Traverse City Record-Eagle

Prep Sports

March 20, 2014

Associated Press Class C basketball All-State list

PREP HOOPS

Class C All-State

The Associated Press Class C basketball All-State team, as selected by a panel of 11 Michigan sports writers:

Josh Jackson, Detroit Consortium, 6-6, So., Player of the Year

Noah Bacchus, East Jordan, 5-10, Sr.

Amariontez Ivory, Flint Beecher, 6-2, Sr.

Tyler Jandron, Negaunee, 6-2, Sr.

Colin Lake, Ottawa Lake Whiteford, 5-8, Sr.

Luke Meyer, Addison, 6-10, Sr.

Bernard Smith, Muskegon Western Michigan Christian, 6-5, Sr.

Nick Spitzley, Pewamo-Westphalia, 6-2, Sr.

Malik Taylor, Montrose, 6-2, Sr.

Eddie Tornes, Muskegon Heights Academy, 6-1, Sr.

Jermaine Jackson Jr., Mount Clemens, 5-9, Fr.

COACH OF THE YEAR

Del Stewart, Muskegon Heights Academy

SPECIAL MENTION

(nominees receiving two or more votes from the 11-member panel)

Josh McFolley, Mount Clemens; Pakiya Ellis, Detroit Allen; Brad Schaub, Marlette; Michael Winowiecki, Saugatuck; Corey Redman, Boyne City; Alex Almquist, Hancock; Gage Kreski, St. Ignace; Brendan Ballard, Unionville-Sebewaing; Trenton LaVergne, Lincoln-Alcona; Brandon Dingman, Mancelona; Branden Bisher, Hillsdale

COACH

Darrin Webber, East Jordan

HONORABLE MENTION

(nominees receiving one or no votes from the 11-member panel)

Connor Vandecaveye, Blissfield; Mitchell Moore, White Pigeon; Joe Gales, Mendon; Aaron Overhiser, Fennville; Ben Lubitz, Mio; Paul Zwemmer, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker; Juwan Hampton, Southfield Bradford; Adam Mackey, Ironwood; Ronald Booth, Detroit Consortium; Nick Pepin, Madison Heights Bishop Foley; Eli Kraft, Harbor Beach; Spencer Johnston, Beaverton; Erik Maxwell, Beaverton; Jake Ham, Sanford Meridian; Kevin Sheibert, Sanford Meridian; Cody Peyok, Reese; DeWayne McKinney, Vestaburg; Keegan Giles, Breckenridge; Grant Gage, Carson City-Crystal; Ryan Tilmann, Beal City; Jarid Walton, Coleman; Ethan Apsey, Hemlock; Brad Fleishmann, Hemlock; Josh Appold, Saginaw Valley Lutheran; Ryan Appold, Saginaw Valley Lutheran; Jamil Demps, Flint Hamady; Simeun McGee, Flint International; Ryan Carson, Boyne City; Jordan Weber, East Jordan; Andrew Beckman, Shelby; Byron Bullough, Traverse City St. Francis; Cole Walker, Elk Rapids; Luke VanBoxel, Montague; Wes Webbert, Saugatuck; Aaron Sydnor, Muskegon Heights Academy; Brandon Kaptein, Grand Rapids Covenant Christian; Preston Huckaby, Grand Rapids NorthPointe Christian; Alex White, Homer; Lane Simon, Pewamo-Westphalia; Ryan Wade, Laingsburg

COACHES

Jeff Webster, Adrian Madison; Rick Zoulek, Shelby

Voting panel

Jason Schmitt, The Oakland Press (Pontiac); Dick Hoekstra, Lansing State Journal; Tom Markowski, The Detroit News; James Cook, Traverse City Record-Eagle; Nate Schneider, Morning Sun (Mount Pleasant); Eric Woodyard, MLive-Flint; Tim Robinson, Livingston County Daily Press & Argus (Howell); Corky Emrick, Sturgis Journal; Steve Kaminski, MLive-Grand Rapids; Mark Opfermann, MLive-Muskegon; George Pohly, The Macomb Daily (Mount Clemens)

1
Text Only