Traverse City Record-Eagle

Prep Sports

March 20, 2013

Class C boys All-State team

The Associated Press Class C boys basketball All-State team, as selected by a panel of 10 Michigan sports writers:

Monte Morris, Flint Beecher, 6-1, Sr., Player of the Year

Vincent Hunter, Detroit Consortium, 6-8, Sr.

Kody Kleinrichert, Traverse City St. Francis, 6-7, Sr.

Erick Layton, Flint Hamady, 6-0, Sr.

Mike O’Brien, Maple City Glen Lake, 6-4, Sr.

Taron Ramsey, Melvindale Business and Tech Academy, 6-5, Sr.

Luke Ryskamp, Schoolcraft, 6-3, Sr.

Brad Visser, Grandville Calvin Christian, 6-3, Sr.

Tyler Jandron, Negaunee, 6-1, Jr.

Colin Lake, Ottawa Lake Whiteford, 5-6, Jr.

Luke Meyer, Addison, 6-10, Jr.

Josh Jackson, Detroit Consortium, 6-6, Fr.

COACH OF THE YEAR

Mike Williams, Flint Beecher

SPECIAL MENTION

(nominees receiving two or more votes from the 10-member panel)

Nick Spitzley, Pewamo-Westphalia; Rayshawn Griffin, New Haven; Drew Zuidema, Grand Rapids NorthPointe Christian

COACHES

Roy Johnston, Beaverton; Keith Haske, Traverse City St. Francis

HONORABLE MENTION

(nominees receiving one or no votes from the 10-member panel)

Eric Ewing, Grosse Pointe Woods University Liggett; Josh McFolly, Mount Clemens; Dorian Armstrong, Mount Clemens; Pikaya Ellis, Detroit Allen; Jake Zielinski, Laingsburg; Aaron Griffiths, East Jackson; Alex Almquist, Hancock; Adam Mackey, Ironwood; Kevin Woodson, Monroe St. Mary Catholic; Justin Webster, Adrian Madison; T.J. Baker, Clinton; Corey Redman, Boyne City; Mitchell McDonald, Leroy Pine River, Markell Lucas, Flint Beecher; Aaron Ginther, Harbor Beach; Eli Kraft, Harbor Beach; Brad Schaub, Marlette; Chase Casebolt, Montague; Jeff Jordan, Muskegon Heights; Bernard Smith, Muskegon Western Michigan Christian; Michael Winowiecki, Saugatuck; Brandon Kaptein, Grand Rapids Covenant Christian; Matt Crowl, White Pigeon; Brann Schmitt, Carson City-Crystal; Sage DeMull, Ithaca; Paul Zwemmer, Elkton-Pigeon Bay Port Laker; Mike Greenwood, Saginaw Michigan Lutheran Seminary; Ryan Hagarty, Hemlock; Nate Kern, Saginaw Valley Lutheran; Travis McCuaig, Morley Stanwood

COACHES

Al Anderson, Detroit Consortium; Mike Tanner, Reese

Voting panel

Pete Cunningham, AnnArbor.com; Mike Eckert, Traverse City Record-Eagle; Ross Maghielse, MLive-Flint; Paul Costanzo, Times Herald (Port Huron); Tom Markowski, The Detroit News; Alan Babbitt, The Holland Sentinel; Dick Hoekstra, Lansing State Journal; Steve Kaminski, MLive-Grand Rapids; Scott DeCamp, MLive-Kalamazoo; Jim Lahde, Morning Sun (Mount Pleasant)

 

 

1
Text Only