Traverse City Record-Eagle

March 7, 2013

State Prep Basketball Scores: 03/07/2013


Traverse City Record-Eagle

---- — Wednesday’s Scores

BOYS’ BASKETBALL

Class A

District Semifinal

Waterford Mott 60, Troy 39

Kalamazoo Loy Norrix 61, Mattawan 31

Portage Central 46, St. Joseph 45

Holt 55, Battle Creek Central 49

Jackson 63, Mason 44

East Lansing 67, Lansing Everett 59

Lansing Waverly 57, DeWitt 52

Grand Rapids Christian 72, East Kentwood 63

Grand Rapids Union 59, Caledonia 50

Hudsonville 50, Zeeland East 46

Jenison 49, Byron Center 48

Grand Haven 49, Fruitport 26

Muskegon 65, Muskegon Mona Shores 42

Grand Rapids Northview 53, Grand Rapids Forest Hills Central 47

Lowell 53, Grand Rapids Forest Hills Northern 47

Fenton 46, Ortonville Brandon 31

Grand Blanc 78, Linden 30

Lapeer West 63, Flint Kearsley 53

Swartz Creek 63, Flint Carman-Ainsworth 55

Saginaw 73, St. Johns 43

Saginaw Arthur Hill 90, Clio 49

Midland 51, Bay City Western 45

Midland Dow 58, Saginaw Heritage 37

Milan 77, Saline 55

Temperance Bedford 60, Ypsilanti Lincoln 58

Romulus 76, Belleville 41

Westland John Glenn 58, Inkster 43

Dearborn Fordson 52, Lincoln Park 46

Ann Arbor Huron 57, Dexter 22

Ypsilanti 39, Ann Arbor Skyline 35

Plymouth 36, Detroit Catholic Central 26

Livonia Stevenson 51, Livonia Franklin 45

Redford Thurston 66, Livonia Churchill 55

Detroit Cass Tech 62, Detroit Denby 31

Detroit Pershing 61, Detroit Western International 42

Detroit U-D Jesuit 73, Detroit Mumford 66

Detroit Southeastern 71, Detroit East English 47

St. Clair Shores Lakeview 76, Grosse Pointe South 56

Warren Cousino 59, Warren Mott 55

Warren De La Salle 59, Warren Woods Tower 57, OT

Birmingham Groves 59, Southfield Lathrup 56

Southfield 66, Oak Park 59

North Farmington 59, Walled Lake Northern 42

Walled Lake Central 43, White Lake Lakeland 30

Howell 52, Brighton 38

South Lyon 42, Milford 32

Bloomfield Hills Lahser 75, Birmingham Brother Rice 42

Orchard Lake St. Mary 65, Birmingham Seaholm 56

Clinton Township Chippewa Valley 49, Stevensville Lakeshore 32

Sterling Heights 45, Roseville 34

Troy Athens 71, Pontiac 67

Rochester Adams 71, Oxford 37

Romeo 52, Clarkston 48

Rochester 60, Utica 51

Sterling Heights Stevenson 50, Utica Eisenhower 47

Port Huron 51, Fair Haven-Anchor Bay 46

Class B

District Semifinal

Benton Harbor 70, Buchanan 55

Stevensville Lakeshore 50, Berrien Springs 29

Sturgis 41, Paw Paw 39

Three Rivers 61, Vicksburg 49

Battle Creek Harper Creek 58, Marshall 38

Battle Creek Pennfield 49, Parchment 45

Eaton Rapids 57, Parma Western 56

Olivet 58, Leslie 42

Brooklyn Columbia Central 57, Stockbridge 54

Jackson Lumen Christi 66, Onsted 44

Adrian 59, Dundee 40

Tecumseh 35, Carleton Airport 32

Dearborn Heights Robichaud 55, Melvindale 33

River Rouge 50, Dearborn Divine Child 45

Ferndale University 61, Warren Fitzgerald 56, 2OT

