Traverse City Record-Eagle

Sports

March 1, 2014

State Prep Basketball Scores: 03/01/2014

Prep Hoops

BOYS’ BASKETBALL

Boyne Falls 49, East Jordan 48

Detroit Catholic Central 53, Dearborn Heights Robichaud 38

Detroit King 59, Grosse Pointe South 49

Fremont 61, Reed City 47

Fulton-Middleton 55, Lakeview 50

Grand Rapids Wellspring 69, Wyoming West Michigan Lutheran 62

Hamilton 87, Wyoming Kelloggsville 39

Lake Orion 63, Troy Athens 62, OT

Madison Heights Bishop Foley 82, Detroit Westside Christian 72

Manton 66, Marion 28

Mount Pleasant 67, Shepherd 35

Muskegon Orchard View 78, Ravenna 54

Newaygo 62, Remus Chippewa Hills 47

Owendale-Gagetown 56, Flint International 43

Sanford-Meridian 58, Harrison 30

South Haven 64, Paw Paw 50

Spring Lake 62, Zeeland West 56

St. Charles 67, Merrill 50

St. Joseph 67, Battle Creek Harper Creek 64

Unionville-Sebewaing 56, Cass City 31

Vermontville Maple Valley 58, Constantine 44

GIRLS’ BASKETBALL

Morenci 50, Petersburg Summerfield 40

Class A

District Final

District 1

Kalamazoo Central 32, Niles 22

District 2

Grand Ledge 45, Richland Gull Lake 44

District 3

Haslett 58, DeWitt 48

District 4

Grand Rapids Christian 52, Byron Center 47

District 5

Wyoming 48, Holland West Ottawa 46

District 6

Muskegon 61, Muskegon Mona Shores 56

District 7

Greenville 42, Grand Rapids Forest Hills Central 39

District 8

Holly 57, Fenton 47

District 9

Flint Carman-Ainsworth 48, Davison 42

District 11

Midland Dow 56, Midland 49

District 12

Traverse City West 38, Alpena 27

District 13

Temperance Bedford 52, Ypsilanti 28

District 14

Southgate Anderson 57, Brownstown Woodhaven 42

District 15

Romulus 61, Westland John Glenn 50

District 16

Allen Park 45, Dearborn 30

District 17

Ann Arbor Huron 41, Dexter 31

District 18

Canton 48, Plymouth 33

District 20

Detroit King 62, Detroit Western International 20

District 21

Farmington Hills Mercy 58, Detroit Renaissance 38

District 23

Warren Cousino 45, Fraser 20

District 24

Southfield Lathrup 62, Oak Park 28

District 26

Howell 36, Hartland 28

District 27

Bloomfield Hills Marian 59, North Farmington 35

District 28

Sterling Heights 56, Harrison Township L’Anse Creuse 34

District 29

Waterford Kettering 55, Waterford Mott 52, OT

District 30

Rochester Hills Stoney Creek 47, Clarkston 37

District 31

Romeo 33, Utica Ford 31

Class B

District Final

District 33

Benton Harbor 56, Stevensville Lakeshore 43

District 34

Three Rivers 49, Sturgis 30

District 35

Parchment 35, Battle Creek Harper Creek 29

District 36

Eaton Rapids 45, Jackson Northwest 23

District 37

Chelsea 41, Napoleon 37

District 38

Tecumseh 40, Ida 33

District 39

New Boston Huron 47, Grosse Ile 45

District 40

Dearborn Divine Child 71, Dearborn Henry Ford Academy 16

District 41

Detroit DCP-Northwestern 64, Detroit University Prep 25

District 42

Ferndale 46, Ferndale University 18

District 44

Detroit Country Day 49, Pontiac Notre Dame Prep 33

District 45

Ypsilanti Arbor Prep 68, Detroit Community 26

Text Only