Traverse City Record-Eagle

March 1, 2013

Girls District Basketball Pairings: 03/01/2013


Traverse City Record-Eagle

---- — prep hoops

girls district pairings

Class A at TC West

Monday, Feb. 25

TC West 37 Alpena 28

Marquette 53, Petoskey 46

Gaylord 61, Sault Ste. Marie 43

Wednesday, Feb. 27

Gaylord 53, TC Central 42

TC West 39, Marquette 34

Friday, March 1

District final, 7

Class B at Manistee

Monday, Feb. 25

Manistee 50, Mason Co. Central 48

Kingsley 56, Cadillac 50

Wednesday, Feb. 27

Manistee 44, Benzie Central 39

Ludington 52, Kingsley 20

Friday, March 1

District final, 7

Class B at Grayling

Monday, Feb. 25

Roscommon 60, Houghton Lake 48

Cheboygan 55, Grayling 52

Wednesday, Feb. 27

Kalkaska 72, Roscommon 37

Ogemaw Heights 46, Cheboygan 27

Friday, March 1

District final, 7

Class C at Pine River

Monday, Feb. 25

Harrison 43, Evart 27

Manton 51, Lake City 47

Wednesday, Feb. 27

McBain 69, Harrison 55

Pine River 62, Manton 22

Friday, March 1

District final, 7

Class C at St. Francis

Monday, Feb. 25

Elk Rapids 40, Charlevoix 34

St. Francis 64, East Jordan 25

Wednesday, Feb. 27

Elk Rapids 49, Boyne City 41

TC St. Francis 48, Glen Lake 28

Friday, March 1

District final, 7

Class C at Joburg

Monday, Feb. 25

Oscoda 57, Mancelona 35

Joburg 63, Whittemore-Prescott 7

Wednesday, Feb. 27

Joburg 59, Tawas 41

Lincoln Alcona vs Oscoda, 6

Friday, March 1

District final, 7

Class D at Onaway

Monday, Feb. 25

Onaway def. Atlanta

Wednesday, Feb. 27

Rogers City vs. Onaway

Hillman vs. Posen

Friday, March 1

District final, 6

Class D at Alanson

Monday, Feb. 25

Pellston 48, Harbor Light Christian 30

Wolverine 41, Alanson 25

Wednesday, Feb. 27

Pellston 44, Wolverine 31

Class D at Mason Co. Eastern

Monday, Feb. 25

Pentwater 42, Walkerville 23

Brethren 58, Mason Co. Eastern 52 OT

Wednesday, Feb. 27

Manistee Catholic 45, Brethren 36

Baldwin vs. Pentwater

Friday, March 1

District final, 7

Class D at Bear Lake

Monday, Feb. 25

Frankfort 46, Onekama 35

Forest Area 43, Mesick 29

Wednesday, Feb. 27

Bear Lake 56, Forest Area 36

Buckley vs. Frankfort

Friday, March 1

District final, 7

Class D at Gaylord St. Mary

Monday, Feb. 25

Gaylord St. Mary 54, Bellaire 26

Central Lake 41, Boyne Falls 33

Wednesday, Feb. 27

Gaylord St. Mary 71, Ellsworth 35

Central Lake 61, Alba 26

Friday, March 1

District final, 7

Class D at Lake Leelanau St. Mary

Monday, Feb. 25

Leland 54, Northport 21

Wednesday, Feb. 27

Leland 50, Lake Leelanau St. Mary’s 48

Suttons Bay 59, GT Academy 44

Friday, March 1

District final, 7

Wednesday’s Scores@Agate-rule-both:Text ColorStrokeStyle/$ID/Solid

BOYS’ BASKETBALL

Detroit Loyola 58, Birmingham Brother Rice 47

Newaygo 75, Stanton Central Montcalm 58

Yale 61, Algonac 51

POSTPONEMENTS/CANCELLATIONS

Detroit Old Redford vs. Ypsilanti Willow Run, ppd.

