SUTTONS BAY — Connor Hall scored seven of his nine points in overtime to lead Kingsley to a 64-60 Northwest Conference boys basketball road victory over Suttons Bay.

Tyler Inthisone had a game-high 22 points as well as 10 rebounds, while Dylan Reno contributed 16 points and 12 boards.

Garrett Hessem added eight points and P.J. Reynolds played solid defense.

The Stags (5-2, 3-1 Northwest) host league leader Frankfort on Tuesday.

Suttons Bay was paced by Thomas Hursey's 22 points, with 14 by Lucas Mikesell and 12 by Garrett Shananaquet. The Norsemen (2-5, 1-4 Northwest) travel Tuesday to Onekama.

BOYS HOOPS

Glen Lake 81

Benzie Central 50

Glen Lake (5-1, 3-1 Northwest): Reece Hazelton 20 points, 5 rebounds; Cade Peterson 17 points, 10 rebounds, 7 assists; Xander Okerlund 16 points, 5 rebounds, 4 assists.

Benzie Central (1-5, 1-4 Northwest): Saunder Stoltz 10 points.

UP NEXT: The Lakers travel Jan. 18 to Frankfort; the Huskies travel Tuesday to Mesick.

Onekama 58

Leland 36

Onekama (4-2, 3-2 Northwest): Eric Hopwood 10 points, 3 assists; Jeremiah Torrey 11 points, 8 rebounds, 3 steals; Jacob Mauntler 13 points, 4 steals, 4 rebounds 3 assists; Nick Faulk 14 points, 12 rebounds, 3 steals; Taylor Bennett 6 rebounds; Ben Acton 8 points, 3 steals.

Leland (3-3, 0-3 Northwest): Garrett Miller 25 points; Greyson Carlson 10 rebounds.

UP NEXT: The Portagers host Suttons Bay, Tuesday; the Comets host Buckley, Tuesday.

Elk Rapids 74

East Jordan 42

Elk Rapids (4-3, 2-1 Lake Michigan): Jack Hawkins 20 points, 6 rebounds; Preaston Ball 15 points, 4 assists; Grayson Krakow 10 points, 5 assists; Logan Thompson 9 points, 8 rebounds.

East Jordan (0-7, 0-3 Lake Michigan): Cooper Stevenson 18 points; A.J. Barlett 10 points.

UP NEXT: The Elks travel Tuesday to Grayling; the Red Devils travel Tuesday to Harbor Springs.

Onaway 64

Mancelona 53

Mancelona (2-6, 1-4 Ski Valley): Jaden Alfred 18 points, 13 rebounds, 3 assists; Matt Boyer 14 points, 3 assists; Tuku Naniseni 8 points, 6 rebounds; John Ancel 6 points, 6 rebounds.

Onaway (3-4, 3-2 Ski Valley): Trevor Wregglesworth 25 points.

UP NEXT: The Ironmen travel Tuesday to Forest Area.

Joburg-Lewiston 53

Bellaire 41

Bellaire (3-4, 2-2 Ski Valley): Hunter Putz 12 points; Jeremiah Lockhart 9 points; Luke Niepoth 11 points.

Johannesburg-Lewiston (5-1, 5-0 Ski Valley): Tanner Shimel 18 points; Tyson Claeys 12 points.

UP NEXT: The Eagles travel Tuesday to Onaway; the Cardinals host Inland Lakes, Tuesday.

Pellston 65

Central Lake 63

Central Lake (4-4, 2-4 Ski Valley): Skylar Spangler 18 points, 5 steals; Jayce Hoogerhyde 11 points, 15 rebounds; Grant Papineau 17 points, 13 rebounds; Brett Dewey 11 points.

Pellston (7-1, 4-1 Ski Valley): Tanner Byard 23 points; Blake Cassidy 18 points.

UP NEXT: The Trojans travel Tuesday to Traverse City Christian.

Northport 30

Lake Leelanau SM 16

Northport (3-3, 2-1 Cherryland): Austin John 7 points; Austin Huck 6 points; Brett Dyer 6 points.

