Traverse City Record-Eagle

Sports

March 2, 2014

Prep Sports Roundup: Onaway wrestler wins state title

AUBURN HILLS — Onaway 112-pounder Joe Traynham captured a Division 4 individual state championship on Saturday, defeating Hudson’s Roddy Hamdan by major decision, 16-4, in the championship bout.

Traynham, a junior who went 43-4 on the year, had to get past a Hudson wrestler in the semifinals as well, edging Tyler Roberts 10-7. In his first two matches at the state meet Traynham beat Bangor’s Maher Ramirez with a pin at 2:44 and beat Addison’s Marcus Richardson with a pin in 19 seconds.

The only other wrestler from the region who was competing for a title on Saturday was Gaylord 103-pounder Dominic LaJoie, who was facing Dalton Roberts of Fowlerville for the Division 2 championship. Results from the match were unavailable at press time.

Eleven other wrestlers from the region managed to place, including St. Francis 119-pounder Zach Schaub (40-5), who took third after a 9-0 win over Lamont Cannon of Highland Park Renaissance Academy.

Gaylord’s Jonathan Martin (112) was fourth in Division 2 and Manistee’s Adam Ball (215) was fourth in Division 3.

Earning fifth-place finishes were Gaylord’s Tristan Gregory (189) in Division 2 and Onaway’s Isaac Nave (119) in Division 4.

Boyne City’s Conner Mills placed sixth in the 152-pound class of Division 4. Coming in seventh in their weight classes were Gaylord’s Trenton Lashuay (112) and Shane Foster (189), Forest Area’s Matt Elliott (130) and Manton’s Tristin Rosted (171). Jake Khoury of St. Francis (285) finished eighth in his weight class.

BOWLING

Local bowlers compete at individual finals

Eleven area prep bowlers competed at the individual state finals, including three who advanced to the round of 16.

Petoskey’s Riley Calabrese reached the boys Division 2 final 16, while Bellaire’s Nick Betten was in the Division 4 boys round of 16. Gaylord’s Alysha Sobeck reached the round of 16 before being eliminated in Division 2 girls action.

Other qualifiers who competed on Saturday included: Brad Wozniak, Traverse City Central, tied for 43rd in Division 1 boys qualifying block; Robert Williams, Traverse City St. Francis, 51st in Division 4 boys qualifying; Jarred Moody, Bellaire, 59th in Division 4 boys qualifying; Rachel Brewster, Cheboygan, 30th in Division 3 girls qualifying; Jordan Lee, Cheboygan, tied for 37th in Division 3 girls qualifying; Johanna Weserhof, Bellaire, 41st among Division 4 girls; Kary Pleva, Glen Lake, 48th among Division 4 girls; and Bryanne Palmer of Glen Lake, 52nd in Division 4.

Text Only

Auto Racing News
Facebook
Twitter Updates
Follow us on twitter
Associated Press Video
'Hunger Games: Mockingjay Part 1' Sneak Peek GMA: Dog passes out from excitment to see owner Chapter Two: Designing for Naomi Watts Baseball Hall of Famers Inducted Florida Keys Webcam Captures Turtles Hatching Morgan Freeman Sucks Down Helium on 'Tonight Show' Robin Wright Can Dance! (WATCH) She's Back! See Paris Hilton's New Carl's Jr. Ad Big Weekend For Atlanta Braves In Cooperstown - @TheBuzzeronFox Chapter Two: Becoming a first-time director What's Got Jack Black Freaking Out at Comic-Con? Doctors Remove 232 Teeth From Teen's Mouth Bradley Cooper Explains His Voice in 'Guardians of the Galaxy' Deja vu: Another NYPD officer choke-holding a suspect 'Fifty Shades of Grey': Watch the Super Sexy First Trailer Now! Reports: Ravens RB Ray Rice Suspended For 1st 2 Games Of The Season Air Algerie plane with 119 on board missing over Mali Diamond Stone, Malik Newman, Josh Jackson and others showcase talent Free Arturo - The World's Saddest Polar Bear A Look Back at Batman On Film Through The Years