Southfield Bradford Academy 74, Hazel Park 52

Clawson 48, Macomb Lutheran North 47

Detroit Country Day 87, Madison Heights Lamphere 41

Ann Arbor Gabriel Richard 71, Livonia Clarenceville 54

Detroit Community 83, Detroit Cesar Chavez 30

Lansing Catholic 72, Haslett 50

Lansing Sexton 58, Perry 33

Hastings 59, Lake Odessa Lakewood 40

Plainwell 64, Otsego 62

South Haven 70, Allegan 44

Hamilton 58, Holland Christian 56

Hudsonville Unity Christian 42, Allendale 28

Grand Rapids South Christian 90, Grand River Prep 48

Wyoming Godwin Heights 64, Wayland 60

Comstock Park 49, Grand Rapids Forest Hills Eastern 46, OT

Grand Rapids Catholic Central 41, Grand Rapids Creston 39

Spring Lake 51, Muskegon Orchard View 35

Whitehall 50, Muskegon Oakridge 48

Fremont 68, Howard City Tri-County 53

Sparta 65, Grant 49

Alma 52, Belding 43

Shepherd 48, Stanton Central Montcalm 43

Corunna 73, Goodrich 49

Flint Southwestern 64, Lake Fenton 35

Marysville 41, St. Clair 32

Richmond 42, Marine City 34

Croswell-Lexington 57, Almont 38

Imlay City 53, Yale 46

Flint Powers 55, Flint Northwestern 53

Millington 66, Caro 57

Bridgeport 63, Freeland 53

Saginaw Swan Valley 55, Carrollton 47

Bay City John Glenn 63, Standish-Sterling 56

Essexville Garber 69, Midland Bullock Creek 56

Big Rapids 76, Farwell 31

Reed City 66, Clare 38

Cadillac 68, Benzonia Benzie Central 33

Ludington 66, Mason County Central 56

Grayling 88, Kalkaska 38

West Branch Ogemaw Heights 53, Cheboygan 43

Class C

District Semifinal

White Pigeon 64, Constantine 42

Watervliet 62, Niles Brandywine 46

Decatur 62, Marcellus 34

Bloomingdale 46, Hartford 25

Kalamazoo Hackett Catholic Central 73, Kalamazoo Christian 61

Quincy 46, Bronson 44

Schoolcraft 50, Reading 34

Adrian Madison 46, Sand Creek 40

Hillsdale 64, Addison 45

Monroe St. Mary Catholic Central 70, Ottawa Lake Whiteford 49

Petersburg Summerfield 61, Blissfield 49

Ecorse 81, Dearborn Riverside Academy-West 41

Melvindale Academy for Business And Tech 56, Riverview Gabriel Richard 33

Detroit Loyola 62, Detroit Allen 59

Detroit PEC Prep 57, Highland Park Renaissance 38

Ann Arbor Greenhills 53, Ypsilanti Arbor Prep 36

Clinton 62, Ypsilanti Willow Run 49

Hanover-Horton 66, Homer 52

Jackson East Jackson 56, Vandercook Lake 55

Galesburg-Augusta 53, Delton Kellogg 37

Fennville 57, Saugatuck 44

Muskegon Heights 66, North Muskegon 53

Grand Rapids NorthPointe Christian 62, Grand Rapids Wellspring 16

Grandville Calvin Christian 66, Grand Rapids Covenant Christian 53

Carson City-Crystal 49, Bath 47

Laingsburg 44, Pewamo-Westphalia 33

Auburn Hills Oakland Christian 54, Royal Oak Shrine 48

Madison Heights Bishop Foley 61, Rochester Hills Lutheran Northwest 53

New Haven 58, Harper Woods 40

Marlette 67, Memphis 24

Sandusky 56, Mayville 29

Flint Beecher 73, Burton Atherton 23

Flint Hamady 76, Burton Bendle 18

