Traverse City Record-Eagle

Prep Sports

February 25, 2014

Michigan Prep Basketball Scores: 02/25/2014

Prep hoops

BOYS’ BASKETBALL

Bellaire 62, Gaylord St. Mary 41

Holton 72, Potterville 38

Howard City Tri-County 55, Muskegon Orchard View 49

Hudsonville 78, Grandville 44

Leslie 75, Hillsdale Will Carleton Academy 45

Traverse City St. Francis 71, Leroy Pine River 61

Wyoming Tri-unity Christian 48, Muskegon Catholic Central 43

GIRLS’ BASKETBALL

Central Lake 57, Alba 7

Class A

District First Round

District 1

Kalamazoo Central 48, Portage Central 24

Niles 53, Kalamazoo Loy Norrix 32

St. Joseph 43, Mattawan 34

District 2

Grand Ledge 61, Jackson 35

Holt 50, Mason 42

Richland Gull Lake 71, Battle Creek Central 29

District 3

Haslett 71, East Lansing 30

Okemos 47, Lansing Everett 38

District 6

Muskegon 54, Muskegon Reeths-Puffer 42

District 7

Greenville 53, Grand Rapids Forest Hills Northern 39

Lowell 69, Rockford 57

District 8

Linden 51, Ortonville Brandon 44

District 9

Flint Carman-Ainsworth 66, Lapeer East 37

District 10

Saginaw 63, St. Johns 58

District 11

Bay City Central 50, Mount Pleasant 39

Midland Dow 56, Saginaw Heritage 50

District 12

Marquette 58, Gaylord 49

Traverse City Central 45, Petoskey 29

Traverse City West 33, Sault Area 29

District 13

Temperance Bedford 39, Saline 21

District 14

Brownstown Woodhaven 65, Gibraltar Carlson 24

Trenton 44, Riverview 32

District 15

Romulus 69, Wayne Memorial 10

Westland John Glenn 69, Belleville 47

District 16

Allen Park 60, Dearborn Edsel Ford 33

Dearborn 44, Lincoln Park 26

District 17

Ann Arbor Huron 61, Pinckney 32

District 18

Plymouth 45, Canton Salem 40

District 20

Detroit King 71, Detroit Cody 16

Detroit Pershing 51, Hamtramck 43

District 21

Farmington Hills Mercy 66, Southfield 21

District 23

Fraser 43, Eastpointe East Detroit 23

District 24

Southfield Lathrup 45, Royal Oak 21

District 25

Walled Lake Central 47, Walled Lake Western 22

District 26

Brighton 53, South Lyon 20

Milford 37, Hartland 34

District 27

Birmingham Seaholm 74, Bloomfield Hills 70

District 28

Harrison Township L’Anse Creuse 41, Clinton Township Chippewa Valley 21

Sterling Heights 65, St. Clair Shores Lake Shore 34

District 29

Waterford Kettering 66, Auburn Hills Avondale 21

Waterford Mott 57, Troy 48

District 30

Rochester Hills Stoney Creek 60, Lake Orion 38

District 31

Utica Ford 30, Utica 29

District 32

Port Huron Northern 42, Macomb Dakota 32

Class B

District First Round

District 33

Benton Harbor 58, Dowagiac Union 11

Stevensville Lakeshore 60, Berrien Springs 23

District 34

Three Rivers 51, Edwardsburg 27

District 35

Battle Creek Harper Creek 53, Delton Kellogg 30

Parchment 45, Marshall 38

District 36

Charlotte 47, Parma Western 17

Eaton Rapids 69, Olivet 29

District 37

Napoleon 67, Jackson Lumen Christi 34

District 38

Ida 65, Dundee 34

Monroe St. Mary Catholic Central 46, Adrian 19

District 39

Flat Rock 43, Carleton Airport 35

Text Only