GIRLS’ BASKETBALL

District Semifinal

District 1

Mattawan 51, St. Joseph 42

Portage Central 71, Kalamazoo Loy Norrix 68

District 2

Holt 41, Jackson 29

Mason 53, Battle Creek Central 43

District 3

East Lansing 39, Okemos 29

District 6

Grand Haven 60, Muskegon Mona Shores 37

District 8

Fenton 51, Holly 47

Grand Blanc 40, Linden 31

District 9

Lapeer West 47, Swartz Creek 28

District 11

Saginaw Heritage 49, Bay City Western 25

District 12

Gaylord 53, Traverse City Central 42

Traverse City West 39, Marquette 34

District 13

Saline 51, Ypsilanti Lincoln 37

Temperance Bedford 30, Monroe 23

District 14

Brownstown Woodhaven 58, Southgate Anderson 56

Gibraltar Carlson 41, Riverview 38

District 15

Taylor Truman 58, Belleville 34

Westland John Glenn 55, Inkster 47

District 16

Allen Park 34, Dearborn Edsel Ford 21

Dearborn Heights Crestwood 52, Dearborn Fordson 23

District 17

Ann Arbor Huron 51, Ann Arbor Pioneer 33

Dexter 62, Pinckney 13

District 18

Canton 32, Plymouth 23

Northville 49, Novi 41

District 21

Farmington Hills Mercy 68, Detroit Renaissance 49

District 24

Royal Oak 50, Birmingham Groves 42

Southfield Lathrup 64, Berkley 27

District 25

Farmington Hills Harrison 70, Walled Lake Northern 33

Walled Lake Western 50, White Lake Lakeland 45

District 26

Hartland 47, Howell 21

South Lyon 48, Milford 41

District 27

Bloomfield Hills Marian 77, Bloomfield Hills Andover 35

West Bloomfield 58, Birmingham

prep hoops

girls district pairings@Agate-rule-both:Text ColorStrokeStyle/$ID/Solid

Class A

Seaholm 35

District 28

Clinton Township Chippewa Valley 56, Roseville 28

Sterling Heights 52, Harrison Township L’Anse Creuse 50

District 29

Auburn Hills Avondale 58, Pontiac 41

Waterford Mott 53, Athens 36

District 30

Clarkston 50, Lake Orion 16

Oxford 56, Romeo 39

District 31

Rochester Hills Stoney Creek 56, Sterling Heights Stevenson 25

Utica Ford 49, Utica 25

District 32

Port Huron Northern 61, Port Huron 23

Class B

District Semifinal

District 34

Sturgis 45, Vicksburg 38

District 36

Jackson Northwest 51, Leslie 39

District 37

Chelsea 61, Napoleon 30

Jackson Lumen Christi 67, Brooklyn Columbia Central 29

District 38

Carleton Airport 46, Adrian 36

District 39

Flat Rock 48, Allen Park Cabrini 29

District 40

River Rouge 56, Melvindale 36

District 45

Ann Arbor Gabriel Richard 37, Detroit Community 35

Livonia Ladywood 60, Livonia Clarenceville 40

District 46

Lansing Catholic 53, Ovid-Elsie 35

District 47

Ionia 36, Portland 26

Lake Odessa Lakewood 33, Hastings 27

District 48

Plainwell 44, Allegan 26

District 49

Holland Christian 39, Hudsonville Unity Christian 32

District 50

Battle Creek Harper Creek 52, Battle Creek Pennfield 22

Grand Rapids South Christian 46, Wayland 35

Wyoming Kelloggsville 45, Wyoming Godwin Heights 40

District 51

Grand Rapids Forest Hills Eastern 53, Comstock Park 45

District 52

Muskegon Oakridge 46, Muskegon Orchard View 33

Spring Lake 48, Whitehall 37

District 53

Fremont 47, Howard City Tri-County 44

District 54

Alma 65, Lakeview 58

District 55

Goodrich 47, Corunna 38

District 57

Croswell-Lexington 36, Imlay City 29

District 58

Flint Powers 77, Flint Northwestern 40

Frankenmuth 63, Otisville Lakeville 31

District 59

Birch Run 52, Chesaning 40

Freeland 76, Saginaw Swan Valley 24

District 60

Bay City John Glenn 44, Standish-Sterling 26

Midland Bullock Creek 64, Essexville Garber 19

District 62

