Traverse City Record-Eagle

September 22, 2013

Prep Sports Roundup: TC West cruises to victory


Traverse City Record-Eagle

---- — From staff reports

CEDAR SPRINGS — Traverse City West cruised to victory Saturday in the Cedar Springs Invitational, beating Lakewood 25-17, 25-15 in the championship match.

The Titans downed host Cedar Springs in the semifinals 25-11, 25-13.

In pool play, West beat Cedar Springs (25-11, 25-6), NorthPointe Christian (25-10, 25-13), Lakewood (25-14, 25-17) and Big Rapids (25-15, 25-12).

The Titans (19-6) were led by Katie Placek (51 kills, 60 digs, 7 aces, 5.5 blocks), Ally Peters (47 digs), Anna O’Hara (50 kills, 6 aces, 6.5 blocks), Matti Mokanyk (123 assists, 18 digs, 9 aces), Olivia Bishop (14 kills, 4.5 blocks), Kelsey Boudjalis (16 kills, 4 blocks) and Kimmy Bilinski (21 digs, 5 aces).

West, 4-0 in the Big North, hosts Petoskey on Monday.

Gladiators 2nd at Pinconning

St. Francis nearly turned the tables on Midland in the finals of the Pinconning Invitational.

After losing to the Chargers 25-21, 25-15 in the first match of pool play, the teams collided again for the championship with Midland pulling out an 25-18, 22-25, 15-13 win.

The Gladiators (20-8) had beaten Standish-Sterling (25-7, 25-13), Hemlock (18-25, 25-12, 15-11) and Ogemaw Heights (25-23, 25-21) in pool play, and Mount Pleasant Sacred Heart (25-22, 25-21) in the semifinals.

St. Francis was paced by Megan Knudsen (28 assists, 35 digs, 5 aces), Hannah Stachnik (25 digs), Madeline Rysztak (46 kills, 42 digs), Sophie Spencer (18 kills, 10 aces), Olivia Hardy (11 kills, 9 blocks), Ally Bradfield (61 assists, 9 aces) and Haley Bussell (48 digs, 10 aces).

Leland reaches semis; Kingsley wins Silver

Leland reached the semifinals in the Gold Division before losing to Cadillac 25-12, 25-18 in the Cadillac Invitational.

In pool play, the Comets beat Pine River (25-17, 25-18), White Cloud (29-27, 21-25, 15-12) and Saginaw Heritage (22-25, 25-20, 15-12). In the quarterfinals, Leland topped Hopkins (17-25, 25-18, 15-11).

The Comets were led by Noa Yaakoby (52 kills, 6 aces), Maddie Trumbull (36 kills, 9 digs, 1 ace), Caitlin McKee (83 assists), Felicia Whitaker (20 kills, 10 aces, 12 digs, 4 blocks) and Whitney Schaub (45 digs).

Kingsley won the Silver Division, beating White Cloud (25-20, 22-25, 15-8) in the finals.

In pool play, Kingsley beat Manistee (25-11, 25-6) and Hopkins (25-27, 25-15, 15-4) and lost to Mount Pleasant (23-25, 19-25). In the quarterfinals, Kingsley (25-4-4) beat Saginaw Heritage (25-19, 25-16) and Central Lake (25-11, 25-20).

Lilly Travis (48 kills, 53 digs), Leah Hall (18 kills, 102 assists, 41 digs, 9 aces), Autumn Goggin (27 kills, 51 digs, 9 aces), Alysia Folkersma (18 kills, 9 blocks), Lindsey Weber (48 digs), Arianna Hart (23 digs) and Molly Franke (7 kills, 10 blocks) led Kingsley.

 

Warriors finish 1-3 at Beal City

Forest Area went 1-3 in the Beal City Invitational.

The Warriors (11-13-4) beat Alma (25-22, 13-25, 15-8) and lost to Breckenridge (17-25, 24-26), Elkton Pigeon Bayport (23-25, 25-21, 9-15) and Fowler (21-25, 15-25).

Forest Area was sparked by Tabitha Cecil (34 kills, 30 digs, 8 blocks), Dani Johne (38 assists), Alyssa Birgy (25 digs) and Cami Campbell (21 digs).

 

TENNIS

St. Francis 2nd at Parma Western

St. Francis won No. 3 singles in finishing second in the eight-team Parma Western Invitational.

The Gladiators, the only Division 4 team in the field, finished with 15 points. Sturgis won with 20.

Jack Krcmarik was the St. Francis flight champion, finishing 3-0 on the day. Sam Holmes at No. 1 singles, Patrick Burke at No. 4, and Blake Bandrowski and Ryan Navin at No. 2 doubles reached the finals, finishing second with 2-1 records.

Gus Danz at No. 2 singles and Jay Jones and Brady Ray at No. 1 doubles won the consolation finals and also went 2-1 on the day.

Trojans pull out tourney win

Traverse City Central won a closely contested Great Lakes Invitational.

The Trojans finished with nine points, Midland and Grandville eight and Port Huron Northern seven.

Central had flight champions with Nick Yergens at No. 4 singles, Yani Beeker and Parker Berden at No. 2 doubles and Jack Seymour and Austin Wieland at No. 3 doubles.

SWIMMING

Gaylord first, TC second at Ogemaw

Gaylord won the Ogemaw Heights Invitational with 310 points.

Traverse City, missing six swimmers and battling illness, took second with 242.

Traverse City had three second-place finishes — Natalie Wagner in the 200 IM (2:32.06), Suha Augenstein in diving (178.50) and Wagner, Tayor Vadeboncoeur, Grace Meachum, and Maddy Zimmerman in the 200 freestyle relay (1:56.61).

Traverse City will compete at Alma on Tuesday.