Traverse City Record-Eagle

October 31, 2013

Ski Valley All Conference Football Selections


Traverse City Record-Eagle

---- — PREP FOOTBALL

SKI VALLEY NORTH

ALL CONFERENCE

QB

1st Team: Tyler Snyder Sr. St. Ignace

2nd Team: Todd Athey Sr. Inland Lakes

Running Back

1st Team: Daniel Flowers Jr. Inland Lakes

1st Team: Jared Hatfield Sr. Pickford

1st Team: James Helms Sr. St. Ignace

2nd Team: Owen Mills Jr. Rudyard

2nd Team: Christian Wallace Sr. Inland Lakes

2nd Team: James Cryderman Jr. St. Ignace

HM: Justin Woolever Sr. Pellston

HM: Jack Slater Sr. Pickford

HM: Lukas Steiker Sr. Rudyard

HM: Trevor Mallory Sr. Inland Lakes

HM: Brandon Oja Jr. St. Ignace

Receiver

1st Team:Gage Kreski So. St. Ignace

2nd Team: Alex Warner Sr. Rudyard

Tight End

1st team: Kyle Winkelman Sr. St. Ignace

2nd Team: Tim Summers Sr. Pellston

HM: James Rosebrock So. Rudyard

Center

1st Team: Chase Bunker Sr. Inland lakes

2nd Team: Mitchell Snyder So. St. Ignace

HM: Thomas Readman Jr. Pellston

Offensive Line

1st Team: Aaron Dilday Sr. Pickford

1st Team: Cory Gillett Jr. Rudyard

1st Team: Nick Parker Sr. Inland Lakes

1st Team: Zack Keller Sr. Pellston

2nd Team: Gavin St. Onge Sr. St. Ignace

2nd Team: Michael Musielak Jr. Rudyard

2nd Team: Jon Kamper Sr. Pickford

2nd Team: Stanley Schramm Jr. Inland lakes

HM: Keegan Fulgenzi Jr. St. Ignace

Defensive End

1st Team: Joe Fullerton Sr. St. Ignace

1st Team: Hunter Plesscher Sr. Pickford

2nd Team: Chase Woods Jr. Pellston

2nd Team: Jon Kamper Sr. Pickford

HM: Ryan Howery So. Inland Lakes

HM: James Rosebrock So. Rudyard

Combination Picks

1st Team: Aaron Dilday Sr. Pickford Defensive line

1st Team: Keegan Fulgenzi Jr. St. Ignace Linebacker

1st Team: Travis Reich Sr. Pickford Linebacker

1st Team: Elijah May Sr. Pickford Linebacker

1st Team: Zack Keller Sr. Pellston Linebacker

1st Team: Gage Kreski So. St. Ignace Defensive back

1st Team: Lukas Steikar Sr. Rudyard Defensive back

1st Team: Conner Kilpatrick Sr. Pellston Defensive back

2nd Team: Brandon Oja Jr. St. Ignace Linebacker

2nd Team: CJ Ogden Sr. Inland Lakes Defensive back

2nd Team: Alex Warner Sr. Rudyard Defensive back

2nd Team: Gavin St. Onge Sr. St. Ignace Defensive End

2nd Team: Corey Gillett Jr. Rudyard Defensive line

2nd Team: Stanley Schramm Jr. Inland lakes Defensive Line

2nd Team: Daniel Flowers Jr. Inland lakes Linebacker

2nd Team: Todd Athey Sr. Inland Lakes Defensive Back

2nd Team: Jared Hatfield Sr. Pickford Defensive Back

HM: Kyle Winkelman Sr. St. Ignace Defensive Back

HM: Dylan Danielson So. St. Ignace Defensive Line

HM: Matt Libby Sr. Inland Lakes Defensive Line

HM: Owen Mills Jr. Rudyard Linebacker

HM: Christian Wallace Sr. Inland Lakes Defensive Back

Kicker

1st Team: Jake Dodds Sr. St. Ignace

Punter

1st Team: Jared Hatfield Sr. Pickford

2nd Team: Owen Mills Jr. Rudyard

League MVP

Todd Athey Sr. Inland Lakes

SKI VALLEY SOUTH

League MVP

Nick Harrinton Sr. Gaylord St. Mary’s

QB

1st Team: Nick Harrinton Sr. Gaylord St. Mary’s

2nd Team: Matt Tollini Sr. Onaway

HM: Austin Vance Jr. Forest Area

Running Back

1st Team: Will Brockman Sr. Central Lake

1st Team: Dillon Cushman Sr. Johannesburg-Lewiston

1st Team: Logan Borst Sr. Mancelona

2nd Team: George Thayer Sr. Central Lake

2nd Team: Ethan May So. Johanneburg-Lewiston

2nd Team: Chase Wilcox Jr. Mancelona

Receiver

1st Team: Justin Burke Sr. Forest Area

2nd Team: Jack Lochinski Jr. Gaylord St. Mary’s

2nd Team: Tommy Auger Sr. Onaway

HM: Charles Strehl Sr. Gaylord St. Mary’s

Tight End

1st team Christian Cleaver Sr. Onaway

Center

1st Team: Tristen Fleet Sr. Mancelona

2nd Team: Brendon Nowicki Sr. Gaylord St. Mary’s

Offensive Line

1st Team: Jeff Joyce Sr. Central Lake

1st Team: Alan Szoka Jr. Central Lake

1st Team: Kalin Leonard Sr. Johannesburg Lewiston

1st Team: Garrett Derrer Sr. Mancelona

2nd Team: Chris Schelske Jr. Forest Area

2nd Team: Cody Whitsitt Jr. Onaway

HM: Willy Canfield Sr. Gaylord St. Mary’s

Defensive End

1st Team: Brad Kussrow Sr. Johannesburg-Lewiston

1st Team: George Thayer Sr. Central Lake

2nd Team: Dan Neiman Jr. Johannesburg-Lewiston

2nd Team: Nick Balhorn Sr. Mancelona

HM: Austin Vance Jr. Forest Area

HM: Cameron Juneac Sr. Gaylord St. Mary’s

Defensive Line

1st Team: Nathan Fox So. Johannesburg-Lewiston

1st Team: Tristan Waters Sr. Mancelona

2nd Team: Cody Derrer Jr. Mancelona

2nd Team: Corbin Newton Sr. Central Lake

2nd Team: Frankie Ramos Sr. Onaway

Linebackers

1st Team: Luke Smigielski Sr. Mancelona

1st Team: Will Brockman Sr. Central Lake

1st Team: Dion Burke So. Mancelona

2nd team: Andrew Gross Jr. Johannesburg-Lewiston

Defensive Backs

1st Team: Coalton Huff Sr. Johannesburg-Lewiston

1st Team: Justin Burke Sr. Forest Area

1st Team: Justin Spires Jr. Mancelona

1st Team: Carlos Bautista Sr. Onaway

2nd Team: Ben Hicks So. Central Lake

Kicker

1st Team: Jeremy Richards Sr. Forest Area

Punter

1st Team: Trevor Pickelmann Jr. Johannesburg-Lewiston

2nd Team: Paul Korn So. Forest Area