Manistee 44, Benzonia Benzie Central 39

District 63

Kalkaska 72, Roscommon 37

West Branch Ogemaw Heights 46, Cheboygan 27

District Final

District 64

Kingsford 51, Menominee 20

Class C

District Semifinal

Ishpeming 68, Gwinn 49

District 65

Niles Brandywine 52, New Buffalo 37

Watervliet 71, Benton Harbor Dream Academy 22

District 68

Bronson 47, Union City 37

Reading 41, Quincy 33

District 69

Adrian Madison 41, Addison 24

District 70

Blissfield 56, Britton-Deerfield 46

District 74

Manchester 82, Ypsilanti Willow Run 7

Ypsilanti Arbor Prep 64, Clinton 29

District 75

Michigan Center 66, Grass Lake 53

District 76

Delton Kellogg 56, Springport 43

District 77

Muskegon Western Michigan Christian 43, Holland Black River 28

District 78

Grand Rapids Covenant Christian 55, Saranac 40

District 79

Carson City-Crystal 52, Byron 22

District 80

Auburn Hills Oakland Christian 49, Bloomfield Hills Sacred Heart 31

District 82

Mayville 63, Marlette 16

District 83

Burton Bendle 59, Burton Genesee Christian 17

District 84

Reese 54, New Lothrop 38

Vassar 42, Montrose 24

District 85

Saginaw Nouvel 60, Hemlock 19

Saginaw Valley Lutheran 67, St. Charles 28

District 87

Kent City 59, Morley-Stanwood 43

District 88

Hart 54, Hesperia 35

Shelby 41, Holton 39

District 90

Elkton-Pigeon Bay Port Laker 48, Cass City 26

District 91

Johannesburg-Lewiston 59, Tawas 41

Lincoln-Alcona 65, Oscoda 44

District 96

Houghton 71, Ironwood 15

L’Anse 51, Calumet 47

District First Round

District 71

Riverview Gabriel Richard 50, Dearborn Heights Star International 21

Class D

District Semifinal

District 99

Hillsdale Academy 47, North Adams-Jerome 19

District 102

Ann Arbor Rudolf Steiner 59, Livingston Christian 28

Saline Washtenaw Christian 51, Monroe-Meadow Montessori 15

District 103

Novi Franklin Roads Christian 53, St. Catherine 50

Plymouth Christian 54, Southfield Christian 37

District 104

Bloomfield Hills Roeper 68, Auburn Hills Christian 18

District 105

Marine City Cardinal Mooney 57, Landmark Academy 9

District 106

Burton St. Thomas More 52, Flint Madison 40

Clarkston Everest Catholic 59, Burton Faith 13

prep hoops

girls district pairings

Class D

District 107

Lansing Christian 52, Morrice 23

District 111

Fremont Providence Christian 40, Kent City Algoma Christian 28

District 112

Fulton-Middleton 53, Fowler 45

District 113

Deckerville 31, Port Hope 11

Kingston 51, Kinde-North Huron 21

District 114

Akron-Fairgrove 58, Caseville 17

Bay City All Saints 52, Saginaw Buena Vista 29

District 115

Big Rapids Crossroads Charter Academy 22, Marion 16

District 117

Bear Lake 56, Fife Lake Forest Area 36

Frankfort-Elberta 48, Buckley 42

District 119

Au Gres-Sims 54, Mio 46

District 121

Central Lake 61, Alba 26

Gaylord St. Mary 71, Ellsworth 35

District 124

Pickford 39, Brimley 28

District 126

Bark River-Harris 57, Rock Mid Peninsula 33

Powers North Central 61, Hannahville 18

District 128

Baraga 47, Ontonagon 45

Lake Linden-Hubbell 51, Painesdale Jeffers 31

District Final

District 123

St. Ignace LaSalle 92, Mackinac Island 16

District First Round

District 110

Wyoming Potter’s House Christian 42, Holland Calvary 39

Golf

World Golf Ranking

Through Feb. 24

1. Rory McIlroy NIr 11.66

2. Tiger Woods USA 8.83

3. Luke Donald Eng 7.25

4. Brandt Snedeker USA 6.74

5. Louis Oosthuizen SAf 6.35

6. Justin Rose Eng 6.32

7. Adam Scott Aus 5.58