Lake Leelanau St. Mary (2-7, 0-2 Cherryland): Shawn Grant 5 points, Zavier McKillip 5 points.

UP NEXT: The Wildcats travel Tuesday to Alanson; the Eagles host Gaylord Grace Baptist, Monday.

Bear Lake 67

Brethren 40

Bear Lake (7-0, 5-0 West Michigan D): Kaiden Hejl 21 points, 7 steals, 8 assists; Trey Gilbert 15 points, 5 rebounds, 6 steals, 5 assists; Reagan Merrill 10 points, 4 rebounds, 3 steals.

Brethren (1-7, 1-4 West Michigan D): Gavin Asiala 12 points; Caleb McWayne 9 points.

UP NEXT: The Lakers host Pentwater, Jan. 18; the Bobcats host Manistee Catholic, Jan. 18.

GIRLS HOOPS

Gaylord 62

TC Central 59

Gaylord snuck past Traverse City Central 62-59 in overtime.

Gaylord (4-6, 3-3 Big North): Savanah Gapinski 27 points; Rebecca Ross 24 points.

Traverse City Central (2-8, 2-2 Big North): Margot Woughter 33 points.

UP NEXT: Central travels to Alpena, Jan. 19; Gaylord travels to Ogemaw Heights, Jan. 19.

Alpena 57

TC West 45

TC West (1-9, 1-2 Big North): Becca Bohrer 18 points, 10 rebounds; Sierra Perkette 8 points, 6 rebounds; Halli Disbrow 8 points, 5 steals.

UP NEXT: The Titans travel Jan. 19 to Petoskey.

Elk Rapids 62

East Jordan 51

Elk Rapids (5-3, 2-1 Lake Michigan): Kendall Brown 19 points; Shelby Scott 13 points; Olivia Travis 8 points; Emma McGuire 6 points; Mackenzie Huber 5 points.

East Jordan (4-5, 1-2 Lake Michigan): Jayden Weber 12 points; Abby Peterson 10 points (all from free throw line, 10-14); Karah Dunson 7 points; Kendall McNitt 7 points.

UP NEXT: The Elks host Harbor Light, Monday; the Red Devils host Harbor Springs, Tuesday.

TC West JV 47

Alpena JV 43

TC West (5-5): Emma Marriott 17 points; Aliah Diehl 11 points; Maya Dean 8 points.

TC St. Francis JV 39

Kalkaska JV 29

TC St. Francis (3-3): Campbell Robertson 10; Laura Gallagher 8 points; Brooke Alfaro 7 points; Riley Gillow 6 points.

Kalkaska: Maddie Wilkinson 12, Baylee West 9.

Gaylord JV 31

TC Central JV 23

Gaylord (3-7): Gracie Landrie 9 points.

Traverse City Central (1-9): Jordyn Blackhurst 6 points.

TC Central frosh 56

Gaylord frosh 9

Traverse City Central (6-4): Sophia Locricchio 10 points.

Gaylord (0-10): Madison Marsack 5 points.

TC West JV 47

Alpena JV 43

TC West (3-5): Erin Wagoner 8 points; Leah Allen 5 points, 7 rebounds.

HOCKEY

G.R. Christian 4

Bay Reps 3

The Bay Reps rallied from down 2-0 to take a lead against Division 2 No. 10 Grand Rapids Christian before falling 4-3.

Bay Reps (7-6-1): Jake Stevenson 2 goals; Logan Kerry goal; Chris Deneweth assist; Jonathan Adams assist; Jack Bradley assist; Veikka Lipsanen 19 saves, assist.

UP NEXT: The Reps host the Rick Deneweth North/South Showcase on Friday and Saturday at Centre Ice Arena.

*Deadline for prep calls is 10 p.m. Monday-Friday, 7:30 p.m. Saturday. Please give scores, stats with names spelled when leaving a message.*

This Week's Circulars

Senior sports writer