Traverse City Record-Eagle

Prep Sports

February 26, 2014

Prep Girls Basketball District Tournament Schedule: 02/26/2014

Prep Hoops

Girls District Schedule

CLASS A AT VARIOUS SITES

Monday, Feb. 24

Traverse City West 33, Sault Ste. Marie 29, OT

Marquette 58, Gaylord 49

TC Central 45, Petoskey 29

Wednesday, Feb. 26

Marquette at Traverse City West, 7

Alpena at Traverse City Central, 7

Friday, Feb. 28

Championship game, TBD

CLASS B AT CADILLAC

Monday, Feb. 24

Cheboygan 51, Roscommon 37

Wednesday, Feb. 26

Cheboygan at Grayling, 7

Ogemaw Heights vs. Cadillac, 7

Friday, Feb. 28

Championship game, 7

CLASS B AT KINGSLEY

Monday, Feb. 24

Manistee 55, Benzie Central 41

Wednesday, Feb. 26

Manistee vs. Kingsley, 6

Ludington vs. Mason County Central, 8

Friday, Feb. 28

Championship game, 7

CLASS C AT CHARLEVOIX

Monday, Feb. 24

Elk Rapids 61, Boyne City 47

East Jordan 70, Mancelona 46

Wednesday, Feb. 26

Elk Rapids vs. Johannesburg-Lewiston, 5:30

East Jordan vs. Charlevoix, 7:15

Friday, Feb. 28

Championship game, 6

CLASS C AT VARIOUS SITES

Monday, Feb. 24

McBain 52, Kalkaska 41

Glen Lake 50, Lake City 43

Wednesday, Feb. 26

McBain at TC St. Francis, 7

Manton at Glen Lake, 7

Friday, Feb. 28

Championship game, 7

CLASS D AT WALKERVILLE

Monday, Feb. 24

Brethren 54, Walkerville 41

Manistee Catholic Central 52, Pentwater 35

Wednesday, Feb. 26

Baldwin vs. Brethren, 6

Mason County Eastern vs. Manistee Catholic Central, 7:30

Friday, Feb. 28

Championship game, 7

CLASS D AT MCBAIN NORTHERN MICHIGAN CHRISTIAN

Wednesday, Feb. 26

Big Rapids Crossroads vs. Marion, 6

McBain NMC vs. Mount Pleasant Sacred Heart, 7:30

Friday, Feb. 28

Championship game, 5

CLASS D AT CENTRAL LAKE

Monday, Feb. 24

Central Lake 57, Alba 7

Bellaire 46, Ellsworth 20

Wednesday, Feb. 26

Gaylord St. Mary vs. Central Lake, 6

Boyne Falls vs. Bellaire, 7:30

Friday, Feb. 28

Championship game, 7

CLASS D AT WOLVERINE

Monday, Feb. 24

Wolverine 51, Vanderbilt 25

Posen 63, Hillman 45

Wednesday, Feb. 26

Onaway vs. Wolverine, 6

Rogers City vs. Posen, 7:30

Friday, Feb. 28

Championship game, 7

CLASS D AT ONEKAMA

Monday, Feb. 24

Bear Lake 73, Forest Area 20

Onekama 56, Buckley 37

Wednesday, Feb. 26

Frankfort vs. Onekama, 6

Mesick vs. Bear Lake, 7:30

Friday, Feb. 28

Championship game, 7

CLASS D AT LELAND

Monday, Feb. 24

Suttons Bay 59, Grand Traverse Academy 24

Leland 54, Northport 39

Wednesday, Feb. 26

TC Christian vs. Suttons Bay, 6

Lake Leelanau St. Mary vs. Leland, 7:30

Friday, Feb. 28

Championship game, 7

1
Text Only