Miner, Traverse City 43:02.41

5 Philip Richter, Traverse City 44:24.80

6 John Donnelly, Holland 45:26.42

7 Scott Kuhns, Traverse City 49:28.46

8 523 Darek Purgiel, Traverse City 49:28.50

9 Fred Molse 49:40.06

10 Scott Griffith, Kalkaska 50:13.77

11 Jerry Kitter, Kalkaska 50:23.88

12 Michael Sowders, Waters 54:39.93

MALE 40-49

Place Name, City Finish

1 Trevor Darnell, Rapid City 35:45.85

2 Steve Beyer, Traverse City 41:26.64

3 Douglas Brown, Williamsburg 42:15.13

4 Bryce Kennedy, Kalkaska 52:24.54

5 George Mertz, Gaylord 52:42.91

MALE 50-59

Place Name, City Finish

1 Norbert Scharenbroc, Charlevoix 42:02.55

2 Doug Chichester, Williamsburg 53:11.13

3 Steve Haughton, Grawn 54:27.74

4 Jim Frixen, Cedar 1:05:31.28

MALE 60-69

Place Name, City Finish

1 Fred Paiz, Fife Lake 51:35.05

2 John Johnson, Indian River 1:00:33.01

3 Steve Hall, Traverse City 1:04:00.37

5k RESULTS

FEMALE OVERALL

Place Name, City Finish

1 Carrie Long, McBain 23:05.62

FEMALE 1-14

Place Name, City Finish

1 Madison Wilkinson, Kalkaska 24:06.36

2 Gabrielle Seman, Rapid City 25:56.75

3 Marie Sieting, Kalkaska 26:56.74

4 Meagen Williams, Rapid City 29:29.58

5 Loren Schwob, Rapid City 29:29.75

6 Violet Porter, Kalkaska 31:20.09

7 Abigail Southwell, Usa 33:19.21

8 Sidney Shetler, Kalkaska 33:33.92

9 Alli Devol, Rapid City 39:50.71

10 Kylanna Kiel, Rapid City 40:01.52

11 Lauren Devol, Rapid City 41:11.16

12 Alyssa Kiel, Rapid City 48:20.22

13 Katherine Nation, Kalkaska 49:54.89

FEMALE 15-19

Place Name, City Finish

1 Tabitha Kibby, Kalkaska 23:50.21

FEMALE 20-29

Place Name, City Finish

1 Isabelle North, Kingsley 25:46.86

2 Angie Johnson, Traverse City 27:10.84

3 Kasha Martin, Rapid City 29:09.00

4 Shannah Vergote, Williamsburg 32:16.9

5 Hayley Schram, Bellaire 37:12.66

6 Amber Carr-Kennedy, Kalkaska 40:17.44

7 Laura Pierce, Kalkaska 46:27.45

FEMALE 30-39

Place Name, City Finish

1 Jana Balliet, Kalkaska 24:57.48

2 Jody Lance, S. Boardman 26:13.37

Text Only