Montrose 59, Vassar 44

Reese 56, Saginaw Michigan Lutheran Seminary 51

Hemlock 82, Merrill 53

Saginaw Valley Lutheran 52, St. Charles 37

Beaverton 74, Breckenridge 38

Ithaca 49, Coleman 47

Kent City 57, Blanchard Montabella 40

Morley-Stanwood 66, Ravenna 44

Hart 42, Holton 32

Shelby 83, Montague 71

Leroy Pine River 84, Lake City 51

McBain 67, Manton 37

Harbor Beach 58, Elkton-Pigeon Bay Port Laker 45

Unionville-Sebewaing 48, Cass City 43

Lincoln-Alcona 46, Oscoda 36

Tawas 46, Whittemore-Prescott 39

Maple City Glen Lake 58, East Jordan 33

Traverse City St. Francis 67, Boyne City 65

Houghton 68, Hancock 31

Ironwood 42, L’Anse 40

District Final

Norway 50, West Iron County 45

District First Round

Gwinn 55, Ishpeming 51

Negaunee 60, Ishpeming Westwood 34

Class D

District Semifinal

Covert 90, St. Joseph Lake Michigan Catholic 68

St. Joseph Michigan Lutheran 65, Eau Claire 57, OT

Climax-Scotts 45, Marcellus Howardsville Christian 33

Colon 73, Athens 68, 2OT

Hillsdale Academy 70, North Adams-Jerome 64

Hillsdale Will Carleton Academy 50, Litchfield 45

Adrian Lenawee Christian 61, Pittsford 51

Morenci 56, Waldron 35

Pinckney Livingston 59, Ann Arbor Central Academy 48

Saline Washtenaw Christian 66, Ypsilanti Calvary Christian 42

Waterford Our Lady 77, Eastpointe Eaton Academy 66

Merritt Academy 50, Marine City Cardinal Mooney 42

Peck 54, Landmark Academy 24

Clarkston Everest Catholic 55, Burton Genesee Christian 31

Lansing Christian 81, Webberville 37

Battle Creek St. Philip 74, Kalamazoo Heritage Christian 63

Kalamazoo Phoenix 72, Martin 38

Holland Calvary 53, Hudsonville Freedom Christian 47

Wyoming West Michigan Lutheran 69, Wyoming Potter’s House Christian 34

Fremont Providence Christian 57, Muskegon WayPoint 52

Muskegon Catholic Central 58, Fruitport Calvary Christian 39

Fowler 50, Portland St. Patrick 43

Fulton-Middleton 78, Ashley 42

Carsonville-Port Sanilac 63, Kinde-North Huron 33

Kingston 52, Deckerville 48

Akron-Fairgrove 63, Caseville 32

Saginaw Buena Vista 83, Bay City All Saints 63

Beal City 55, Mount Pleasant Sacred Heart 52

McBain Northern Michigan Christian 55, Marion 41

Baldwin 64, Brethren 40

Manistee Catholic Central 61, Pentwater 49

Frankfort-Elberta 65, Bear Lake 55

Onekama 72, Mesick 55

Suttons Bay 47, Northport 23

Traverse City Christian 65, Leland 64, OT

Au Gres-Sims 65, Twining Arenac Eastern 38

Mio 72, Hale 42

Hillman 71, Atlanta 56

Posen 72, Onaway 67

Bellaire 42, Boyne Falls 28

Central Lake 62, Ellsworth 44

Burt Lake Northern Michigan Christian Academy 60, Alanson-Littlefield 43

Pellston 61, Wolverine 45

St. Ignace LaSalle 80, Mackinac Island 21

Brimley 64, Pickford 43

Cedarville 71, DeTour 52

Iron Mountain North Dickinson 61, Bark River-Harris 52

Powers North Central 65, Carney-Nadeau 54

Chassell 51, Baraga 29

Lake Linden-Hubbell 51, Painesdale Jeffers 38