8. Matt Kuchar USA 5.45

9. Lee Westwood Eng 5.37

10. Ian Poulter Eng 5.23

11. Bubba Watson USA 5.18

12. Phil Mickelson USA 5.15

13. Steve Stricker USA 5.02

14. Charl Schwartzel SAf 4.97

15. Jason Dufner USA 4.93

16. Webb Simpson USA 4.81

17. Sergio Garcia Esp 4.77

18. Keegan Bradley USA 4.75

19. Graeme McDowell NIr 4.58

20. Dustin Johnson USA 4.56

21. Hunter Mahan USA 4.52

22. Peter Hanson Swe 4.31

23. Nick Watney USA 4.25

24. Ernie Els SAf 4.10

25. Bo Van Pelt USA 4.02

26. Zach Johnson USA 3.67

27. Jim Furyk USA 3.59

28. Martin Kaymer Ger 3.55

29. Bill Haas USA 3.40

30. Branden Grace SAf 3.40

31. Jamie Donaldson Wal 3.37

32. G. Fernandez-Castano Esp 3.37

33. Paul Lawrie Sco 3.26

34. Carl Pettersson Swe 3.21

35. Jason Day Aus 3.19

36. Robert Garrigus USA 3.19

37. Rickie Fowler USA 3.18

38. Scott Piercy USA 3.11

39. Francesco Molinari Ita 3.10

40. Nicolas Colsaerts Bel 2.96

41. Thorbjorn Olesen Den 2.87

42. George Coetzee SAf 2.74

43. Ryan Moore USA 2.71

44. Matteo Manassero Ita 2.58

45. John Senden Aus 2.52

46. Hiroyuki Fujita Jpn 2.44

47. Fredrik Jacobson Swe 2.40

48. Tim Clark SAf 2.27

49. Alexander Noren Swe 2.25

50. Padraig Harrington Irl 2.24

51. Marcus Fraser Aus 2.22

52. Richard Sterne SAf 2.21

53. Russell Henley USA 2.20

54. Thomas Bjorn Den 2.20

55. Henrik Stenson Swe 2.19

56. David Toms USA 2.19

57. David Lynn Eng 2.17

58. Thongchai Jaidee Tha 2.16

59. Rafael Cabrera Bello Esp 2.13

60. Stephen Gallacher Sco 2.11

61. Chris Wood Eng 2.09

62. Shane Lowry Irl 2.08

63. Richie Ramsay Sco 2.04

64. Charles Howell III USA 2.03

65. K.J. Choi Kor 2.02

66. Marcel Siem Ger 1.99

67. Charlie Beljan USA 1.98

68. Greg Chalmers Aus 1.92

69. Bernd Wiesberger Aut 1.91

70. Scott Jamieson Sco 1.88

71. Anders Hansen Den 1.87

72. Miguel Angel Jimenez Esp 1.87

73. John Merrick USA 1.86

74. Bae Sang-moon Kor 1.86

75. Jimmy Walker USA 1.84

LPGA Money Leaders@Agate-rule-both:Text ColorStrokeStyle/$ID/Solid

Through Feb. 24

Trn Money

1. Inbee Park 1 $225,000

2. Jiyai Shin 2 $201,739

3. Yani Tseng 2 $183,458

4. Beatriz Recari 2 $144,391

5. Stacy Lewis 2 $91,364

6. So Yeon Ryu 2 $77,473

7. Moriya Jutanugarn 2 $70,456

8. Catriona Matthew 2 $50,371

9. Carlota Ciganda 1 $44,972

10. Na Yeon Choi 1 $43,401

11. Gerina Piller 2 $43,096

12. Lizette Salas 2 $42,540

13. Shanshan Feng 1 $36,104

14. Jessica Korda 2 $34,877

15. Katherine Hull-Kirk 2 $33,625

16. Lexi Thompson 2 $32,476

17. I.K. Kim 1 $29,958

18. Thidapa Suwannapura 1 $28,632

18. Mariajo Uribe 1 $28,632

20. Anna Nordqvist 2 $26,191

21. Amy Yang 1 $26,040

22. Angela Stanford 2 $24,112

23. Brittany Lincicome 2 $23,400

24. Danielle Kang 2 $23,143

25. Nicole Castrale 1 $21,739

26. Caroline Hedwall 2 $20,284

27. Dewi Claire Schreefel 1 $19,667

28. Karrie Webb 2 $19,495

29. Stacy Prammanasudh 2 $19,437

30. Se Ri Pak 1 $18,666

31. Pornanong Phatlum 2 $18,266

32. Jenny Shin 2 $17,593

33. Christel Boeljon 1 $17,429

33. Sarah Jane Smith 1 $17,429

35. Giulia Sergas 2 $16,787

36. Ai Miyazato 1 $16,746

36. Azahara Munoz 2 $16,746

36. Suzann Pettersen 1 $16,746

39. Chella Choi 2 $16,698

40. Julieta Granada 2 $15,368

41. Cindy LaCrosse 2 $15,047

42. Katie Futcher 2 $14,672

42. Hee-Won Han 1 $14,672

44. Karine Icher 2 $13,800

45. Rebecca Lee-Bentham 1 $13,138

45. Jennifer Song 1 $13,138

47. Sandra Gal 1 $13,059

48. Eun-Hee Ji 2 $12,499

49. Ilhee Lee 2 $10,891

50. M.J. Hur 2 $10,870